Politika

Šolaja: Poruke iz Evropske komisije su preoptimistične

Profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci Miloš Šolaja smatra da posjeta članova Predsjedništva BiH Briselu neće donijeti značajnije promjene u našoj zemlji, naročito kada je u pitanju njen put ka članstvu u Evropskoj uniji i NATO savezu.

Šolaja: Poruke iz Evropske komisije su preoptimistične
FOTO: VIJESTI.BA/RAS SRBIJA
Miloš Šolaja

Posjetu Milorada Dodika, Željka Komšića i Šefika Džaferovića administrativnom centru EU okarakterisao je jednom uobičajenom, rutinskom i formalnom diplomatskom aktivnošću.

-Nije problem da se na tom nivou na takav način obavljaju diplomatske aktivnosti, ali je problem što već godinama izostaje suština onoga što treba da bude sadržaj te aktivnosti- kaže Šolaja u razgovoru za Vijesti.ba.

Ovo jeste novi saziv Predsjedništva BiH, ali način na koji su oni započeli svoju saradnju ne daje nam za pravo da se nadamo kako će u nekoj skorijoj budućnosti donijeti promjene neophodne za približavanje EU.

-Jer, to je pitanje standarda, suštinskih reformi i promjena kojima bi se stvorilo društvo slično onima u državama EU. Dakle, toga nema i mi se u stvari, ako ćemo iskreno, samo udaljavamo- smatra Šolaja.

Nije to stvar samo Predsjedništva, dodaje, već mora da bude stvar i opšte političke volje i saglasnosti u jednom društvu- i političkih predstavnika, ali i institucija.

-Samo Predsjedništvo može deklarativno da izrazi tu volju, ali u suštini ne može da preokrene procese- ako oni nisu izraz i odraz zaista suštinskih interesa i želja da se na tome i radi- poručuje Šolaja.

Ocijenio je preoptimističnima poruke iz Evropske komisije, odakle su iskazali želju da naša država kandidatski status dobije do 1. novembra ove godine.

-Ako ćemo gledati suštinske procese i transformacije, to je i previše optimistično. A kad bi mene neko pitao da li BiH zaslužuje kandidatski status, u ovom trenutku ja bih rekao ne- izričit je Šolaja.

Iako se, kako kaže, u našoj zemlji sve može očekivati, pa i to da Dodik, Komšić i Džaferović dobru atmosferu sa neformalne večere u Briselu prenesu i na budući rad Predsjedništva, Šolaja ističe kako ono što se dešava u političkim procesima u BiH ne obećava da ćemo uskoro imati neku stabilniju situaciju.

-To ni ne zavisi samo od članova Predsjedništva, oni su ipak predstavnici onih političkih opcija koje su građanima na izborima prije četiri mjeseca obećale šta će da rade, i oni se u skladu s tim moraju i ponašati, ukoliko misle da opstanu na političkoj sceni. Na stranu to šta oni lično žele, ali mislim da procesi u BiH ne idu u tom pravcu -konstatuje Šolaja.

Naglašava kako su posebno velike razlike kada je u pitanju odnos BiH prema članstvu u NATO-u.

-Ja ne vidim da će to uskoro biti promijenjeno. A, između ostalog, i sve ono što se traži za EU, itekako se tiče tih deklarativnih pristupa NATO-u- mišljenja je Šolaja.

Dodaje kako je činjenica da su članovi Predsjedništva bili na lijepom izletu u Briselu, gdje su ih primili Federika Mogerini i Johanes Han, kojima uskoro ističe mandat.

-Bliže se novi izbori za Evropski parlament, a to znači da će uskoro biti formirana i nova Evropska komisija. Prema tome, ja ne vidim da će tu, osim tih finih, retoričkih i deklarativno izraženih poruka, biti nekih suštinskih promjena zaključuje Šolaja u razgovoru za Vijesti.ba.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu