Društvo

Stabilno za SNSD samo u Lijevču: Politička klackalica vlasti i opozicije u krajiškim opštinama

Osim Gradiške, Laktaša i Srpca, gdje je politička situacija stabilna, a vlast SNSD-a neupitna, u gotovo svim sredinama zapadnog dijela Republike Srpske ne smanjuju se međustranačke tenzije na štetu građana.

Stabilno za SNSD samo u Lijevču: Politička klackalica vlasti i opozicije u krajiškim opštinama
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

One se najviše reflektuju u opštinskim skupštinama i lokalnim upravama gdje su načelnik i skupštinska vlast suprotstavljeni ili su odnosi zakomplikovani po drugim osnovama. Svako se čvrsto drži svoje pozicije i stava. Po tome su već postali prepoznatljivi Prnjavor, Derventa, potom Banjaluka, Novi Grad, Kozarska Dubica, Kostajnica…

Najnoviji slučaj je Kozarska Dubica gdje je pet odbornika SNSD-a (Vlado Kaurin, Ljubinko Reljić, Siniša Zlokapa, Senada Zlokapa i Suzana Babić) istupilo iz Kluba odbornika ove partije, o čemu su saopštenjem upoznali javnost, te o svojoj odluci obavijestili SO. To je otvorilo put načelniku Radenku Reljiću, koji posljednjih dana razmjenjuje politički zapaljiva saopštenja sa Rodoljubom Topićem, predsjednikom lokalnog SNSD-a, za novu skupštinsku većinu, uključujući SDS, PDP, DNS i još neke, do sada opozicione partije.

Nakon promjene skupštinske većine u Prnjavoru, u korist SDS-a i njegovih političkih saveznika, načelnik Darko Tomaš (SNSD) je na velikoj vjetrometini.

FOTO: OPŠTINA PRNJAVOR
FOTO: OPŠTINA PRNJAVOR

On uporno nastoji dokazati navodne nezakonitosti brojnijeg odborničkog tabora, naročito predsjednika Skupštine opštine Mirka Bukvića, osporava kadrovske odluke, vodi tešku političku bitku, koja za sada ne daje vidljive rezultate. Očigledno je da Tomaš i njegova partija, bar za sada, ne mogu u Prnjavoru vratili stranački brod u mirnu političku luku.

Gotovo identična situacije je u Derventi, gde je višegodišnji načelnik Milorad Simić (SNSD) već na prvom koraku izgubio bitku za skupštinsku većinu, bez izglednih šansi da je u skorije vreme vrati pod svoju kontrolu.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Skupštinsku vlast u Brodu takođe su podijelili SDS i PDP sa koalicionim partnerima. Za razliku od Prnjavora i Dervente, ovdje je i načelničku poziciju zauzeo Zoran Vidić, član SDS-a. Najviše mandata na kontu SNSD-a (7) u Brodu nije bilo dovoljno za učešće u vlasti.

Na drugom kraju, u potkozarskim opštinama, politička situacija takođe je komlikovana. U Kozarskoj Dubici dva puta su mijenjane skupštinske većine, u prvom slučaju bez Narodne partije Srpske i Darka Banjca, da bi novo pregrupisavanje u dubičkoj SO Banjca vratilo na lidersku poziciju.

Pročitajte još

Opozicija predvođena SDS-om i PDP-om u Novom Gradu takođe ima velike zamjerke na račun lokalne većine sa SNSD-om. Konflikt je započeo već na konstitutivnoj sjednici, prije više od pola godine, kada su opozicionari iznijeli zamjerke na proceduru formiranja vlasti, tvrdeći da su nezakonite. Oni sudskim putem pokušavaju dokazati svoje tvrdnje. Problem za lokalnu vlast u ovoj, ali i drugim sredinama je u neubjedljivoj skupštinskoj većini, podložnoj promjenama.

Domaća politička praksa pokazuje, smatra Damir Šević (SP), odbornik u SO Novi Grad, da stabilnost garantuje samo ujednačena stranačka struktura na svim nivoima lokalne vlasti.

FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

– Tamo gdje izborni rezultat to ne obezbjeđuje, vlast je u krizi, a građani trpe. Ukoliko načelnik na jednoj i SO, kao važna poluga vlasti, nemaju iste ili srodne političke vrijednosti, problem je neizbježan – smatra Šević.

Dane Malešević (DNS), poslanik u NS RS iz Gradiške, tragajući za uzrocima sve većih političkih turbulencija u lokalnim zajednicama kaže da je to refleksija odnosa sa višeg nivoa vlasti.

FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
Malešević sa odbornicima DNS u Gradiški

– Zaključak je jasan i lako shvatljiv. Uzrok je gubljenje pozicija SNSD-a, čiji kadrovi, nespremni za takvu situaciju, ne mogu prihvatiti promjene. Odgovornost načelnika je velika i svako od njih, kada izgubi skupštinsku većinu, mora iskazati svoju sposobnost, poštovati nove okolnosti i ponašati se kao načelnik svih građana – smatra Malešević.

Njegov kolega iz skupštinskih klupa RS, Perica Bundalo (PDP), inače iz Kozarske Dubice, lokalne političke tenzije ocjenjuje problematičnim za građane i vitalne poslove, a odgovornost za to prepoznaje u „lošim porukama SNSD-a RS, unutarstanačkim podjelama i nesposobnostima lokalnih lidera da svoju politiku usklade sa realnim stanjem“.

– Načelnici opština nakon gubljenja većine upadaju u još veći ambis. Umjesto da se pomire sa novom realnošću, ukoliko je to demokratska volja odbornika, oni sabotiraju rad SO, komplikuju odnose, raspaljuju strasti, traže način za osudu, idu u neprimjerene krajnosti – kazao je Bundalo za Srpskainfo, rekavši takođe da se njegov komentar odnosi na sve loše primjere, od kojih niko nije izuzet.

Dobri primjeri

U tri lokalne zajednice, Gradiški, Srpcu i Laktašima, koje čine jedinstven lijevčanski prostor, politička situacija je stabilna i uravnotežena.

Za SNSD, Gradiška je nesumnjivo postala mjesto najbolje političke prakse. Načelnik Zoran Adžić ima ubjedljivu skupštinsku većinu, lišen turbulencija o koje se sapliću njegove kolege u drugim sredinama.

On je ranije, govoreći na ovu temu, kazao da je formula uspjeha u stalnom ekonomskom napretku, privrednim projektima, uređenju grada i okoline, ali i dobroj stranačkoj organizaciji.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu