Svijet

"Spasonosna transplantacija" Američki hirurzi uspješno implantirali BUBREG SVINJE U PACIJENTA u stanju moždane smrti

Grupa hirurga sa Univerziteta Alabama u Birmingemu dokazala je da je moguće genetski izmijeniti svinju kako bi se njeni bubrezi mogli koristiti za transplantacije kod ljudi.

"Spasonosna transplantacija" Američki hirurzi uspješno implantirali BUBREG SVINJE U PACIJENTA u stanju moždane smrti
FOTO: D. MILENKOVIĆ/RAS SRBIJA

Ljekari su transplantirali bubrege genetski izmenjene svinje u abdomen pacijenta koji je u stanju moždane smrti, a procedura je opisana u radu objavljenom u “Američkom žurnalu transplantacije”, prenio je Engadget.com.

Prema ljekarima, bubrezi od svinje počeli su da proizvode urin već 23 minuta nakon procedure i nastavili su tako da rade sljedeća tri dana. Pacijentovi bubrezi su bili u potpunosti uklonjeni, a njegovo tijelo nije pokazalo znakove odbacivanja transplantiranih organa, prenosi Blic.

Ovo je posljednja u nizu uspješno obavljenih transplantacija organa genetski izmijenjenih svinja u ljude. U oktobru 2021. ljekari njujorškog medicinskog centra “Lengon helt” zakačili su svinjski bubreg na krvne sudove natkoljenice pacijenta u stanju moždane smrti, a prije svega nekoliko dana ljekari Škole medicine Univerziteta Merilend transplantirali su svinjsko srce u živog pacijenta u okviru eksperimentalne procedure.

Naučnici su u januaru 2017. objavili da su napravili prvi hibrid čovjek-svinja, koji je povećao nade i očekivanja da će ljudski organi moći da se uzgajaju u drugim životinjama, a kasnije koriste za transplantacije. Ovo je bio prvi slučaj uspješnog pravljenja embriona kombinacijom dvije vrste koje malo toga imaju zajedničkog.

Hirurzi iz Alabame izveli su procedure uz saglasnost porodice pacijenta, Džejmsa Parsonsa, koji je želio da bude donor organa. Sada će, kako navodi Engadget.com, imenovati ovakvu vrstu studije po njemu.

Iako je pacijent bio u stanju moždane smrti u ovom slučaju, ovo je veliki korak ka kliničkim ispitivanjima koja uključuju žive pacijente, za koje se ljekari nadaju da će početi kasnije ove godine. Dr Džejmi Lok, vodećih hirurg tima, rekla je da ovo nije bio jednokratni eksperiment i da se nada da će to unaprijediti teren da se pomogne pacijentima.

– Biće divan dan kad budem ušetala u kliniku znajući da imam bubreg za svakog ko čeka da me vidi – izjavila je Lok, direktorka Programa nekompatibilnih transplantacija bubrega Univerziteta Alabama.

Ukazujući da je bubrežna insuficijencija “uporna i teška bolest sa velikim posljedicama”, dr Lok je rekla da je potrebno radikalno rješenje i da se nada da će u narednih pet godina moći da ponudi pacijentima spasonosnu transplantaciju bubrega svinje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu