Društvo

ŠTA SE DEŠAVA SA STVARIMA UMRLIH OD KORONE Bojani je muž preminuo prije pet dana, a još ne može do njegovih kartica

U niškom Kliničkom centru ostalo je na hiljade predmeta, vlasništvo pacijenata preminulih u ovoj zdravstvenoj ustanovi koji čekaju da ih preuzme rodbina.

Kovid pacijenti na UKC
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Međutim, s obzirom na njihov broj i proceduru koja se primjenjuje radi sprečavanja širenja zaraze, rođaci preminulog moraju da sačekaju izvijesno vrijeme, dok se ne ustanovi ko je njihov vlasnik, a stvari se dezinfikuju, kako objašnjavaju iz ove ustanove, pišu Novosti.

Ovim povodom reagovala je Bojana Radoičić Milenković, supruga četrdesettrogodišnjeg Zorana Milenkovića, policijskog službenika u Kuršumliji, koji je u niškoj bolnici podlegao korona virusu 19. decembra 2020. godine. Ona tvrdi da joj je vraćen samo dio stvari, dok joj je za ostale rečeno da su “zagubljene”.

– U nedjelju 20. decembra 2020. kad smo preuzeli tijelo preminulog kao i danima poslije toga, uvidjeli smo da njegovih ličnih stvari koje su bile sa njim tokom boravka u bolnici, nema. Nakon poziva i molbi da se vrate lična dokumenta rečeno je da je to “zagubljeno”. Poslije prijetnje tužbom, rečeno je da su stvari nađene i da u bilo koje doba možemo preuzeti.

Ali pri preuzimanju vraćeno je samo 4.000 dinara i lična karta, bez mobilnog telefona, bankovnih kartica koje su bile na istom mjestu kao i lična karta, u futroli mobilnog telefona. Osim toga, jakna i ostale stvari koje su bile sa njim u poslednjim danima, jednostavno su nestale! Kao porodica koja je ostala bez oca, muža, sina, brata, nadamo se da će ovo doći do nekog ko nam može pomoći, samim tim se nadamo da se ovo više nikome neće ponoviti – navela je Bojana.

Ona kaže da muževljeve stvari traži jer za nju imaju sentimentalnu vrijednost.

Pročitajte još

– Nisam se plašila da ću biti pokradena, kartica za bankomat je odmah blokirana. Međutim, stalo mi je da dobijem njegovu odeću, ćebe a posebno telefon. U njemu je mnogo naših zajedničkih fotografija i snimaka koje mi sada puno znače – kazala je Bojana.

U niškom Kliničkom centru objašnjeno je da se intenzivno radi na klasifikaciji i identifikaciji stvari ostalih iza pacijenata, te da je za ovaj posao formirano i posebno tijelo.

Glavna sestra Kliničkog centra u Nišu, Sonjica Radić, kaže da se svakodnevno popisuju stvari pacijenata koji su se liječili u ovoj zdravstvenoj ustanovi, radi njihovog vraćanja vlasnicima.

– To je vrlo kompleksan posao jer imamo na hiljade različitih stvari pacijenata. Sve se uvode u evidenciju i papirološki i kompjuterski. To je veliki posao koji podrazumijeva i određenu proceduru. Naime, stvari iz „crvene zone“, moraju da provedu izvestan broj dana u „zelenoj“ zbog dekontaminacije kako bi naše osoblje moglo njima bezbjedno da rukuje. Idemo redom, evidentiramo svaku stvar pre nego što pozovemo vlasnike da ih preuzmu jer je vrlo važno ustanoviti šta je čije. Ima dosta stvari i N.N. osoba, što takođe otežava posao. Veliki je problem i sa mobilnim telefonima jer rodbina vrlo često ne zna da kaže ni koje je marke traženi uređaj – objašnjava Sonjica.

Ona je kazala da vjeruje da će stvari preminulog Milenkovića ubrzo biti pronađene što se i desilo. Ubrzo nakon razgovora sa novinarom, glavna sestra se javila i obavijestila da su sve njegove stvari spakovane i spremne za preuzimanje.

– Problem je nastao jer jer on najprije bio zbrinut na Infektivnoj klinici. Prilikom prebacivanja u drugu, deo stvari je tamo ostao. Pronađene su i kartice i telefon, kao i ostale nedostajuće stvari – kazala je glavna sestra.

Ovim povodom novinar je ponovo pozvao Milenkovićevu udovicu koja je kazala da će vjerovati u ove riječi, tek kad stvari bude videla svojim očima.

– I prvi put kada smo pozvani, rečeno nam je da su sve njegove stvari pronađene. Nadam se da je to ovaj put zaista tako – rekla je Bojana.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu