Politika

Šmitov izborni “pilot-projekat”: Članovi biračkih odbora i dalje pod kontrolom politike

Tehničke izmjene Izbornog zakona koje je nametnuo Kristijan Šmit, koga institucije Republike Srpske ne priznaju za visokog predstavnika, dočekane su s velikim oduševljenjem u Sarajevu, a s velikim negodovanjem u Banjaluci i Mostaru.

Glasanje na opštim izborima u BiH
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Ipak, ni jedni ni drugi se nisu bavili suštinom ovih izmjena, a to je da u oktobru ove godine BiH čeka još jedan netransparentan izborni proces.

Naime, prema Šmitovim izmjenama Izbornog zakona, u ovom izbornom procesu će se koristiti tehnologije kao što su skeneri samo kao pilot-projekat na određenom broju biračkih mjesta kako bi se vidjelo kako to funkcioniše u praksi te kako bi mogli zaživjeti do opštih izbora 2026. godine.

– Danom stupanja na snagu ovih izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH Centralna izborna komisija BiH će, u skladu s relevantnim odredbama ovog zakona, definisati djelokrug primjene pilot-projekata za uvođenje specifičnih izbornih tehnologija i utvrditi lokacije na kojima će se ovi pilot-projekti realizovati na teritoriji BiH – navedeno je u izmjenama Izbornog zakona.

Pročitajte još

Ipak, većina izbornih mjesta neće podrazumijevati upotrebu izbornih tehnologija koje se koriste u većini zemalja, da li kroz brojanje glasova ili kroz glasanje. Kad se uzme u obzir šta se radilo u prethodnom periodu, kada se samo na ponovljenim izborima u Doboju 2021. godine utvrdilo da je Sanja Vulić dobila oko 17.500 glasova manje u odnosu na poništene, jasno je da će stranačke mašinerije imati na većini biračkih mjesta i dalje dovoljno prostora da rade šta god požele.

Takođe, ako se zna da će ubuduće predsjednike biračkih odbora i njihove zamjenike imenovati Centralna izborna komisija BiH, to će u praksi značiti više od 10.000 osoba pod direktnog kontrolom tijela u kojem se nalaze nekadašnji savjetnici političara, jasno je da to otvara daljnji manevarski prostor za određene prevare.

Pitanje je i na koji način će CIK uspjeti pronaći toliki broj osoba jer su i ranije postojali problemi oko toga, kada su stranački članovi biračkih odbora u posljednji čas odustajali od tih mjesta, a bila je riječ o dosta manjem broju ljudi.

Naravno, tada su nerijetko imenovani ispred opštinskih izbornih komisija ljudi koji su bili bliski strankama, jer „čija je opština, njegova je i izborna komisija“ i na taj način su stranke imale više članova odbora na jednom biračkom mjestu, piše Avaz.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu