Društvo

Slučaj samoubistva žene u Banjaluci "Treba mijenjati zakon, internet nasilje nije krivično djelo"

I dok javnost još nije zaboravila slučaj momka iz Laktaša koji je počinio samoubistvo nakon ismijavanja na društvenim mrežama, desio se novi slučaj.

mobilni telefon
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Žena, čiji je snimak mokrenja ispred Narodnog pozorišta RS obišao društvene mreže, počinila je samoubistvo.

– Namjera je da se diskredituje jedna i druga osoba. Povod je nešto što je drugačije. U ovom slučaju kao i ovom koji se dogodio tokom ove godine, je namjera ismijavanja, svjesna namjera. Ne mislim da su one takve da se dese sa fatalnim epilogom, one su im smiješne, da joj se onemogući nastavak da se ostvari u društvenom životu. Ovaj slučaj nije stvar da se neko ostvari ili ne ostvari, već neprihvatljiv čin. Muškarcima je prihvatljivo da fiziološku potrebu urade pored auta, što za žene nije prihvatljivo i niko ne smije da ih vidi. Imamo takvu kulturu koja je OK i prihvatljiva – rekla je N1 psiholog Dželila Mulić-Čorbo.

Pročitajte još

Saša Petrović, inspektor FUP-a, poručuje kako je sve podređeno internet komunikacijama.

– Sve je brutalnije i nema šta nismo vidjeli. Unište osobu, a da ni ne zna s koje strane to dolazi. Razni su primjeri, najčešće su to bračni partneri koji ucjenjuju jedni druge fotografijama, pa firme, botovi. Najčešće nailazimo na rasnu mržnju i nacionalnu. To je problem mentalnog zdravlja našeg društva. Internet nije zakonom definisan ni kao javni prostor. Krivični zakon nije mijenjan od 2003. i ne može se otkrivati ni ko je to napisao. Pokušavamo inicirati izmjene krivičnog zakona da se jasno definišu ta djela zlostavljanja na internetu. Dobijamo prijave, to proslijedimo tužilaštvu, a završi se odlukom da se ne postupa po slučaju – rekao je on za N1.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu