Politika

SPAVAONICA ZA MIGRANTE Može li BiH podnijeti teret migrantske krize

Migracijama se mora upravljati. Migranti su u BiH i to je činjenica koja se ne može i ne treba ignorisati. Međutim, pitanje je može li BiH podnijeti teret migrantske krize.

SPAVAONICA ZA MIGRANTE Može li BiH podnijeti teret migrantske krize
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Zoran Tegeltija smatra da ne može, što je i ponovio nakon sastanka s komesarkom Evropske unije za unutrašnje poslove Ilve Johanson, koja je poručila da svi treba da podnesu svoj dio tereta u ovoj zemlji.

– Stav iz Bosne i Hercegovine je da BiH nosi prevelik teret migrantske krize s obzirom na svoju veličinu i broj stanovnika i da se na teritoriji BiH nalazi veći broj migranata nego što BiH može da prihvati s obzirom na svoju veličinu – rekao je Tegeltija.

Naglasio je i da je BiH spremna biti partner u kontrolisanju migracija, ali da BiH ne može da bude talac ove krize i spavaonica za migrante, kao i da sa istoka dolaze vrlo lako do nas, a da je nakon toga zablokiran izlaz iz BiH.

Pomoć

Tačno je da je BiH džep u kome se „skupljaju“ migranti, o čemu bi Evropska unija trebala da povede više računa, smatra bivši ministar policije Republike Srpske i sadašnji potpredsjednik DNS Radislav Jovičić. On za Srpskainfo kaže da je Bosna i Hercegovina neuređena, i bezbjednosno i ekonomski, da po bilo kom osnovu nije stabilna.

– U pravu je gospodin Tegeltija koji kaže da je potrebna pomoć Evropske unije, jer je to njihov problem, pogotovo što BiH još nije ni kandidat za ulazak u EU – kaže Jovičić.

FOTO: GRAD BANJALUKA
FOTO: GRAD BANJALUKA
Radislav Jovičić

Odgovornost je, dodaje, i na nadležnim organima BiH.

Pročitajte još

– Zamjeram organima BiH koji se nisu ozbiljno bavili problematikom rješavanja migrantske krize u samom startu i zbog toga sada osjećamo velike posljedice – kaže Jovičić.

Incidenti

Smatra da je potrebno aktivnije raditi na problemu rješavanja migrantske krize, koja je evidentan problem iz više uglova.

– Vidjeli smo koliko incidenata oni proizvode između sebe, jer tu imate različite grupacije ljudi, pripadnike dva naroda koji se sukobljavaju između sebe, veliki je broj neregistrovanih migranata, ne znamo ni njihovu istoriju, ratnu prošlost – ističe Jovičić.

Dodaje da su problem i nesavjesni građani BiH, koji su u ovoj krizi vidjeli mogućnost zarade na neregularan način. Jovičić smatra da će se, ako kriza potraje još duže, problemi samo gomilati i rasti.

FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Nikako se ne rješavaju. Pogotovo kada je u pitanju bezbjednost imaćemo velike probleme ukoliko se ne napravi neki dogovor sa EU o protoku migranata i njihovom odlasku iz BiH. Njima nije interes da ostanu u BiH, njima cilj jeste Evropska unija. Međutim, i Bosna i Hercegovina mora da uloži napore i pregovarati sa EU kako taj problem riješiti, a da u međuvremenu i mi donesemo određene planove i programe kako upravljati migrantskom krizom – zaključio je Jovičić.

Raspodjela tereta

Dok Evropska unija silom brani svoje granice, kao mala zemlja prepušteni smo velikom teretu, kaže za Srpskainfo član Zajedničke komisije za evropske integracije Saša Magazinović (SDP BiH). On ističe da je Federacija BiH ta koja je više suočena s migrantskom krizom.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Kad gledate unutar zemlje, to nije teret krize koju podnosi Bosna i Hercegovina, već Federacija BiH. Mora se na neki način teret migrantske krize ravnomjerno rasporediti na sve dijelove BiH – smatra Magazinović.

Ključ rješenja

Predsjedavajući Savjeta Ministara Zoran Tegeltija smatra da su ključne stvari za rješavanja problema migracija granične kontrole, kao i readmisija onih koji ne ispunjavaju uslove da dobiju međunarodnu zaštitu, ali imaju pravo na humanitarnu pomoć.

– Proces readmisije treba ubrzati, pojednostaviti i sve ljude koji ne ispunjavaju uslove, da budu vraćeni u zemlje iz kojih su došli – rekao je Tegeltija.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu