Digitalna Srpska

Smetnje na društvenim mrežama otkrile stvari koje velike kompanije NE ŽELE DA ZNAMO

Hiljade korisnika u srijedu su prijavile smetnje na Fejsbuku, Votsapu i Instagramu. Bilo je praktično nemoguće preuzeti fotografije, video-snimke i druge podatke, a na Instagramu nije aktualizovan fid.

Smetnje na društvenim mrežama otkrile stvari koje velike kompanije NE ŽELE DA ZNAMO
FOTO: PROFIMEDIA

Tehnički haos je mnoge naljutio, ali je istovremeno bio prilika da vidite stvari koje operatori ne bi željeli da budu viđene, prije svega na Fejsbuku i Instagramu.

Na primjer, kako društvene mreže taguju fotografije: umjesto slika vidjeli su se samo njihovi kompjuterski generisani opisi.

Tako ste mogli da pročitate koliko osoba algoritam prepoznaje na fotografiji, da li su unutra ili napolju, da li se smiju, jedu ili piju. “Iza” fotografija su se vidjeli čak i opisi konkretnih karakteristika, na primjer, da li osoba ima bradu, ili nosi naočare.

Šta stoji iza toga?

Iza takozvnih “tagova” stoji program za obuku računara, koji Fejsbuk koristi od 2016. godine. Vještačka inteligencija treba da nauči da čita fotografije i prepoznaje ono što se vidi na njima. Prema zvaničnoj verziji, ovi podaci služe da se slabovidim i slijepim osobama glasovnom informacijom opišu fotografije i snimci.

Međutim, algoritam bi isto tako mogao da posluži Fejsbuku da korisnicima “pušta” odgovarajuće oglase, na primjer, ako vještačka inteligencija prepozna gdje se nalazite, da li volite životinje, ili automobile.

Tehnički magazin The Verge izvještava da već postoji dodatak za pretraživač interneta, koji omogućava da vidite opise slika.

Ako u pretraživaču Hrom uđete na Fejsbuk, kliknite na fotografiju kako biste je uvećali. Zatim desnim klikom idite na sliku i izaberite opciju Pretraživanje.

Nakon toga će se otvoriti funkcija za programere, koja prikazuje izvorni kod sajta. U dijelu podvučenom plavom bojom istaknut je kod sa kojim je fotografija ubačena na sajt.

Tu ćete naći informaciju, koja počinje sa “alt”, a zatim slijedi napomena: “Fotografija možda sadrži:”, a zatim i opis onoga šta Fejsbuk, to jest odgovarajuća vještačka inteligencija, prepoznaje na slici.

(Blid.de)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu