Politika

SRPSKA SA PET NAČELNICA SPALA NA TRI Kako su na izborima prošle kandidatkinje

Jako mali broj kandidovanih žena doveo je do toga da Republika Srpska, od ukupno 64 opštine i grada, nakon lokalnih izbora ima tek tri načelnice i nijednu gradonačelnicu.

SRPSKA SA PET NAČELNICA SPALA NA TRI Kako su na izborima prošle kandidatkinje
FOTO: SRNA, AL JAZEERA, S. PAŠALIĆ/RAS KOMBO

Žene su na ovim loklanim izborima činile manje od 10 odsto ukupnih kandidata za (grado)načelnike u Republici Srpskoj, a mandate su osvojile njih tri, što je manje nego na prošlim izborima. U pitanju su Jezero, Novo Goražde i Istočni Drvar, gdje su pobijedile Snežana Ružičić, Mila Petković i Milka Ivanković.

Pravilo i izuzeci

Kao i ranijih godina, kandidatkinje su uglavnom bile u manjim i nerazvijenim opštinama, dok je SDS-ova Maja Dragojević Stojić bila jedina kandidatkinja za gradonačelnicu, ali joj građani Prijedora ipak nisu dali dovoljno glasova.

FOTO: BOJANA MAJSTOROVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: BOJANA MAJSTOROVIĆ/RAS SRBIJA
Maja Dragojević-Stojić

Modriča je imala čak dvije kandidatkinje, ali nijedna od njih nije osvojila načelnički mandat. 

Pročitajte još

Ništa bolje nije bilo ni na odborničkim listama. Ponovo u skupštinama imamo tek pokoju ženu, na vrhu lista uglavnom su bili muškarici, dok su žene mahom bile tu da bi se ispoštovao zakonski procenat.

Međutim, da svako pravilo ima izuzetak pokazuju kandidatkinje koje su na ovim izborima ostvarile zapažen rezultat. Jedan od rijetkih ženskih nosilaca lista bila je SNSD-ova Sanja Vulić, koja je u Doboju osvojila nevjerovatnih 22.322 glasa, gotovo kao cijela lista SNSD u Banjaluci (25.268).

FOTO: FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
Sanja Vulić

Primjera radi, u Banjaluci su samo na dvije liste nosioci bili žene. Međutim, upravo jedna od njih, nosilac liste PDP, Jelena Trivić, u ovom gradu imala je najviše glasova, čak 13.102, što je više nego što su neke partije imale ako se sabere cijela lista.

Pročitajte još

Takođe, narodna poslanica Andrea Dorić iz SPS i njena stranačka kolegica Sonja Davidović nisu ostale nezapažene kod Banjalučana. Svojoj stranci na ovim izborima uspjele su da donesu više glasova nego kompletna odbornička lista pojedinih stranaka.

Trivić: Rezultati zavise od rada

Kako je ovim kandidatkinjama uspjelo ono što mnogim ženama nije i po čemu se one razlikuju od drugih? 

– To što imam zapažene rezultate nema veze sa tim da li sam muško ili žensko već ima veze s mojim radom u Narodnoj skupštini. Jeste da je ženama generalno teže u životu, pogotovo u politici, ali to ne smije biti izgovor da ne nastave da se bave politikom. Ja se nikada u životu nisam postavljala tako kao da mi je nešto teže samo zato što sam žena ili da mi u nešto treba ići lakše zato što sam žena. Ako sam u nečemu bolja od muškaraca ne smatram da je to zato što sam žena nego zato što to bolje znam – kaže potpredsjednica PDP, Jelena Trivić.

FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Dodaje da za dobar rezultat nije bitno da li si muško ili žensko, jer ima i muškaraca s lošim razultatamo, ali svjesna je da žene na listama često i ne služe da ostvare dobar rezultat. 

Pročitajte još

– Dešava se kod popunjavanja listi da zafali žena kako bi se ispunila ona kvota od 40 odsto i onda neke kandidatkinje budu na listi samo pro forme. To se dešava u praksi političkih partija i zato imamo kandidatkinje s malo glasova, jer one nisu ni došle kako bi osvajale glasove – kaže ona.

Mali pomak

I pored svega Trivićeva smatra da pomaka, kada su žene i politika u Republici Srpskoj u pitanju, ima, ali da ostaje činjenica da sudbina mnogih žena zavisi isključivo od njihovih stranačkih šefova. 

– Kada budemo imali veći broj žena koje imaju stav, koji ne zavisi od autoriteta stranačkih šefova, odnosno muškaraca koji su na pozicijama iznad njih, onda ćemo moći govoriti o političkom uspjehu u tom smislu. I ja sam se u svojoj stranci borila za svoj položaj, kao i to da moj politički intenzitet ne zavisi od dobro volje mojih muških kolega koji su su iznad mene. Dok god žene bude išle time da su na poziciji zato sto su nekom lojalne, a ne zato sto imaju političke kvalitete, imaćemo ovu situaciju koju danas imamo – smatra Trivićeva.

Mačo-patrijarhalna kultura

Do kada ćemo prije svakih izbora lupom tražiti žene po listama, a poslije analizirati uglavnom neuspjehe, pitali smo i političku analitičarku Tanju Topić. Ona kaže da kod nas još uvijek dominira mačo-patrijarhalna kultura, gdje žene u politici uglavnom služi kao dekor.

Tanja Topić
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
Tanja Topić

– Ono što mi je zapalo za oko tokom predizborne kampanje jeste plakat na kome je nekoliko žena i na kome piše “Mi pobjeđujemo ljepotom”. To je pogrešno. Takođe, imali smo pojedine partije koje su uz predstavljanje žena obavezno dodavale da su one majke i koliko djece imaju. Takav odnos političkih partija prema ženama ih stavlja u kuću kao domaćice, koje se politikom mogu baviti u onoj mjeri u kojoj im to dopuste muškarci – kaže Topićeva, dodavši da je to određenje žena i takav stav, kako žene same posmatraju svoje bavljenje politikom, žalosno.

Kaže da primjeri u kojima su žene osvojile mnogo glasova nisu pravila nego izuzeci. 

– Građani su konzervativni u tom pogledu. Naravno, ne treba glasati za ženu zato što je žena, ali mi smo onaj balkanski prototip političke kulture u kome se zna ko je šef, ko lupa šakom od sto i gdje su u tom svemu smještene žene – smatra Topićeva, dodajući da se nažalost, iako živimo u 21. vijeku, žena u politici probije uglavnom u onoj mjeri u kojoj joj dopuste partijski šefovi.

Zakon

Podsjećamo da je Zakon o ravnopravnosti polova propisao kvotu od 40 odsto za manje zastupljen pol.

Stučnjaci smatraju da se na nekim listama, da nema ovog zakona, ne bi našla nijedna žena, jer i danas postoje neke samo da bi ispunile kvotu, jer kao takve čak ni same za sebe nisu glasale.

Kako žene stoje u politici pokazuju i činjenice da je Republika Srpska imala tek desetak ženskih kandidatkinja za načelnice, i to samo u manjim opštinama poput Modriče, Vlasenice, Kostajnice, Trnova, Jezera, Novog Goražda, te Istočnog Drvara.

Srpska takođe nikada nije imala gradonačelnicu, a ove godine se za to mjesto borila samo jedna, koja u tome nije uspjela.

Vulić: Prljavi napadi na žene

Rekorderka iz Doboja, Sanja Vulić, koja će zadržati mandat poslanika u Predstavničkom domu Parlameta BiH, smatra da žene mogu puno više od muškaraca.

– Žene su sigurno odgovornije, lojalnije i stabilnije u odnosu na muške kolege, ali taj trend patrijarhalnog uređenja još vlada našim mentalitetom. Postoji mnogo više elemenata prljavog napada na ženu ali mi, žene, to moramo ignorisati i istrajno ići ka zacrtanom cilju. Žena može sve i više u odnosu na muškog kolegu, a njen senzibilitet i empatija uglavnom skraćuju put do rezultata – kaže Vulićeva.

Dodaje da bi sistemska rešenja ubuduće trebala obezbijediti ženi da se relaksirano bavi politikom imajući u vidu dužnosti žene kao majke, supruge, radnika, rukovodioca…

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije