O potencijalnim prirodnim uzrocima ovog seizmičkog događaja, ali i jučerašnjoj najavi za cunami, za Blic televiziju pričala je seizmološkinja Ana Mladenović.
Govoreći o tome da li je neobično što je zemljotres pogodio upravo taj dio Grčke, ali i da li treba da nas brinu sve češći potresi u ovom dijelu, Mladenovićeva ističe da je upravo taj dio jedan od seizmički aktivnijih u Evropi. Razlog za to je relativno jednostavan, zato što je to područje gde se najviše i oseća taj uticaj afričke ploče. Ovo je jedno od dva, ili čak jedino područje u Evropi gde se vrši i dalje aktivna subdukcija, odnosno gde se područje Afrike provlači ispod ovog područja – napomenula je Mladenovićeva.

Formiranje cunamija moguće, ali…
Juče je zbog zemljotresa na području Krita izdato i upozorenje na mogući cunami, što je izazvalo zabrinutost kod brojnih turista koji su se pitali da li je zaista realno da Grčku pogodi cunami. Međutim, sagovornica naglašava da iako je formiranje cunamija moguće, ozbiljnije posljedice su malo vjerovatne.
Juče je zbog zemljotresa na području Krita izdato i upozorenje na mogući cunami, što je izazvalo zabrinutost kod brojnih turista koji su se pitali da li je zaista realno da Grčku pogodi cunami. Međutim, sagovornica naglašava da iako je formiranje cunamija moguće, ozbiljnije posljedice su malo vjerovatne. Da, moguće je. Mada, naravno, ako se već nije desio sad ni ne možemo da ga očekujemo, jer se dešava neposredno nakon zemljotresa. Ali jeste moguće, pogotovo kada se takva geotektonska sredina nalazi tu gdje se podvlači jedna ploča pod drugu, to je idealno za formiranje cunamija jer voda može da se povuče daleko od obale zato što imamo jednu ploču koja ponire – pojašnjava seizmološkinja.
Ona dodaje i da taj cunami nikada ne bi mogao da bude visine kakav se recimo formira na Pacifiku, i to zbog velikog broja ostrva koja bi praktično “ugušila” taj talas.
Ona dodaje i da taj cunami nikada ne bi mogao da bude visine kakav se recimo formira na Pacifiku, i to zbog velikog broja ostrva koja bi praktično “ugušila” taj talas.

U svetlu nedavne izjave grčkog seizmologa Etimosa Lekasa da postoji mogućnost novih zemljotresa jačine preko 5 stepeni u naredna tri dana, Mladenovićeva ističe da takvi potresi u Grčkoj nisu neobičajni.
– Ja mislim da nijedan geolog ne bi pogrešio kada bi rekao da u Grčkoj može da se dogodi bukvalno svakog dana zemljotres magnitude oko 5 stepeni, zato što to stvarno jeste seizmično područje. Mi se svi naravno nadamo da ćemo doći jednom do toga da možemo tako da predvidimo zemljotres, ali ne znam da li on ima neke podatke možda u nekom području gde je bilo pojačana ta manja seizmička aktivnost, gde su se prethodni udari događali…- navodi seizmološkinja.
Da li u Grčku na ljetovanje
Na pitanje da li je sada seizmička aktivnost u Grčkoj intenzivnija nego inače ili se samo više izvještava o tome, Mladenovićeva kaže da oba faktora igraju ulogu.
– I jedno i drugo može da bude slučaj zato što kada se desi jedan jak zemljotres ili nekoliko jačih zemljotresa, koji imaju magnitudu preko 5,5 ili preko 6, kao što je ovaj sada, oni ipak na neki način uznemire čitavo to područje. I onda ta energija koja se oslobodi na jednom mjestu, ona naravno dođe do drugih seizmičkih područja. Sve dok se ne vrati u to stanje najniže energije, događaće se zemljotresi. Tako da zbog toga, da, mogli bismo da kažemo da sada u ovom prethodnom periodu i možda u nekom kratkom budućem periodu će se dešavati zemljotresi – kazala je ona.
S obzirom da su mnogi već uplatili aranžmane za ljetovanje u Grčkoj, a neki razmišljaju da to tek urade, ali ipak brinu zbog čestih vesti o zemljotresima u ovom području u posljednje vrijeme, sagovornica napominje da razloga za brigu nema, te da bi i ona sama uplatila aranžman za ljetovanje u Grčkoj, čak i na Kritu.
– Pa ja bih ostala pri tome. Ja bih uplatila ljetovanje za Grčku, i to na Kritu – zaključila je ona.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu