Svijet

SLUČAJ KAKAV SE NE PAMTI Vadili pejsmejkere iz preminulih, pa ih ugrađivali pacijentima

Policija u Rumuniji sprovodi istragu i privodi ljekare koji se sumnjiče da su godinama u pacijente ugrađivali pejsmejkere izvučene iz tijela preminulih, a sve su naplaćivali kao da su u pitanju novi pejsmejkeri.

operacija
FOTO: VESNA LALIĆ/RINGIER

Prema nezvaničnim informacijama, izvršeno je više od 170 intervencija, a do sada je priveden najmanje jedan ljekar.

Nadležni su saopštili da su izvršena najmanje 24 pretresa u nekoliko okruga u okviru istrage za zloupotrebu službenog položaja, podmićivanje, korišćenje falsifikata, obmane…

– Postoji osnovana sumnja u izvršenje više krivičnih djela davanja mita, primanja mita i falsifikovanja, koje je počinilo medicinsko osoblje ili osoba iz njihovog okruženja, kao i indicije da je ovo medicinsko osoblje izvršilo više hirurških intervencija, kršeći radni postupak. Postoje indicije da su koristili kardiomedicinska sredstva (pejsmejkere ​​i defibrilatore), koji su ugrozili tjelesni integritet, zdravlje ili život ljudi, njihovih pacijenata – naveo je izvor iz istrage.

Pročitajte još

Kako je saopšteno iz policije, nakon izvršenih pretresa, na više lokacija pronađena je veća količina novca i vrijednih umjetničkih predmeta koji su, kako se vjeruje, uzimani kao mito.

– Otkriveno je i zaplijenjeno 162.920 leja, 116.795 evra, 2.357 američkih dolara, 900 funti, 300 švajcarskih franaka, 3.500 forinti, 520 švedskih kruna, 200 danskih kruna, tri mobilna telefona, 160 tableta, 160 drajvova, 250 DVD-ova i 25 pejsmejkera/defibrilatora – navodi se u saopštenju.

Izvor iz istrage je za rumunske medije naveo da je pronađeno i 36 slika renomiranih nacionalnih slikara, koji su deponovani u kompleksu Nacionalnog muzeja Moldavije u Jašiju.

Za sada je potvrđeno hapšenje medicinskog radnika u Jašiju i njemu je određeno zadržavanje do 24 sata.

Iz tužilaštva su saopštili da je izdato devet naloga za privođenje.

Jedan od naloga odnosi se na ljekara D.T., bivšeg šefa kardiološke službe u bolnici Sveti Spiridon.

– Osumnjičeni se tereti da je u periodu od 2017. do avgusta 2022. godine ugradio više od 238 uređaja izvučenih iz leševa ili čiji je izvor nepoznat, zanemarujući rizik da izazove ozbiljne zdravstvene probleme ili čak smrt pacijenata njihovom ponovnom upotrebom, iako je to zabranjeno primarnim zakonodavstvom. Istovremeno, proizvođači medicinskih sredstava na ambalaži uređaja bilježe zabranu njihove ponovne upotrebe – naveli su iz tužilaštva, piše Telegraf.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu