Politika

Šta se dešava u Ministarstvu privrede: Marić tvrdi da ministar i sekretar mobinguju zaposlene, oni demantuju (FOTO)

Predsjednik Sindikata uprave Republike Srpske Božo Marić tvrdi da u Ministarstvu privrede i preuzetništva RS postoji uznemiravanje na radu, a odgovornim smatra sekretara Jelenu Šljokavicu i ministra Vojina Mitrovića.

zgrada vlade republike srpske
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Marić kaže da je juče u Ministarstvu privrede i preduzetništva održan sastanak njega i sekretara Sindikata uprave sa predsjednikom sindikalne organizacije i zaposlenima u tom resoru, koji su ih upoznali da trpe uznemiravanje na radu od strane pomenutih šefova.

– Naime, nedavno su državni službenici u okviru ovog ministarstva ocijenjeni od strane svojih neposrednih rukovodilaca, na osnovu čega su radnici prihvatili te ocjene i potpisali ih. Da bi nakon izvjesnog perioda sekretar Ministarstva precrtala sve te ocjene i umanjila ih. Strah kod radnika vlada iz razloga jer je Ministarstvo nedavno donijelo Pravilnik o rasporedu državnih službenika gdje se u završnim odredbama navodi da će, u slučaju utvrđivanja tehnološkog viška u okviru Ministarstva, otkaz dobiti službenici sa najslabijim ocjenama – rekao je Marić za Srpskainfo.

Sindikalci u Ministarstvu privrede i preduzetništva
FOTO: SINDIKAT UPRAVE RS
Sindikalci u Ministarstvu privrede i preduzetništva
FOTO: SINDIKAT UPRAVE RS

On postavlja pitanje kako su službenici koji rade po 15–20 godina u Vladi i uvijek bili ocjenjivani najvišim ocjenama, odjednom dobili ocjenu “zadovoljava”. U prevodu – dvojku.

-To ih rangira na sam vrh radnika za otkaz ukoliko se proglasi tehnološki višak. Takvo ponašanje u okviru Ministarstva, Sindikat uprave RS smatra uznemiravanjem na radu. Onog momenta kada radnici dobiju rješenje o utvrđivanju ocjene za njihov rad, mi ćemo se obratiti Odboru za žalbe i podnijeti tužbe za uznemiravanje na radu protiv sekretara i protiv ministra Vojina Mitrovića. Istovremeno pozivamo predsjednika Vlade RS Radovana Viškovića i predsjednika SNSD Milorada Dodika, koji je i delegirao Mitrovića za ministra, da obave razgovor sa tim čovjekom, da preispitaju rad Ministarstva, da mu objasne da to nije privatna kompanija iz koje je došao, već da se tu radi o državoj službi i da moraju da se poštuju propis i procedure koji su ustanovljeni za sve službenike i namještenike u RS – poručuje Marić.

On tvrdi da su, u posljednjih 14 dana, dvije žene pristale na “sporazumni” raskid ugovora u Ministarstvu jer navodno više nisu mogle da trpe mobing.

Istovremeno, sekreterka Ministarstva privrede i preduzetništva, Jelena Šljokavica, tvrdi da su navodi predsjednika Sindikata uprave RS u potpunosti netačni.

– Državni službenici koje ja kao rukovodilac Sekretarijata ocjenjujem-kontrolišem ocijenjeni su i kontrolisani na način kako to propisuje Pravilnik o postupku ocjenjivanja i napredovanja državnih službenika i namještenika, a dokaz o tome su popunjeni obrasci za ocjenjivanje zaposlenih – kaže Šljokavica za Srpskainfo.

Ministar privrede i preduzetništva, Vojin Mitrović, takođe, tvrdi da navodi Marića nisu tačni.

– Naime, rad zaposlenih, kao i rukovodilaca, zasniva se na propisima i isti se kao takvi primjenjuju u Ministarstvu privrede i preduzetništva, poštujući sva prava i slobode zaposlenih – kaže Mitrović u izjavi za Srpskainfo.

Vojin Mitrović
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Prema njegovim riječima, sekretar Ministarstva ima propisane obaveze u pogledu ocjenjivanja i to samo zaposlene u Sekretarijatu Ministarstva kako je to definisano Pravilnikom o postupku ocjenjivanja i napredovanja državnih službenika i namještenika.

Pročitajte još

– Prilikom postupka ocjenjivanja sekretar se istog pridržava te navedeno ne može predstavljati bilo kakav vid uznemiravanja na radu. Isto tako, ukoliko je eventualno došlo do procesnih povreda u toku ocjenjivanja bilo kojeg od ocjenjivača, zaposleni ima pravo žalbe u roku od 15 dana Odboru državne uprave za žalbe – dodaje Mitrović.

Što se tiče raskida radnog odnosa u ovom Ministarstvu, ministar Mitrović kaže da su imali prošle sedmice (23. avgusta 2023.) jedan zahtjev za sporazumni raskid ugovora i to od službenice “koja je rekla da ima ponudu za bolje radno mjesto i da joj to odgovara bez da je imala ikakvih primjedbi”, te da se taj slučaj “ni po čemu ne može okarakterisati kao posljedica mobinga”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu