Društvo

ŠTA JE OTKRILA DEBATA "SI FORUMA" Zakon je zabranjuje, ali DISKRIMINACIJA ŽENA postoji

Radnice u Republici Srpskoj u većini slučajeva ne znaju kakva su im prava i zato je potrebna njhova edukacija. Paralelno s tim neophodno je i jačati nadzornu ulogu institucija nadležnih za provođenje zakona – saglasili su se učesnici prve debate “SI foruma” na temu “Život radnice u Republici Srpskoj”, koja je juče održana u Banjaluci, povodom Međunarodnog dana žena.

ŠTA JE OTKRILA DEBATA "SI FORUMA" Zakon je zabranjuje, ali DISKRIMINACIJA ŽENA postoji
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Predsjedavajuća Vijeća naroda Republike Srpske Nataša Tešanović poručila je kako nijedna zakonska mjera nema smisla ako žene ne znaju svoja prava i ako ne znaju kome treba da se obrate za pomoć.

Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija
Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija

Mene je zvao jedan privatni poslodavac da održim edukaciju u njegovoj firmi koja zapošljava uglavnom žene. Razlog je bio što je on vidio da neke žene dolaze na posao sa masnicama. Sve dok one trpe nasilje u porodici, teško da će uopšte i razmišljati o ostalim pravima – istakla je Tešanovićeva.

Odgovorni urednik Srpskainfo i “EuroBlica” Siniša Trkulja izjavio je da su Srpskainfo i “EuroBlic” započeli projekat javnih debata kao društveno-odgovorna medijska kuća.

– Kako prije 111 godina kada su stvarale istoriju sindikalnog i radničkog pokreta, tako i danas žene zaposlene u industriji tekstila imaju potrebe da rješavaju probleme u svojim fabrikama – poručio je Danko Ružičić, predsjednik Sindikata tekstila, kože i obuće RS.

Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija
Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija

On je istakao da je u industriji tekstila danas u Srpskoj zaposleno 12.600 radnika, od čega 81 odsto žena, a najveći problemi su male plate, prekovremeni rad, koji često nije plaćen, a ugrožena je i sloboda sindikalnog organizovanja i djelovanja, te kolektivnog pregovaranja.

Pročitajte još

– Nijedno udruženje poslodavaca u Srpskoj, koje okuplja preduzeća iz privatnog sektora, još nije potpisalo granske kolektivne ugovore, kojima se regulišu visina plata, uslovi rada i druge stvari propisane zakonom. Nije valjda da radnici u privatnom sektoru nemaju potrebu za fomiranjem sindikata jer im je dobro. Ne, naprotiv, njihova sloboda organizovanja je upitna, jer ako sindikati pregovaraju sa poslodavcima, to znači i povećanje plate i manji profit poslodavcu – istakao je Ružićić.

Pomoćnica ministra za rad i boračko invalidsku zaštitu RS Mira Vasić naglasila je da je zabranjen svaki vid diskriminacije po osnovu pola, noćni i prekovremeni rad trudnica i majki djece starosti do tri godine.

– Kada su u pitanju zaštita žena radnica, majki, trudnica i porodilja, u potpunosti su implementirani svi međunarodni standardi kroz Zakon o radu i druge zakone – istakla je pomoćnica ministra.

Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija
Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija

Ona je najavila da je Ministarstvo, zajedno sa socijalnim partnerima, u pripremi donošenja posebnog zakona o zabrani uznemiravanja i zlostavljanja žena na radu.

– Prihvatili smo i inicijativu žena koje imaju prevremeno rođenu decu da se ovim majkama, za početak, produži porodiljsko odsustvo bar za onaj period koliko je dijete ranije rođeno – precizirala je ona.

Dragana Dardić iz Heslinškog parlamenta građana Banjaluka istakla je da je istraživanje o rodno zasnovanoj diskriminaciji u oblasti rada i zapošljavanja koje su radili pokazalo da, iako je zabranjena, diskriminacija po osnovu pola u realnom životu itekako postoji.

FOTO: Goran Šurlan/RAS Srbija
FOTO: Goran Šurlan/RAS Srbija

– Rezultati su obeshrabrujući. Diskriminacija na osnovu pola i uznemiravanje  je prisutno u radnim odnosima u svim segmentima, od oglasa za posao, intervjua za posao, preko najgrubljih oblika diskrimnacija kao što su manje plate za isti rad, nemogućnost napredovanja na poslu, seksualno uznemiravanje i mobing – istakla je Dardićeva.

Osmomartovsku debatu su organizovali Srpskainfo i “EuroBlic” u partnerstvu sa Fondacijom “Fridrih Ebert” u BiH.

Foto: RAS Srbija
Foto: RAS Srbija

Bila je to prva debata “SI foruma”, nove platforme portala Srpskainfo za odgovornu raspravu o bitnim društvenim problemima.

(Nataša Telebak, Tijana Grujić)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije