Politika

„Zahtjev Suda BiH može da bude i ODBIJEN“ Evo šta je crvena potjernica koju bi Interpol mogao raspisati za Dodikom i Stevandićem

Sud BiH je jutros i zvanično od Interpola tražio raspisivanje međunarodne potjernice za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem.

Interpol
FOTO: WALLACE WOON/EPA

Ova dva političara su osumnjičena, zajedno s premijerom RS Radovanom Viškovićem, za krivično djelo udar na ustavni poredak, a za njih postoji i nalog za privođenje na saslušanje, kao i određen pritvor od mjesec dana po privođenju.

Kako institucije BiH, prvenstveno SIPA i druge policijske agencije, nisu i dalje privele navedenu trojku, jutros je i službeno poslan zahtjev Interpolu za raspisivanje međunarodne potjernice.

Važno je i istaći da su potjernice od Interpola zatražene za Stevandića i Dodika, koji su napuštali BiH od raspisivanja centralne potjernice, ali ne i za Viškovića, za kojeg ne postoje informacije da je napuštao BiH.

Interpol potjernicu može odbiti

Sud BiH je dakle zahtjev poslao, ali mora se istaći da je na Interpolu konačna odluka o potencijalnom raspisivanju potjernice. Drugim riječima, zahtjev iz BiH može biti i odbijen.

Finalnu odluku donijet će Interpolov glavni ured u francuskom gradu Lionu, koji će u naredna tri dana, koliko je legalni rok za donošenje odluke, procijeniti validnost razloga koje je naveo Sud BiH u svom zahtjevu.

Postoje određena pravila po kojima Interpol može odbiti zahtjev, ali ona se ne apliciraju u ovom slučaju.

Prema javno dostupnim informacijama, Interpol će odbiti raspisivanje međunarodne potjernice ako je riječ o osobi koja je prekršila zakon vezan za privatne stvari (prevara u braku, poligamija, homoseksualni akti), ili ako je riječ o kršenju zakona vezanog za kulturne norme jedne države (prostitucija).

Kako u ovom slučaju nije riječ o kršenjima ovih zakona, Interpolova grupa međunarodnih stručnjaka, koja uključuje advokate, policajce i operativce, procijeniće više izvora i donijeti konačnu odluku.

Interpol u ovom slučaju zadržava pravo da kontaktira druge države, kao i da se informiše kroz javno dostupne izvore, kako bi procijenila validnost zahtjeva.

Odluka je na individualnim državama

Čak i ako zahtjev Suda BiH dobije zeleno svjetlo iz Liona i na stranici Interpola se pojave Dodik i Stevandić kao “lica s potjernica”, odluka o hapšenju ostaje na državama članicama ove međunarodne organizacije.

Drugim riječima, ako Interpol raspiše takozvanu “crvenu potjernicu“, ova organizacija nema način da “privoli” države članice da postupaju u skladu s njihovom odlukom.

Dodik i Stevandić, dakle, bi i dalje tehnički imali pravo da putuju u države poput Srbije, Mađarske i Izraela, a odluka o potencijalnom hapšenju bila bi na nacionalnim policijskim i bezbjednosnih institucijama ovih država.

Ako bi ove države odlučile da ne uhapse Dodika i Stevandića, ne bi postojao pravni osnov za sankcije za ove države.

Isto tako, potjernica Interpola ne znači da bjegunce traži Interpol, već je to “obavijest policijskim strukturama država članica da obrate pažnju” na određene osobe koje bi mogle pokušati ući u njihovu državu.

Pročitajte još

Glavna odgovornost na institucijama

Ako Interpol odluči raspisati potjernicu za Dodikom i Stevandićem, to će svakako biti pozitivan korak ka privođenju Dodika i Stevandića.

Ipak, mora se naglasiti da će opet glavna odgovornost biti na institucijama koje bi trebale adekvatno reagovati i privesti ove dvije osobe, zajedno s Viškovićem.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu