Društvo

SRAMNE TVRDNJE Društvo doktora medicine RS OSUDILO IZJAVE da je UKC “novi klaster”

Društvo doktora medicine Republike Srpske nazvalo je sramnim tvrdnje da Univerzitetski klinički centar (UKC) Republike Srpske postaje “novi klaster” virusa korona i da nije obezbijedio dovoljno opreme da zaštiti svoje radnike, te ocijenio da je cilj ovakvih izjava da se uruši povjerenje građana u ovu ustanovu i u cjelokupan zdravstveni sistem.

SRAMNE TVRDNJE Društvo doktora medicine RS OSUDILO IZJAVE da je UKC “novi klaster”
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Predsjednik Društva Siniša Miljković smatra da su za svaku osudu ovakvi navodi predsjednika Strukovnog sindikata doktora medicine Republike Srpske Miodraga Femića, kao i da su izuzetno opasni po kolektivno zdravlje građana, jer u konačnici mogu da utiču na povećan broj smrtnih ishoda od drugih bolesti.

Miljković je istakao da je apsolutna neistina da UKC nema dovoljne količine zaštitne opreme, te naveo kako na današnji rad raspolaže sa 500.000 zaštitnih hirurških maski, 40.000 zaštitnih profesionalnih maski (FFP2), 500.000 rukavica, te sa više od 5.000 zaštitnih odjela i da se podaci mogu provjeriti u Apoteci UKC.

Kada je riječ o navodima da su zaposleni u UKC-u “novi klaster”, Miljković je naveo da u ovoj zdravstvenoj ustanovi radi 695 ljekara, a da ih je inficirano 14, što je oko dva odsto od ukupnog broja.

U UKC Srpske radi 1.400 medicinskih sestara, zaraženo je 29, što je isto oko dva odsto. Ovo je daleko ispod prosjeka zaraženih u populaciji, a treba imati na umu i da su naši doktori i sestre u najvećoj mogućoj mjeri izloženi ovom virusu – naveo je Miljković.

Kada se ovi podaci, dodao je, uporede sa svjetskim centrima, UKC je u samom vrhu uspješnosti zaštite medicinskih radnika.

Miljković tvrdi i da su netačne i zlonamjerne tvrdnje da doktori i sestre rade posao nosača, te ukazao da od početka epidemije postoje jasno definisani protokoli i tačno se zna čija su i koja zaduženja.

Pročitajte još

On je naglasio da je UKC najveća zdravstvena ustanova u Republici Srpskoj koja i u vrijeme epidemije mora da brine o zdravlju stanovnika i zbrinjava sve hitne slučajeve, od akutnog infarkta miokarda, preko moždanog udara do teških saobraćajnih nesereća.

Prema njegovim riječima, nerealno je bilo za očekivati da se ne desi nijedan slučaj da se asimptomatičnom pacijentu pruži zdravstvena usluga i da se na taj način inficira medicinsko osoblje.

U tim situacijama, dodao je, preduzimaju se sve neophodne protivepidemijske mjere u skladu sa protokolima, reaguje se promptno, inficirani se izoluju, testiraju se svi kontakti i izvrši neophodna dezinfekcija.

– U vanrednim okolnostima, kada se zdravstvo nalazi pred najvećim izazovom od Drugog svjetskog rata, a medicinsko osoblje obavlja posao časno i pošteno 24 časa dnevno, jedini cilj javnog iznošenja dezinformacija i širenja panike jeste uništavanje povjerenja građana u UKC Srpske i u zdravstveni sistem u cjelini – rekao je Miljković.

Miljković je zahvalio svim doktorima za nesebičan angažman i požrtvovanosti u ovoj vanrednoj situaciju, te im poželio da uz obavljanje svakodnevnog posla sačuvaju zdravlje sebe i svojih najbližnjih.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu