Biznis

Stan na Kipru već od 30.000 evra, našli smo i pentahus za 60.000: Srbi mjerkaju najviše OVAJ DIO za investiranje

Državljani Srbije mogu da kupuju nekretnine u onim zemljama sa kojima ona ima uspostavljenu ugovornu uzajamnost za kupovinu nekretnina. Jedna od njih je Kipar.

Stan na Kipru već od 30.000 evra, našli smo i pentahus za 60.000: Srbi mjerkaju najviše OVAJ DIO za investiranje
FOTO: KATIA CHRISTODOULOU/EPA

U posljednje vrijeme veliko je interesovanje za oba dijela Kipra, a stanovi se kreću, sudeći prema oglasima, od 30.000 evra pa naviše.

Jedan mladi bračni par ispričao je prethodnih dana kako je najbolje angažovati lokalnu agenciju, koja se pored prodaje nekretnina bavi i gradnjom. Postoje mnogi agenti prodaje koji pokrivaju i balkansko tržište, a posluju širom svijeta. Posebno se očekuje ekspanzija u sjevernom dijelu, pa mnogi kupovinu nekretnine tamo vide kao dobru investiciju za ubuduće.

S druge strane, u južnom dijelu Kipra srpski turisti su oborili rekord kada je riječ o posjeti. Podsjećamo da spor oko ostrva Kipar traje i dan danas.

Pročitajte još

Na međunarodnom nivou je još uvijek aktuelan embargo za Sjeverni Kipar u mnogim sferama, a ne samo u političkoj i ekonomskoj. U velikoj mjeri ta teritorija zavisi od Turske. Ostrvo Kipar je osim na grčki dio, podjeljena i na Suverene bazne oblasti Akrotiri i Dekelija, što se smatra britanskom prekomorskom teritorijom i na takozvanu Zelenu liniju, koja predstavlja granicu između grčkog, priznatog i turskog, nepriznatog dijela ovog ostrva.

Kada se sve navedene informacije uzmu u obzir, nije tako teško zaključiti zašto mnogi radije biraju da ljetuju na teritoriji ostrva Kipar koja je zvanično priznata. Ipak, u sjevernom dijelu ostrva postoji mnogo interesantnih mjesta za ljetovanje. Neki kažu da krije i one najljepše.

Stanovi blizu centra u Larnaki oko 60.000 evra

Mi smo listajući oglase našli dva veoma zanimljiva stana. Primjera radi, u Larnaki se prodaje dvosoban penthaus za kako piše, 60.000 evra. Nalazi se u samom centru grada, i ima ukupno 72 kvadrata. Izgrađen je 1991. godine. Kupac ima i troškove takse odnosno poreza za prenos imovine koje kupci nepokretnosti plaćaju za zemljišne knjige. Drugi stan koji smo našli košta takođe 60.000 evra, ali on doduše ima jednu sobu.

Međutim, za njega kažu da je pravi stan iz snova koji se nalazi u mirnom kraju Liopetri. Smješten je u popularnom kompleksu sa restoranom i bazenom, a kako piše u oglasu, nekretnina je savršena za one koji traže kuću za odmor, nekretninu za iznajmljivanje ili stalni boravak. Stan je opremljen solarnim panelima.

Ona se odnosi na to da Srbi mogu da kupe nekretnine u toj zemlji, kao i da državljani te zemlje mogu da kupe nekretnine u Srbiji. Do ugovorne uzajamnosti došlo je na osnovu ugovora o trgovini i plovidbi koji su zaključeni u prvoj polovini 20. vijeka. U nekim zemljama uzajamnost je izričito dogovorena, a sa nekima ona postoji primenom klauzule najpovlašćenije nacije, piše Blic.

Velika Britanija, Sjedinjene Američke Države, Kraljevina Holandija i Japan su države koje primjenjuju klauzule najpovlašćenije nacije. Ostale zemlje u kojima državljani Srbije mogu da kupuju nekretnine su: Argentina, Australija, Austrija, Bahrein, Belize, Belgija, Belorusija, Bosna i Hercegovina, Brazil, Britanska Devičanska Ostrva, Bugarska, Grčka, Danska, Dominikanska Republika, Egipat, Izrael, Iran, Irska, Italija, Japan, Jermenija, Južnoafrička Republika, Jordan, Republika Kazahstan, Kanada, Kina, Kipar, Liban, Letonija, Litvanija, Lihtenštajn, Luksemburg, Mađarska, Malta, Maroko, Meksiko, Moldavija, Nemačka, Novi Zeland, Norveška, Panama, Peru, Poljska, Portugalija, Ruska Federacija, Rumunija, Singapur, Sirija, Slovačka, Slovenija, Turska, Uzbekistan, Ukrajina, Finska, Francuska, Hrvatska, Crna Gora, Češka, Švajcarska, Konfederacija Švedska, Španija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Azerbejdžan, El Salvador, Katar, Kuba, Senegal, Jemen, Gruzija.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu