Banjaluka

Šta nam je donijelo 58. narodno zborovanje na Manjači: Na Kočićevom zboru oboreni svi rekordi (FOTO, VIDEO)

Prema zvaničnim procjenama organizatora i policije, na 58. Kočićevom zboru u Stričićima kroz zborište je za tri dana protutnjalo više od 71.000 ljudi, što je rekordna posjeta.

KOČIĆEV ZBOR BORBA BIKOVA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Rekord su oborile i cijene hrane i pića, jer je flašica vode koštala pet, a kilogram jagnjetine 60 KM. 

Rekordan broj ljudi na jednom mjestu okupili su, očekivano, popularni pjevač Baja Mali Knindža i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji je sam sebe nazvao glavnim Bajom.

Srednji prst

Nakon što je strance nazvao Rudonjama i “pokazao” im srednji prst, predsjednik Republike Srpske je na Kočićevom zboru obišao nekoliko šatora, zapjevao, pa za pojas zadjenuo, a onda se, očekivano zaputio ka šatoru svog kuma, na koncert Baje Malog Knindže.

Dodik, koji je i sam sebe nazvao Bajom, srdačno se izgrlio sa svojim “imenjakom”, popularnim pjevačem, a onda je ovaj, Mali Baja, otpjevao jednu od Dodikovih omiljenih: “Čuvaj mi se sine, stara majka kuka, svaka bi fukara da ubije vuka”.

Crnogorac Radovan Zeković na Kočićevom zboru je oborio svjetski rekord u bacanju kamena s ramena, bacivši skoro 15 metara kamenčugu od 12 kilograma.

Ovo su samo neki rekordi i kurioziteti koji su pratili tradicionalno zborovanje održano prošlog vikenda u rodnom selu čuvenog pisca i narodnog tribuna Petra Kočića.

KOČIĆEV ZBOR BORBA BIKOVA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
KOČIĆEV ZBOR BORBA BIKOVA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Rekordne su vjerovatno bile i zarade ugostitelja, koji su na zborištu razapeli šatore, ali oni o tome nerado pričaju. Zasigurno se radilo o desetinama hiljada evra.

Još u petak na Kočićevom zboru na Manjači je počelo opštenarodno veselje uz muziku, vruće pečenje, roštilj i hladno pivo. Cijene svih ovih zadovoljstava nisu naivne, ali zborači su, očigledno, bili spremni na izazove.

Papreno pečenje

Sve je poskupilo, pa su i cijene hrane i pića na Kočićevom zboru znatno više nego lani. Jagnjetine na Manjači je bilo na pretek, za one koji su spremni da je plate. Cijena jagnjećeg pečenja su, uglavnom, 60 maraka po kilogramu.

Prasetina je bila nešto jeftinija, najčešće se nudi za 40 KM po kilogramu. Za one manje izbirljive tu je mirisna, svježe pečena piletina. Cijena prava sitnica: 20 KM za kilogram, a prodavali su se i na komad, po sličnoj cijeni.

Mnogi i na zboru rado jedu ćevape. Porcija ćevapa koštala je 10 maraka, ali ima i posebna ponuda – ko kupi porciju ćevapa, dobije gratis kriglu piva, objavljeno je na jednom od štandova.

Mnoštvo zanimljivih sadržaja, radionica izrade Zmijanjskog veza, izložba nakita i fotografija, priprema tradiocionalnih jela samo je bio dio programa kojim su kultura i tradicija sa Zmijanja predstavljeni na zborištu „Kod Jablana“ u Stričićima povodom drugog dana Kočićevog zbora – Dana slobode.

Malo i kulture

U gradskom šatoru “Kod Jablana” posjetioce je uz mudre riječi pisaca i izložbe rukotvorina privukao i zamamni miris domaće čorbe.

Čorbu, a i druge đakonije iz bakine kuhinje pripremila je mlada ekipa kuvara i kuvarica iz banjalučke “Kuhinjice”. U saradnji sa Turističkom organizacijom Grada, oni su posjetioce počastili i zmijanjskim kolačima, domaćom pogačom i kuruzom, ajvarom i pekmezom, ali čorba je ipak bila hit.

– Eto tamo pod drugim šatorima prodaju flašicu vode za pet maraka, a ovdje džabe komplet ručak – prokomentarisao je jedan zborač.

Pročitajte još

Miris čorbe je privukao i gradonačelnika Banjaluke, Draška Stanivukovića. I on je pohvalio kuvare, malo zavirio u lonac, malo promiješao, malo prokomentarisao, pa otišao dalje, za svojim političkim poslom: da drži govor i slika se s građanima.

Gradonačelnik Draško Stanivuković poručio je da je ovo 58. ljeto kako jednakim žarom i intenzitetom slavimo Kočića, baš kao i prvog dana kada je sve to počelo. 

– Petar Kočić je u potpunosti utkan u dušu svakog Srbina, u dušu svakog Krajišnika i svakog onog čovjeka koji je prepoznao identitet našeg naroda. Kočić je i danas jednako aktuelan baš kao i prvog dana, ali i svakog narednog dana u budućnosti. On je bezvremenski, prisutan i naš – poručio je Stanivuković.

Baja Mali Knindža glavna atrakcija

Dodao je kako je izuzetno važno naglasiti da je ova gradska administracija uspjela da vrati Kočića tamo gdje pripada, a to je manastir Gomionica, koja je njegov duhovni svjetionik.

– Upravo tamo smo našem književniku i tribunu izgradili bistu. Sve to je jasan pokazatelj da suština Petra Kočića nije da znamo njegov datum rođenja ili smrt, šta je on napisao. Suština je da nas on opominje, zove na slobodu i hrabrost, poziva nas da se borimo za istinu, slobodu i otadžbinu i nadahnjuje nas da savladamo sve izazove koji su pred nama. On nas i danas opominje, jer nas je osvijestio da se borimo i ljubimo slobodu, te da budemo branioci istine – rekao je Stanivuković.

Očekivano, glavna atrakcija narodnog zborovanja na Manjači bilo je gostovanje Baje Malog Knindže, koji se na Kočićevom zboru nije pojavio od 2019. godine.

On je nastupio u najvećem šatoru na zborištu, koji je pored igrališta Osnovne škole “Petar Kočić” u Stričićima postavio Predrag Stanković, sin Dodikovog kuma Budimira Bude Stankovića.

Mada se u šatoru služilo i piće, a na jelovniku bili i ćevapi, malo ko se zanimao za hranu i piće. Očigledno, sve je organizovano za koncert Baje Malog Knindže, koji je bio besplatan za publiku.

Podsjećamo, obilježavanje ovogodišnjeg “Kočićevog zbora” počelo je za vikend, a glavna smotra je bila u subotu kada su na zborištu „Kod Jablana“ (gradski šator) već od 12 časova posjetioci svih uzrasta imali priliku da učestvuju u radionici zmijanjskog veza, ali i da uživaju u izložbi „Tragovi“ autorke Sanje Bajić, koja je predstavila nakit izrađen u srebru sa motivima zmijanjskog veza.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu