Sud je stao je na stranu 69-godišnjakinje, rekavši da sudovi ne bi trebalo da odbijanje upuštanja u seksualne odnose tretiraju kao krivicu za razvod.
Jednoglasnom odlukom utvrđeno je da Francuska nije poštovala pravo privatnog i porodičnog života prema evropskom zakonu o ljudskim pravima, čime je okončan decenijski pravni spor.
Francuskinja, identifikovana kao H.V., proslavila je presudu kao korak naprijed u okončanju „kulture silovanja” i promovisanju pristanka u braku.
Slučaj je pokrenuo debatu po pitanju stavova prema bračnom pristanku i pravima žena u Francuskoj.
Lilija Misen, pravna zastupnica H.V., izjavila je da ovom odlukom ukinut zastarjeli koncept „bračne dužnosti” i pozvala francuske sudove da se usklade sa savremenim stavovima po pitanju pristanka i jednakosti.
Grupe za ženska prava, koje podržavaju H.V., tvrde da francuske sudije nastavljaju da nameću „arhaičnu viziju braka” koja podstiče štetne stereotipe.
H.V. živi u Šeneu, nedaleko od Pariza, glavnog grada Francuske. Udala se za, sada, bivšeg supruga 1984. godine i ima četvoro djece, među kojima je i kćerka sa invaliditetom, kojoj je potrebna stalna njega. H.V. je preuzela svu odgovornost na sebe i brinula o njoj.
Njihovi bračni odnosi pogoršali su se kada su dobili prvo dijete. H.V. je potom počela da ima zdravstvene probleme, a 2002. godine ju je muž fizički i verbalno zlostavljao. Dvije godine kasnije, prestala je da ima seksualne odnose sa njim, da bi 2012. podnijela i zahtjev za razvod.
Ona nije osporila da je tražila razvod, ali je imala prigovor na razloge kojima je odobren. Apelacioni sud u Versaju je 2019. odbio njene žalbe i presudio u korist supruga. Kasacioni sud, najviši sud Francuske, odbacio je kasnije njenu žalbu bez objašnjenja.
H.V. je odlučila da slučaj iznese pred Evropskim sudom u Strazburu 2021. godine. Sud je odlučio da vlade treba da intervenišu u pitanjima poput seksualnosti samo ako su razlozi ozbiljni.
Ideja o „bračnim obavezama” u francuskom zakonu ignoriše važnost pristanka u seksualnim odnosima, navodi se u njegovoj presudi. Sud je naglasio da pristanak na brak ne znači saglasnost na seks u budućnosti, jer bi se u suprotnom negiralo da je silovanje u braku ozbiljan zločin.
Presuda je donijeta poslije slučaja Žizel Peliko koju su muž i 50 muškaraca godinama masovni silovali. Njen muž, Dominik Peliko je 19. decembra u francuskom gradu Avinjonu osuđen na 20 godina zatvora za teško silovanje, dok su ostali dobili od tri do 15 godina, od kojih je većina manja od zahteva tužioca.
Slučaj je uzdrmao čitavu Francusku i pokrenuo pitanje kako zakon rešava pitanje pristanka.
Feminističke grupe tvrde da odluka Evropskog suda za ljudska prava pojačava potrebu za izmjenama i dopunama francuskih zakona i kulturnih stavova.
Nedavni izvještaj francuskih poslanika preporučio je uključivanje koncepta nepristanka u pravnu definiciju silovanja, navodeći da pristanak mora slobodno biti dat i da se ne može povući u bilo kom trenutku, piše Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu