Đokić je na “Jahorina ekonomskom forumu” rekao da Srpska ima ugovore o koncesiji za izgradnju energetskih objekata u oblasti hidro, solarne i vjetro električne energije koji će proizvoditi oko 2.221 megavat časova.
– Najviše smo radili u oblasti solarne energije, tu imamo zaključenih ugovora, kada je riječ o instalisanim kapacitetima oko 1.470 megavata, u vjetroenergiji 160 megavata i u hidroenergiji 480 megavata – rekao je Đokić na panelu “Novi pristup, izazovi i trendovi u sektoru energetike”.
On je istakao da je u postupku još nekoliko ugovora koji će povećati proizvodnju struje u Republici Srpskoj za nekoliko stotina megavat časova, te dodao da je preduzeće “Elektroprivreda Republike Srpske” kao domaća kompanija nosilac najvažnijih hidroenergetskih projekata u Srpskoj.
– Republika Srpska je, kao jedan od vrlo važnih faktora na tržištu Evrope, pred novim izazovima, kako odgovoriti na njih, jer nije više izazov proizvodnja i potrošnja električne energije, sada se mora govoriti o bezbjednosti, odnosno kako osigurati da se električna energija na bezbjedan način dobije i prenese do krajnjih potrošača, a da energetski sistemi funkcionišu bez zastoja – naveo je Đokić.
On je rekao da Republika Srpska ima usvojenu Strategiju razvoja energetike do 2035. godine, te da će ona biti inovirana tokom godine tako što će se prilagoditi novim potrebama i zahjevima na energetskom tržištu.
– Srpska je po pitanju ukupne energetske tranzicije pristupila krajnje odgovorno. Shvatili smo da je na evropskom kontinentu pitanje dekarbonizacije postalo ključno, a Republika Srpska preduzima niz mjera – istakao je Đokić.
Prema njegovim riječima, moraju se zaštititi bazni interesi Srpske, odnosno domaći proizvodni kapaciteti u oblasti električne energije koji počivaju na fosilnim gorivima, a uporedo je rađeno na upotrebi novih izvora energije – solarne, vjetro i hidroenergije.
– Ne želimo da Republika Srpska bude izolovana, već da bude vidljiv partner u ostvarenju dekarbonizacije. Samo u solaru imamo 22 projekta, vjerujem da će ove godine to biti intenzivirano i da ćemo za pet godina imati izmijenjenu energetsku sliku Republike Srpske – naglasio je Đokić i dodao da će ona biti u korist zelene energije.
Prema njegovim riječima, važno je da se područje BiH dalje liberalizuje i da se integriše u Evropsko energetsko tržište.
On je naveo da su okončane pripreme za donošenje zakona o regulatoru, prenosu i tržištu električne energije, dodajući da je sada u Savjetu ministara pripremljen, kako bi išao u dalju proceduru.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu