Magazin

Šta zapravo ZNAČI IZRAZ "KEVA": Vodi porijeklo od zajednice koja je vjekovima živjela na Dorćolu, ali je nažalost stradala tokom stravičnih zločina

Izrazi "keva" i "ćale" često se mogu čuti u žargonskom oslovljavanju majke i oca.

građani vrijeme roditelji
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Ove dvije riječi za oslovljavanje roditelja često se vode kao deo “uličnog govora”, međutim, primjetno je da se često upotrebljavaju kada među osobama postoji visok stepen bliskosti.

Sa druge strane, mame su se često ljutile kada bi, u periodu puberteta njihovih miljenika i miljenica, postajale “keve”.

Dugo se mislilo i da ovaj naziv nosi pogrdno i uvredljivo značenje, međutim, istina je potpuno drugačija.

Šta znači keva

Žargonski izraz “keva”, koji se odomaćio u srpskom jeziku, predstavlja izvrnutu interpretaciju riječi “nekev” koja je u jeziku dorćolskih Jevreja Sefarda označavala majku.

Nažalost, ova jedinstvena etnička zajednica, koja je vjekovima živjela na Dorćolu i tu ostavila dubok trag u našoj kulturi u brojnim oblastima, potpuno je nestala pod zločinima nemačkih nacista tokom Drugog svetskog rata, a uspomena na njih sačuvana je i kroz ovaj izraz, prenosi Novosti Magatin.

U mnogim našim krajevima riječ KEVA dolazi u različitim značenjima

keva – označava štap kome je gornji kraj savijen za zgodnije držanje rukom: “Čobani savijaju sami sebi keve od leskovine, vrbovine, drenovine.”

Tako da ako neko svoju mamu naziva “keva”, onda to može da se tumači kao znak poštovanja i ljubavi, jer se na mamu oslanjamo stoprocentno i taj oslonac nas nikada ne izdaje.

U Hrvatskoj se za kozu kaže da je keva, a u nekim istočnijim krajevima keva je sinonim za magaricu.

3. Keva je naziv za žensko dijete dok ga ne krste.

Čika Jova Zmaj kaže da se “keva tepa ženskima, kojim je ime Paraskevija, Makevija i još tako”, dok je kod Vuka Stefanovića Karadžića to “žensko ime”.

5. Kod Jevreja “nªkeva” označava svako žensko biće.

Jedno tumačenje je da riječ “keva” dolazi od glagola “kevati”, što znači davati. A ko nam najviše daje, nego naše majke?

A opet, jedno tumačenje kaže da “kevati” dolazi od takozvanih kodiranih/tajnih jezika kao što je, npr. šatrovački ili kokni (cockney) u engleskom jeziku. Obično su se ranije njime koristili lopovi i kriminalci da bi sakrili pravo značenje riječi. U ranijem periodu takve “tajne riječi” su bile: kinta (novac), klopa (hrana), rascopati (razbiti), zacopati se (zaljubiti se), šorka (tuča)… One su se u ovo savremeno doba toliko rasprostranile, da više nema nikakve tajnovitosti u njima. Dosta ovih riječi je nastalo maskiranjem srpskih riječi “stranim rečima”. Budući da lopovi baš i nisu neke poliglote, koristili su svoj narodni jezik. Ovakve riječi često nastaju miješanjem srpskog i albanskog jezika. Smatra se da je “kevati” nastalo od albanskog “ke” (imaš) i srpskog davati, a kasnije je izvedena imenica “keva” za onoga koji daje (kao što majka večito daje).

Šta znači ćale

Riječ ćale, sa druge strane, nastala je kao skraćenica od “ćaća”, koji je karakterističan naziv za oca na “zapadnoj strani”.

Čak je i čuveni Momo Kapor posvetio ceo jedan esej objašnjavajući psihologiju “ćaleta” pravog srpskog domaćina, koji je ujedno i najbolji ortak i autoritet koga se plaše.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu