Politika

SRPSKAINFO ISTRAŽUJE Zašto opada podrška članstvu BiH u EU: Građane ZAMORIO PUT kome se ne nazire kraj

Podrška većine građana BiH članstvu zemlje u Evropskoj uniji i dalje je neupitna, ali ako se nastavi trend pada moglo bi se desiti da već uduće godine bude više onih koji su protiv, nego onih koji su za.

SRPSKAINFO ISTRAŽUJE Zašto opada podrška članstvu BiH u EU: Građane ZAMORIO PUT kome se ne nazire kraj
Većina građana i dalje podržava članstvo, ali je procenat u padu

Sudeći prema istraživanju javnog mnjenja koje objavljuje Direkcija za evropke integracije BiH, evropski put BiH strmoglavo gubi podršku u javnosti od 76 odsto građana koji su 2016. bili spremni da glasaju za ulazak u EU došli smo do procenta 56,5 odsto u 2018. Podrška javnosti u Srpskoj pala je na samo 30,3 odsto.

Bivši glavni pregovarač BiH sa EU Igor Davidović kaže da su istraživanja DEI veoma pouzdana i da se slobodno mogu uzeti kao relevantna i vjerodostojna.

– Logično je da je došlo do pada jer proces traje još od davne 2006. do danas, sa veoma malo nepretka. Ipak, procenat od preko 50 odsto nije tako mali, ali smo mi naviknuti na okolnosti da je on bio 78 ili 80 odsto u samom startu, pa je naknadno počeo da opada. U svim zemljama u pretpristupnom periodu, ukoliko je javnost više obaviještena o tome šta zaista znači proces prilagođavanja i preoces reformi, ta podrška pada, iako ne tako drastično. Pad popularnosti bih objasnio gubitkom nade i vjere da će se nešto u dogledno vrijeme zaista desiti na tom planu – kaže Davidović za Srpskainfo.

Smatra da se razlozi za pad podrške u BiH podjednako mogu naći na strani Evropske komisije i na strani svih onih u BiH koji bi trebalo da pokrenu reforme.

– Evropska unija konstantnom politikom uslovljavanja nas odmiče i čini tu perspektivu udaljenijom, a s naše strane nema dovoljno spremnosti da se uđe u ozbilljine zahvate, prvenstveno u domenu uspostave vladavine prava. Čini mi se da je tu otpor najveći, a ta oblast bila bi prva o kojoj bismo pregovarali sa EU – zaključuje Davidović.

Zamjenik predsjedavajućeg Zajedničke komisije za evropke integracije PS BiH Ognjen Tadić ipak je oprezan kada govori o pomenutim podacima, jer smatra da ih ne treba pojednostavljivati niti ih treba olako komentarisati. Tadić dodaje da postoji mnogo fakora koji utiču na volju naroda, kao što postoji puno prostora za manipulaciju tim podacima.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Ognjen Tadić

– Ono što je potpuno jasno, nedvosmisleno i nepromišljeno, jeste da je većinska javnost u RS proevropski orjentisana, u potpuno jasnom smislu, a to znači da je svjesna pripadnosti Srpske evropskom korpus, da je svjesna značaja evropskih vrijednosti koje su u potpunosti poštovane u RS. Shodno tome može se samo postaviti pitanje da li javnost u ovom trenutu percipira odnos prema interesima Evrope u BiH i interesima RS i BiH u Evropi, na afirmativan način – kaže Tadić za Srpskainfo.

Prema njegovim riječima, ova slika se može značajno popraviti onog trenutka kada budemo imali jasne evropske stavove o budućnosti BiH, i pod obavezno RS unutar nje.

– Slika će se promijeniti kada budemo vidjeli da prestaju političke aktivnosti koje su do sada uglavnom bile predmet manipulacije političkih krugova iz federalnog Sarajeva, koji su tražili preuređenje BiH pozivajući se na Evropu i izajave pojedinih evropskih zvaničnika – kaže Tadić, koji je predsjedavajući Doma naroda BiH.

Član Odbora Narodne skupštine RS za evropske integracije i regionalnu saradnju Adam Šukalo smatra da su rezultati koje je objavila DEI BiH očekivani imajući u vidu retoriku domaćih političara koji stvaraju atmosferu straha.

Foto: Dejan Božić/RAS Srbija
Foto: Dejan Božić/RAS Srbija
Adam Šukalo

– S druge strane, kraj svakodnevnih problema sa kojima se susreću građani RS, proces evropskih integracija i približavanje BiH otvaranju pregovaračkih poglavlja zvuči poprilično imaginarno. Ako bi nakon izbora došlo do zaokreta u politici BiH i promjeni striktire političara koja bi kao imperativ stavila regionalnu saradnju i evropske integracije, mislim da bi tada procenat podrške članstvu u BiH bio veći – zaključuje Šukalo.

Ključni događaji između BiH i EU

-Mart 2000. – uveden bescarinski pristup proizvoda iz BiH unutrašnjem tržištu EU

-Januar 2007. – uspostavljen instrument pretpristupne pomoći IPA

-Juni 2008. – potpisan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju

-Jun 2012. – uručena Mapa puta za zahtjev za članstvo BiH u EU

-Jun 2015. – stupio na snagu SSP

-Februar 2016. – BiH podnijela formalni zahtjev za članstvo u EU

-Septembar 2016. – Savjet EU pozvao Evropsku komisiju da pripremi mišljenje o zahtjevu BiH za članstvo

-Decembar 2016. – uručen Upitnik Evropske komisije

-Februar 2018. – BiH uručila odgovore na Upitnik.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu