Politika

Službeni pasoš BiH dijele ŠAKOM I KAPOM: Na listu dodati i šefovi sportskih saveza

Pravo na službeni pasoš BiH dobili su i rukovodioci sportskih saveza Bosne i Hercegovine, Federacije, Republike Srpske i Brčko distrikta.

Institucije BiH u Sarajevu
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Nakon izmjene Pravilnika o izdavanju službenih pasoša i viza, koju je utvrdio ministar civilnih poslova BiH u tehničkom mandatu Adil Osmanović, oni su dodati na spisak onih koji mogu da koriste službeni pasoš za službeno putovanje u inostranstvo.

Ministar civilnih poslova ima pravo izdati službeni pasoš i drugim licima za koje njihov zahtjev ocijeni opravdanim – navedeno je u izmjeni Pravilnika iz 2016.

Službeni pasoš mora biti ovjeren službenom vizom za putovanje.

Lista osoba koje imaju pravo na službeni pasoš BiH veoma je duga. To su rukovodeći državni službenici u institucijama BiH, entiteta i Brčko distrikta, šefovi kabineta i savjetnici u kabinetima ministra i zamjenika ministra, sekretari domova Parlamentarne skupštine BiH, sekretar zajedničke službe PS BiH, savjetnici članova kolegijuma oba doma PS BiH, zamjenici generalnog sekretara Predsjedništva BiH, šefovi klubova oba doma Parlamenta Federacije BiH i Narodne skupštine RS, poslanici u Parlamentu FBiH i Narodnoj skupštini RS, članovi CIK i viceguverneri Centralne banke.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Adil Osmanović

Na ovu vrstu putne isprave pravo imaju predsjednik i potpredsjednici VSTS, zamjenici predsjednika Suda BiH, zamjenici glavnog tužioca BiH, pravobranioci i zamjenici pravobranioca BiH, generalni revizor BiH i njegovi zamjenici, članovi komisije za koncesije i članovi konkurencijskog savjeta BiH.

Službeni pasoš imaju eksperti i tehničko osoblje delegacija BiH formiranih odlukama Predsjedništva ili Savjeta ministara BiH, članovi delegacija formiranih od strane vlada RS, FBiH i Distrikta, osobe koje na prijedlog Savjeta ministara BiH odlaze na rad u međunarodne organizacije u svojstvu stručnih saradnika, pripadnici oružanih i policijskih snaga radi odlaska u službene misije u inostranstvo, te rukovodioci Spoljnotrgovinske komore BiH i privrednih komora entiteta i Brčkog.

Ovaj pasoš imaju i zaposleni u DKP koji nisu obuhvaćeni listama Pravilnika o izdavanju diplomatskih pasoša, kao i njihovi supružnici i djeca, ukoliko djeca nisu starija od 27 godina i žive u zajedničkom domaćinstvu sa roditeljem nosiocem službenog pasoša i ako nisu zasnovala bračnu zajednicu, odnosno radni odnos.

Inače, službeni pasoš koristi se za službeno putovanje u inostranstvo uz putni nalog odobren od strane rukovodioca organa ili ovlaštenog lica. Po obavljenom putovanju službeni pasoš se deponuje kod nadležnog organa ili organizacije koja je podnijela zahtjev za izdavanje službenog pasoša.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu