Banjaluka

Šta bi Banjaluka bez olimpijskog bazena: Plivači i vaterpolisti jedva dočekali kraj remonta

Gradski olimpijski bazen (GOB) u Banjaluci mjesecima prati priča da će biti zatvoren zbog politike i političkog prepucavanja.

Plivanje u bazenu
FOTO: GRAD BANJALUKA

On je i mimo politike opstao, a prije par dana završen je i godišnji remont, čemu su se najviše obradovali plivači i klubovi. 

Rekreativni plivač Marko P. u razgovoru za Srpskainfo je istakao da bi bez bazena na stotine djece, plivača i vaterpolista ostalo bez sporta i na ulici, a svi znamo šta to znači, posebno kada su djeca u pubertetskom dobu.

– O zdravstvenom značaju plivanja i bazena ne treba ni pričati, jer sve to znači u budućnosti manje bolesnih. Kada bi država znala koliko je plivanje bitno, koliko bi uštedila samo da ne mora plaćati nabavke lijekova, svaki grad u Srpskoj bi imao barem jedan zatvoreni bazen – istakao je Marko.

Remont u nevrijeme

Milan K, koji je prije remonta svaki treći dan išao na bazen, kaže da mu je plivanje mnogo pomoglo u rješavanju zdravstvenih problema.

– Da sada ne hvalim previše, bazen kao bazen, znamo šta znači i koliko zdravstveno pomaže. Može se to još dosta bolje srediti, poput tuševa, svlačionica, ormarića i nekih propratnih stvari koje idu uz bazen, ali znamo iz medija priču da GOB nema dovoljno novca, pa shodno tome, ne može se ni očekivati nešto puno da se uradi – kaže Milan. 

Predsjednik Vaterpolo kluba Banjaluka, Slobodan Grahovac, za Srpskainfo kaže da se oni snalaze i dalje kako znaju i umiju jer im Grad Banjaluka, kao i resorno Ministarstvo, nije uplatilo ništa za predstojeća takmičenja.

– Remont je malo urađen u nedoba, jer nismo mogli da se spremamo za takmičenja. Ne znam šta je tu puno urađeno. Mislim da oni nemaju ni toliko novca da urade ozbiljan remont. Trebalo bi drugačije da se vodi briga o bazenu i da bazen bude kapitalno sportski objekat, da o njemu vodi brigu i Republika Srpska, a ne samo Grad. Da se u upravljanje uključe i ljudi iz vaterpolo klubova, a ne samo plivači, i da to ne bude privatni bazen za plivače – istakao je Grahovac, dodavši da je njima dat na korištenje ženski vaterpolo teren. 

Pročitajte još

Miloš Vejnović iz PK Olimp istakao je da bazen ima puno uticaja za razvoj plivačkog sporta u Banjaluci i čitavoj Srpskoj.

– Imali smo tih nelagodnih situacija kada je u pitanju sam opstanak GOB i Akvane. To se trenutno primirilo. To su nekako više instance, političke, i mi na to ne možemo uticati. Ali možemo da apelujemo da se takve stvari, za dobrobit društva, više ne ponavljaju i ne dešavaju, da ne moramo više imati te tenzije, da li će bazen raditi danas, ili neće, kad već imamo takve blagodeti u našem gradu – rekao je Vejnović.

Finansijska pomoć

Direktor “Akvane”, Sveto Lazić, za Srpskainfo je istakao da su se na remontu radile urgentne popravke. 

– Ide se na sanaciju pločica, to se najviše radilo. Jer preveliki broj djece prolazi i cirkuliše kroz sam bazen i desi se da se posjeku na same pločice. Odradili smo veliki dio unutrašnjeg prostora, krečenja, svlačionica – istakao je Lazić.

Lazić kaže da će finansijskom injekcijom u “Akvani” rješavati i probleme koje zahtijevaju veći novac.

– U pitanju je klimatizacija, ventilacija, filtrirajući sistemi i bazenska postrojenja. To će biti značajna ulaganja, koja su skuplja, a koji su već dugi niz godina problem u olimpijskom bazenu. Kada riješimo to, sigurno ćemo dobiti bolje uslove – rekao je Lazić. 

Podsjećamo, problemi sa Gradskim olimpijskim bazenom počeli su još prošle godine kada je najavljeno iz “Akvane” da GOB prestaje sa radom. Tada je u dopisu rečeno da su, usljed nedostatka elementarnih uslova za rad (higijenskih, zdravstvenih i bezbjednosnih) i nemogućnosti njihovog obezbjeđivanja, primorani da obustave rad. Tada se to riješilo odlukama Skupštine grada, da preduzeće “Akvana” dobije finansijsku injekciju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu