Društvo

SRAMOTAN ČIN U HILANDARU Upali u zabranjeni dio manastira i urezali imena na fresku iz 17. vijeka

Nakon što je javnost zgrozio vandalski čin dvojice muškaraca koji su oskrnavili fresku u jednoj od najvećih kula unutar Hilandara, pirgu Svetog Save, iz manastira poručuju da je očigledno riječ o upadu dvije osobe koje su, preskočivši kapiju, ušle u pirg.

SRAMOTAN ČIN U HILANDARU Upali u zabranjeni dio manastira i urezali imena na fresku iz 17. vijeka
FOTO: ZADUŽBINA SVETOG MANASTIRA HILANDARA / PRIVATNA ARHIVA

Naime, prije nekoliko dana u javnosti je odjeknula vijest o skrnavljenju kulturno- istorijskog nasljeđa, o urezivanju imena i godini posjete na živopis, koji datira iz 1683/1684. godine i nalazi se na četvrtom spratu kule Svetog Save u manastiru Hilandar.

Kako se može vidjeti na fotografiji koju je jedan vjernik objavio na društvenoj mreži Tviter, imena urezana u fresku su Lekić Marko i Perica Vujović, a godina je 2019.

Iz Fondacije “Zadužbina Svetog manastira Hilandara” potvrdili su za Blic ovaj čin dvojice mladića, dodajući da se radi o nedozvoljenom ulazu u ovaj deo Hilandara, s obzirom na to da je prethodno neophodna najava i odobrenje manastirske uprave.

Tačna je vijest da je neko urezao svoja imena na fresci u hodniku ispred ulaza u paraklis Svetog Jovana Preteče koji se nalazi na 4. spratu pirga (kule) Svetog Save u manastiru Hilandaru. Lica koja se upisala svoja imena i navela 2019. godinu očigledno su uspjela da preskoče kapiju i uđu u pirg. Manastir će sa svoje strane preuzeti dodatne mjere zaštite za sprječavanje neodobrenih ulazaka u ovo zdanje – naveli su iz ove Fondacije.

https://twitter.com/shorin011/status/1192734164761665536?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1192734164761665536&ref_url=https%3A%2F%2Fpulsembed.eu%2Fp2em%2Ft-UQrcRrt%2F

Kako su nam objasnili, urezivanje imena na živopisu nije neuobičajena pojava, te da datira još od davnih dana, ali da uprava manastira radi na tome kako bi spriječila dalje uništavanje.

– Nažalost, praksa urezivanja imena na živopisu u hodniku ispred ulaza u paraklis, po vidljivim potpisama, datira još od 18. vijeka i traje do današnjih dana. Sadašnja manastirska uprava je u cilju sprječavanja daljeg oštećivanja freskopisa, postavila kapiju na prilazu pirgu koja je zaključana. Otključava se samo po odobrenju manastirske uprave za najavljene, organizovane i vođene posjete – ističu iz Fondacije, napomiljući da su upravo tu kapiju dvojica huligana preskočila i nedozvoljeno ušli u pirg.

Oni dodaju da “jedino mjesto u Svetoj carskoj srpskoj larvi Hilandaru gdje je dozvoljeno upisivanje jeste knjiga gostiju”.

– U nju svi gosti i poklonici mogu da upišu svoja imena, kao i utiske tokom boravka u manastiru. Na taj način su ostala zabilježena mnoga vrijedna svjedočanstva o posjetama znamenitih ličnosti ali i upečatljivi utisci poklonika tokom vijekova. Ni na jednom drugom mjestu nije dozvoljeno potpisivanje ili ispisivanje bilo kakvih drugih poruka – ne ostavljaju dilemu iz Fondacije.

Moralna osuda ovakvog postupka huligana naišla je na brojne osude korisnika na društvenim mrežama. “Stari freskopisci su se rijetko potpisivali iz skromnosti, a današnji divljaci se potpisuju kada nagrđuju”, “Sramota me tuđe sramote i abnormalne količine nevaspitanja”, “Svakoga ko ošteti ili uništi istorijsko vjersko ili kulturno nasljeđe, treba oštro kazniti isključivo društveno- korisnim radom na javnom mjestu u mjestu stanovanja”, “Za ovako nešto bar pet godina”, samo su neki od komentara građana.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu