Usvojeno je šest zaključaka koji se tiču izmirenja duga koji slovenačka firma ‘Viaduct’ potražuje od BiH i Republike Srpske. O tome je juče raspravljao i Savjet ministara Bosne i Hercegovine.
Dok traju rasprave, dug raste. Ko će ga na kraju platiti?
– Na kraju će dug morati platiti Vlada Republike Srpske u skladu sa sporazumom iz 2017. godine, koji je potpisao Savjet ministara i Vlada Republike Srpske. Prema tom sporazumu, u članu 4., Vlada Republike Srpske se obavezuje da će bezuslovno isplatiti čitav dug.
Kako smo došli u situaciju da se sada novac potražuje od Bosne i Hercegovine?
– Prije svega, Bosna i Hercegovina je subjekt međunarodnog prava i zato je tužena Bosna i Hercegovina, a ne Republika Srpska. Modeli koje je predložio ministar Amidžić nisu oni koji slijede ovaj sporazum i ne slijede finansijsku logiku isplate sredstava. Bez obzira koji model se odabere da se riješi ovo pitanje, osnova mora biti na sporazumu iz 2017. – problem je nastao zbog neodgovornog ponašanja Vlade Republike Srpske, i oni moraju isplatiti dug. Najvažnije je naći pravi model koji će biti matrica za buduće arbitražne procese.
– Mislim da ne bismo trebali prihvatiti model prema kojem će Bosna i Hercegovina platiti dug. U našem domaćem zakonodavstvu, kada govorimo o uplati sredstava sa jedinstvenog računa koji ide prema entitetima, postoje članovi koji veoma precizno kažu da entiteti mogu povući sredstva kada otplate sve međunarodne obaveze. S obzirom na to da Republika Srpska nije otplatila ovu obavezu, onda bi od sredstava od PDV-a trebalo uzeti i platiti ovu arbitražnu presudu. Drugi model je da se sa sredstava kapitalnih izdataka, poput onih za kupovinu zgrade UIO-a u Banjaluci, privremeno preuzmu sredstva i isplati dug kako Bosna i Hercegovina i institucije ne bi trpjele posljedice neodgovornog ponašanja ministara iz SNSD-a u Savjetu ministara i Vladi Republike Srpske.
Navodno je opcija nagodbe sa ‘Viaductom’ koštala svega milion evra. Pokušava li vlast u entitetu ovaj problem prebaciti na nivo države?
– Sasvim sigurno to pokušavaju, kao i buduće arbitražne presude, ali u tome neće uspjeti. Morat će to platiti. Moja poruka građanima Republike Srpske je da moraju znati da ih trenutno rukovodstvo SNSD-a vodi u dužničko ropstvo i bukvalni bankrot Republike Srpske jer svi ovi arbitražni postupci su teški 2,2 milijarde maraka. To bi bio potpuni ekonomski slom i propast Republike Srpske. Ovo neće biti preneseno na nivo Bosne i Hercegovine; ovo moraju platiti uzročnici ovih odluka, prenosi N1.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu