Društvo

Sokolac: U toku postupak registracije geografske oznake romanijskog kajmaka

Udruženje proizvođača romanijskog skorupa-kajmaka pokrenulo je postupak registracije geografske oznake, odnosno imena porijekla pri Svjetskoj organizaciji za intelektualno vlasništvo (VIPO), nakon što je dobilo zaštitu geografske oznake u BiH.

Sokolac: U toku postupak registracije geografske oznake romanijskog kajmaka
FOTO: SRNA

Rukovodilac sokolačke Područne jedinice Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Jelena Mićić rekla je Srni da ovaj resor pomaže Udruženju proizvođača romanijskog kajmaka u aktivnostima od samog osnivanja do podnošenja zahtjeva za upis ovog autohtonog proizvoda u VIPO bazu.

S obzirom na paralelni, odnosno neriješeni pravni okvir u oblasti zaštite geografske oznake u BiH i nemogućnosti da se proizvod zaštiti na tržištu Evropske unije, Udruženje je pokrenulo proceduru zaštite geografske oznake, odnosno imena porijekla pri VIPO prema Briselskom sporazumu – navela je Mićićeva.

BiH je ovaj sporazum, prema kome se geografska oznaka štiti pri VIPO, ratifikovala 2012. godine.

– Kroz saradnju sa Svjetskom bankom, aplikacija je predata u VIPO 23. jula i prema postojećim procedurama očekuje se da će postupak zaštite geografske oznake/imena porijekla za romanijski skorup-kajmak biti završen u VIPO do marta 2019. godine – istakla je Mićićeva.

Prema njenim riječima, trenutni fokus Udruženja proizvođača romanijskog skorupa-kajmaka je unapređenje prodaje ovog proizvoda po cijeni od 20 KM po kilogramu na organizovan način.

– Da bi se romanijski kajmak mogao organizovano prodavati ugostiteljima i trgovačkim lancima neophodan je jednoobrazan način pakovanja – kaže Mićićeva.

Ona je dodala da se trenutno romanijski skorup uglavnom prodaje “na kućnom pragu”, ali se očekuje skoro rješavanje ovog pitanja, a ovih dana Resor organizuje predavanja o temi “Koraci nakon zaštite”.

Aktivnosti Udruženja proizvođača ovog autohtonog proizvoda u narednom periodu biće usmjerene na uspostavljanje prodaje romanijskog skorupa-kajmaka na cijelom području BiH i šireg regiona, te standarizacija i uključivanje što više proizvođača.

Prema riječima Mićićeve, sve aktivnosti Udruženja imaju za cilj ekonomsko osnaživanja žena u ruralnim područjima, imajući u vidu da prodaja romanijskog skorupa-kajmaka uz prodaju sirovog mlijeka “na kućnom pragu” predstavlja jedini izvor prihoda za većinu članova Udruženja.

Udruženje romanijskog skorupa-kajmaka, koje okuplja 26 proizvođača sa Sokoca, Han Pijeska i Rogatice, osnovano je 2014. godine, a njegove aktivnosti bile su usmjerene na prikupljanje podataka sa terena, anketiranju proizvođača, uzimanju uzoraka kajmaka i standardizovanju tehnologije.

Izdata je knjiga “Romanijski skorup-kajmak”, izvršene laboratorijske analize i napravljen elaborat o njegovoj proizvodnji.

Mićićeva je naglasila da se na osnovu toga pristupilo zaštiti geografske oznake, odnosno imena porijekla romanijskog skorupa-kajmaka za šta je Institut za intelektualno vlasništvo BiH izdao rješenje 7. februara 2017. godine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu