Svijet

"SRBI SU NAŠE JA" Svi detalji o životu Dugina, "Putinovog mozga" i ideologu invazije

Kćerka istaknutog ruskog filozofa Aleksandra Dugina Darja (30) poginula je u subotu u eksploziji automobila u kome je trebalo da se nalazi njen otac, ruski filozof koji je poznat i po bliskoj vezi sa predsjednikom Vladimirom Putinom na koga navodno ima veliki uticaj.

"SRBI SU NAŠE JA" Svi detalji o životu Dugina, "Putinovog mozga" i ideologu invazije
FOTO: 60 MINUTES/YOUTUBE SCREENSHOT

Andrej Кrasnov, šef društvenog pokreta Ruski horizont vjeruje da je upravo Darjin otac bio meta eksplozije ili možda i jedno i drugo.

FOTO: NOVA RESISTÊNCIA NR/YOUTUBE SCREENSHOT
FOTO: NOVA RESISTÊNCIA NR/YOUTUBE SCREENSHOT

Ko je Aleksander Dugin i zašto se smatra da je vjerovatno on bio meta napada?

“Putinov mozak”

Poznati filozof i publicista koji podržava fašistički pravac, osnivač je ideološkog pokreta “neoevroazijstvo”, a često ga zovu i “Putinovim mozgom” ili “Raspućinom”.

Iako nema formalnu ulogu u vladi, smatra se da Dugin snažno utiče na Putina, posebno kada je riječ o propagandi. On je zaslužan za davanje novog života terminu Novorosija (Nova Rusija), koji je usvojio Putin da bi opravdao aneksiju Krima – nakon što ga je Dugin naširoko koristio 2013. i 2014.

Na crnoj je listi SAD, zbog bliskosti sa Kremljom, a tamo je dospio nakon ruske aneksije Krima 2015. U julu 2022. Dugin se našao i na britanskoj listi sankcija zbog rata u Ukrajini.

Bivši je glavni urednik TV mreže Cargrad, poznate po svojoj podršci Putinu i Ruskoj pravoslavnoj crkvi, i smatra se, kako je to opisala autorka Tara Izabela Barton u članku za Vašington post u maju, “de fakto autorom Putinove ukrajinske strategije”.

Post piše da se Rusija vodila Duginovom agendom dvije decenije i da je to dovelo svijet “do ivice novog svjetskog rata”.

Rusija kao “vječni Rim”

Rođen 1962. u oficirskoj sovjetskoj porodici – otac mu je bio vojni obavještajac – Dugin je postao poznat u svojoj zemlji ’90-tih, kao pisac desničarskog lista “Den”. U manifestu objavljivanom u serijalima u “Denu” 1991, “Veliki rat kontinenata”, izložio je svoju viziju Rusije kao “vječnog Rima” suočenog sa materijalističkim Zapadom, “vječnom Kartaginom”.

Napisao je preko 30 knjiga, a 2001. osnovao Međunarodni evroazijski pokret koji promoviše ujedinjenje bivšeg sovjetskog područja u kulturnu i civilizacijsku cjelinu. Planirao je kurseve za ruske vojne institucije i pojavljivao se na najboljim ruskim TV kanalima.

Pročitajte još

Vjeruje da Rusi imaju božansko pravo na ekspanziju i da je Rusija trenutna reinkarnacija hiperborejske civilizacije, koja treba da se bori protiv savremenih “Atlantiđana” – pogađate SAD.

Crni srp i čekić na crvenoj zastavi

Početkom devedesetih osnovao je Nacionalboljševičku partiju sa kontroverznim novelistom Eduardom Limonovim. Kako navodi Barton, partijska zastava je bila crni srp i čekić u bijelom krugu na crvenoj pozadini što je “komunistički odraz svastike”.

Parola partije zabranjene 2007 bila je, kako dodaje Barton, “da smrti”, koja se uzvikivala uz podignutu ruku poput nacističkog pozdrava.

Priručnik za sukob sa Zapadom

Dugin se probio svojom knjigom iz 1997. “Osnovi geopolitike: geopolitička budućnost Rusije”, koja je bila toliko popularna da se prodavala pored kasa u supermarketima. U pitanju je “priručnik” za suočavanje sa Zapadom – korišćenje dezinformacija i meke moći za provociranje svih oblika nestabilnosti i separatizma unutar SAD, uključujući raspirivanje rasnih i političkih tenzija, te jačanje nacionalizma i autoritarnosti kod kuće.

U Britaniji, psihološki napori bi trebalo da se fokusiraju na pogoršanje istorijskih raskola sa kontinentalnom Evropom i separatističkim pokretima u Škotskoj, Velsu i Irskoj. Zapadnu Evropu bi trebalo privući u pravcu Rusije uz pomoć prirodnih resursa: nafte, gasa i hrane. NATO bi se urušio iznutra, navodi Post.

Analitičari smatraju da je to filozofija koju je Putin prihvatio otkako je preuzeo dužnost – tako Džon B. Danlop podsjeća da je Putin u novembru 2000. javno rekao: “Rusija je oduvijek sebe doživljavala kao evroazijsku zemlju“.

“Ubijte ih”

Dugin je 2002. oformio desničarsku Evroazijsku partiju koju su, kako piše Forin afers, “pozdravili mnogi u Putinovoj administraciji”. Ukazuje se da je Dugin skovao “snažne veze” sa Sergejem Glazijevim, liderom patriotskog političkog bloka Rodrija i sada glavnim Putinovim pomoćnikom za “evroazijske integracije”.

Dugin je bio aktivan u spornim regionima Osetije tokom rata između Rusije i Gruzije 2008. i sarađivao je sa separatističkim aktivistima u Ukrajini 2014. Krajem oktobra 2014. savjetovao je separatiste da uspostave diktaturu u Novorosiji dok ne pobijede. Dobio je otkaz te godine na mjestu profesora Moskovskog državnog univerziteta Lomonosov nakon što su ga aktivisti optužili da podstiče na genocid zapaljivim komentarima koji su pozivali na masovno ubijanje Ukrajinaca: “Ubijte ih, ubijte ih, ubijte ih”.

Rat u Ukrajini “istorijski trenutak”

Nakon otkaza je ostao komentator na ruskoj televiziji, što ne bi mogao bez Putinove podrške, ističe Barton.

Dugin je organizovao i četvorodnevne tajne pregovore turske i ruske strane u decembru 2015. u Moskvi. Tada je navodno poveo goste na “tajno mjesto” gdje ih je upoznao sa oligarhom Konstantinom Malofejevim, Putinovom desnom rukom.

Za najuticajnijeg mislioca u Rusiji rat u Ukrajini je “istorijski trenutak koji će uvesti novi svjetski poredak”. Od invazije 24. februara, Putin se nekoliko puta obraćao javnosti, a u njegovim govorima vidan je “rukopis” Dugina.

Više od uvoda i izgovora za krvavi rat, riječi ruskog predsjednika odražavaju pisanje čovjeka koji je prozelitisao ovu ideju skoro tri decenije, naveo je u aprilu CBS njuz opisujući Dugina kao “desničarskog teroristu iza Putinovog plana”.

O Srbiji

Dugin je često koristio i Srbiju u cilju širenja svoje propagande, pa je jednom prilikom izjavio da su “Srbi naše ja”. Novinari su ga proletos upitali kakvo je njegovo mišljenje o odluci Srbije da neće uvoditi sankcije Rusiji zbog invazije na Ukrajinu i šta misli o pridruživanju Srbije rezoluciji UN kojom se osuđuje ruska “specijalna vojna operacija”.

– Mi razumijemo sve, i prijateljstvo i neke obaveze prema Zapadu. Mi imamo takav odnos sa Srbima da ih ne možemo ocjenjivati, praktično, politički. To je generalni osjećaj koji dijeli predsjednik Putin i naš narod. Uvijek ćemo stajati uz Srbiju, i kada ne možemo pomoći i kada možemo pomoći – rekao je Dugin u maju.

Uslijedila je najava “slovenskog buđenja” i ruske geopolitičke agende.

– A sada, treba da završimo ono što smo započeli – ocijenio je Dugin.

“Treba da budemo slobodni i oslobođeni”

Njegovi radovi iznose jasne ciljeve – obnovu moćne, autoritarne ruske države i unutrašnje raspadanje ruskih neprijatelja, posebno liberalnog Zapada. Ipak, njegova vizija obnove Rusije ide dalje od geopolitičkog poretka, prenosi Blic.

– Treba da budemo slobodni i oslobođeni, ne samo fizički kao država, kao narod, već i oživljavanje ruske riječi, ruskog duha i ruskog identiteta što je daleko važnije – rekao je Dugin 2017.

Što se tiče njegovog privatnog života, prema javno dostupnim podacima prva žena Jevgenija Debrijanskaja je ruska aktivistkinja sa kojom ima sina Artura, dok je kćerku Darju dobio sa Natalijom Melentjevom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu