Politika

FEDERACIJA DRŽI BiH „IZNAD VODE“ Pada podrška ulasku u EU, u Srpskoj najbrže, hoće li nas dotući novo uslovljavanje iz Brisela?

Podrška građana, naročito u Republici Srpskoj, ulasku BiH u Evropsku unuju, već godinama je u slobodnom padu. Hoće li nas novo uslovljavanje iz Brisela pretvoriti u zemlju evroskeptika?

ilustracija za ulazak u evropsku uniju
FOTO: FELIPE TRUEBA/EPA

Prema istraživanju Direkcije za evropske integracije (DEI) Bosne i Hercegovine, 73,3 odsto ispitanika je podržalo ulazak BiH u EU. Međutim, to je za 4,1 odsto manje u odnosu na istraživanje iz prethodne 2022. godine.

Ali, i taj procenat se drži zahvaljujući Federaciji.

U istraživanju pod nazivom “Stavovi građana o članstvu u EU i procesu integracija u EU”, provedenom u maju i junu 2023. godine, na uzorku od 1.200 ispitanika na nivu cijele BiH, jasno se vidi da je podrška u Srpskoj neuporedivo manja nego u FBiH.

Ulazak u EU je podržalo 86 procenata ispitanika iz entiteta FBiH, a 50,6 odsto ispitanika iz Republike Srpska i 71,5 procenata ispitanika iz Brčkog.

Stavovi u Srpskoj

Međutim, prema istraživanju koje je za Minisrarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju RS u oktobru u RS provela banjalučka agencija „Metriks“, taj procenat u RS je još manji.

Samo 18 odsto građana RS u potpunosti podržava ulazak BiH u EU.

Tačno 20 odsto ih je reklo da „uglavnom podržava“ ulazak u EU. I da saberemo ova dva odgovora, procenat podrške EU u RS je manji od 40 odsto.

Pročitajte još

S druge strane, 18 odsto ih uglavnom ne podržava. Čak 28 odsto ispitanika je reklo da uopšte ne podržava ulazak u EU, što u antievropskom zbiru iznosi 46 procenata. Tačno 16 procenata je reklo da ne zna ili odbija dati odgovor.

O kakvom se pesimizmu radi govori i podatak da je 29 odsto anketiranih reklo da BiH sigurno neće postati članica EU u narednijh 10 godina.

Još 22 odsto je reklo da vjerovatno neće postati članica u tom periodu.

BRIKS

Podsjećamo, predsjednik Srpske Milorad Dodik kao jednu od alternativa EU naveo je članstvo u BRIKS, odnosno ekonomskoj zajednici Kine, Rusije, Brazila, Indije i drugih koje nisu u NATO bloku. Međutim, građani RS za sada se ne slažu s tim.

MILORAD DODIK
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Svega 11 odsto anketiranih je reklo da bio BRIKS u potpunosti mogao da bude alternativa za EU, a skoro 60 odsto je odbilo da odgovori na ovo pitanje.

Od zemalja prijatelja Srpske, nakon Srbije, građani na prvo mjesto stavljaju Rusiju – 46 odsto, a slijede Mađarska, Kina, Crna Gora, Grčka, Slovenija, Hrvatska…

Strani jezik i članstvo

Na pitanje da li znate šta bi potencijalno donio ulazak BiH u EU, čak 43 odsto je reklo „uglavnom ne“, a  samo devet procenata tvrdi da zna i to potpuno. Tačno 18 procenata uopšte ne zna šta bi nam donio ulazak u EU, a 30 odsto je odgovorilo da uglavnom zna.

Upitani da li misle da bi ulazak u EU direktno uticao na njihov život, čak 39 odsto ispitanih građana je odgovorilo negativnio.

Zanimljivo, 57 odsto od 1.200 anketiranih građana (telefonom) reklo je da ne govori ni jedan strani jezik, a 27 odsto govori engleski. Slijedi njemački (9 odsto) i Ruski sa 5 procenata.

U skladu s ovom činjenicom, razlikuju se i njihovi stavovi prema EU. Među onima koji govore strani jezik 22 odsto potpuno podržava ulazak u EU. A među onima koji ne govore strani jezik samo je 15 odsto onih koji u potpunosti podržavaju ulazak u Unuju.

Podsjećamo, u izvještaju Evropske komisije o BiH navedeno je da BiH treba do proljeća da ispuni tražene uslove, te da EK preporučuje da tek tada počnu pristupni pregovori.

Klokić: Nije nikakvo čudo

Ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske Zlatan Klokić smatra da ovakva odluka Evropske komisije sigurno neće doprinijeti unapređenju odnosa naših građana prema procesu evropskih integracija.

Zlatan Klokić reagovao na Branislava Borenovića
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

-Nije nikakvo čudo što trenutno u Republici Srpskoj samo 38 odsto građana podržava članstvo BiH u Evropsku uniju, a sada je sasvim realno očekivati da će se dodatno produbiti narastajući evroskepticizam – kaže Klokić.

Umjesto da zasučemo rukave i konačno otpočnemo pregovore, dodaje Klokić, opet tapkamo u mjestu, ali ne našom krivicom, već zbog odbijanja i dodatnih uslovljavanja.

-Republika Srpska nikada neće biti kočničar na evropskom putu, ali ostajemo pri stavu da se svi prioriteti riješe odjednom, uključujući odlazak stranih sudija – napisao je Klokić na društvenoj mreži X.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu