Kako se ističe u saopštenju CCAA, u neposrednoj blizini aerodroma Dubrovnik tokom završnog prilaza za sletanje dana 13. aprila 2025. zabilježeno je opasno približavanje drona putničkom avionu na približnoj visini od 200 metara.
– Čime je korisnik/udaljeni pilot drona svojim neodgovornim ponašanjem ugrozio živote posade i putnika, avion i živote i imovinu ljudi na zemlji. Posada aviona svoje opažanje je proslijedila Hrvatskoj kontroli avio-saobraćaja koja je o tome obavijestila nadležna policijska tijela zadužena za sprovođenje istrage – ističu u saopštenju.
Avioni preusmjereni za Split
Aerodrom Dubrovnik je zbog spomenutog incidenta bio zatvoren neko vrijeme, usljed čega su dva aviona planirana za sletanje bila preusmjerena u Split.
– Osim ugrožavanja bezbjednosti, života i imovine, pilot drona svojim je ponašanjem prouzrokovao značajnu štetu i avio-prevoznicima i putnicima. Naime, svako preusmjeravanje letova na aerodrome različite od planiranih odredišta avioprevoznicima prouzrokuje dodatne troškove povezane sa dodatnim vremenom letenja aviona, zbrinjavanjem putnika (prevoz do konačnog odredišta, i/ili hotelski smještaj) kompenzacijom za kašnjenja itd – dodaju u saopštenju.
Kako ističu, letenje dronova u blizini aerodroma i kontrolisanom vazdušnom prostoru je dozvoljeno u slučajevima kada to odobri nadležna kontrola aviosaobraćaja. Ako se izvodi neovlašćeno i protivpravno, može biti izrazito opasno za bezbjednost aviona, posade, putnika i osoba i imovine na tlu.
– Takve aktivnosti su kažnjive i povlače sa sobom prekršajnu i kaznenu odgovornost. Hrvatska agencija za civilno vazduhoplovstvo sa svojim partnerima, Hrvatskom kontrolom aviosaobraćaja i Upravom policije, svakodnevno sprovodi postupke otkrivanja neovlašćenih i protivzakonitih operacija dronova, te se prema operatorima i udaljenim pilotima koji ugrožavaju sigurnost vazdušnog saobraćaja primjenjuje politika nulte tolerancije, a kazne za takve prekršaje se penju do 20.000 evra – dodaju u saopštenju.
Letenje dronova izvan kontroliranog vazdušnog prostora bez ispunjavanja za to propisanih uslova je ograničeno do 120 metara, ali je pilot drona i tada u obavezi za svoj let rezerviše vazdušni prostor putem za to namijenjene usluge Hrvatske kontrole zračne plovidbe AMC portala, dodaju u saopštenju.
Podsjetili su kako su se 2024. godine u samo dvije nedelje dogodila tri vrlo ozbiljna incidenta neodgovornim i protivpravnim korišćenjem dronova u blizini hrvatskih aerodroma.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu