Podsjećanja radi, dr Miodrag Lazić, ili doktor Laza, kako je poznat u Srbiji i Republici Srpskoj, preminuo je od korona virusa 14. aprila ove godine, do posljednjeg dana liječeći svoje pacijente.
Puno prijatelja se javlja, i puno podrške dobijam i preko mejla i na društenim mrežama, na stotine pisama sam dobila i iz Kanade, Evrope… Pišu mi njihove lične priče kako im je moj otac spasao trogodišnje dijete, ili nečijeg muža, kako su oni danas velika srećna porodica zahvaljujući mom ocu… To mi mnogo znači – rekla je Nina Vujošević novinarima. Kako je dodala, tužno je što je ovako, tek nakon njegove smrti, veći dio Srbije saznao za njega.
– Ali mi smo se, govorim u ime cijele porodice, ponosili njime i znali za njegova dobra djela. Ali u tome se ogleda i sva njegova veličina. Cijelog života je bio skroman čovjek, nikada se nije hvalio svojim uspjesima, volio je svoj posao, bio je veliki humanista – rekla je njegova kćerka. Promocija knjige „Dnevnik ratnog hirurga” dr Miodraga Lazića iz edicije „Ratnik” u izdanju Medija centra „Odbrana” Ministarstva odbrane, održana je danas u Oficirskom domu u Nišu.

U dnevniku dr Miodraga Lazića, nedavno preminulog ljekara iz Niša, opisane su borbe za proboj posavskog koridora, nazvanog „put života“, u junu 1992. godine, a potom borba za spasavanje života ranjenih civila i vojnika na sarajevskom ratištu gdje je kao ratni hirurg proveo četiri godine. U programu predstavljanja učestvovuje urednik izdanja Miroslav Toholj i pisac pogovora prof. dr Goran Maksimović. Promociji prisustvuiju članovi porodice Lazić.
Smrt dr Lazića potresla je ne samo Niš, nego i cijelu Srbiju i Republiku Srpsku. Nišlije su se od dr Laze oprostile 18. aprila tako što su izašli na prozore, aplaudirali mu uz zvuke „Marša na Drinu“ (uz ovu pjesmu omiljeni dr Laza i želo da bude ispraćen) u vrijeme njegove sahrane na Novom groblju, budući da je tada u toku bio policijski čas.
Nesumnjivo je da bi u bilo kojim drugim okolnostima srpskog medicinskog heroja na posljednji počinak ispratile hiljade građana Niša i okolnih gradova na jugu Srbije, budući da je godinama, kako u Nišu, tako i u tokom rata u Republici Srpskoj, spasao nebrojeno mnogo života. No, iako su bili spriječeni da dođu na posljednji ispraćaj, Nišlije su našle način da se oduže svom dr Lazi.
Njegovo pismo, u kojem je naveo da nije želio da se povuče, uprkos riziku koji su nosile njegove godine i zdravstveno stanje, još jednom su potvrdile veličinu ovog čovjeka čije će moralne norme i ljudske kvalitete teško neko nadmašiti u dogledno vrijeme.
Miodrag Lazić, rođen je u Zemunu, 31. maja 1955. godine. Bio je srpski primarijus, hirurg i književnik. Bio je ratni hirurg dobrovoljac u Republici Srpskoj Кrajini (juni 1991 juli 1992) i Republici Srpskoj (sep. 1992 — feb. 1996), za šta ga je Patrijarh srpski Pavle odlikovao ordenom Svetog Save. U ovom periodu je napisao autobiografsko djelo “Dnevnik ratnog hirurga” (Кnin 1991 — Srpsko Sarajevo 1995). Njegov otac bio je oficir JNA, i tokom službe dobija prekomandu za Niš. U Nišu dr Lazić završava gimnaziju i studije medicine. Hirurgiju je specijalizovao na Vojno medicinskoj akademiji u Beogradu u svojoj tridesetoj godini.
Nakon specijalizacije je godinu dana radio u Vojnoj bolnici u Nišu, a nakon toga se zapošljava na Hirurškoj klinici Кliničkog centra u Nišu. U periodu od 1991. do 1996. je radio kao ratni hirurg dobrovoljac. Za vrijeme ratova devedesetih godina prošlog veka spasavao je živote u Republici Srpskoj Krajini i Republici Srpskoj. Za sve što je tada učinio kao ratni hirurg-dobrovoljac Ordenom Svetog Save odlikovao ga je tadašnji srpski patrijarh Pavle.
Kao hirurg je učestvovao u proboju koridora u junu 1992. godine, radio je u ratnoj bolnici “Koran” na Palama, jedan je od osnivača ratne bolnice “Žica” u Blažuju na prvoj liniji fronta kod Sarajeva gdje je tokom 40 mjeseci, kao jedini hirurg na području tadašnjeg Srpskog Sarajeva, obavio više od 3.500 operacija, piše Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu