Društvo

"Situacija je definitivno zaslužila dubinsku analizu" Ogromne gubitke u Šumama Republike Srpske neće moći pokriti novi kredit

Prema zvaničnim podacima Zavoda za statistiku Republike Srpske, proizvodnja i prodaja šumskih sortimenata u Republici Srpskoj za prva dva mjeseca ove godine manja je za preko 30 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Šume Srpske
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

U nedavnom obraćanju medijima, nakon sastanka u Vladi, resorni ministar Savo Minić istako je da proizvodnja mora biti 115 odsto da bi se gubici sanirali.

Apsurd jedne zemlje u kojoj je šume na pretek, je da proizvodnja slabi, preduzeće propada, a samo pojedini se bogate. Tako izgleda stanje u Šumama Srpske. Ni Dodikovo zapažanje da se u ovom javnom preduzeću stvorila organizovana banda koja pljačka narodno bogatstvo, a zatim i naredba da se stanje dovede u red, nisu urodili plodom. Resorni ministar uporno govori da je urađeno sve što je bilo u njegovoj moći, prenosi BN.

Pročitajte još

– U nekoliko navrata resornog ministra sam javno upozoravao na ozbiljnost situacije, nudio adekvatnu pomoć, adekvatna rješenja, ako ministar ne zna, ne smije ili ne može, međutim nisu se udostojili da sjednemo, da razgovaramo, da pokušamo naći najbolja rješenja za Šume Republike Srpske. Sada odgovorno tvrdim, nakon svega viđenog, da je ministar jedan od saučesnika i jedan od glavnih krivaca stanja u kome se nalaze Šume Republike Srpske – kaže drvoprerađivač iz  Šipova Milan Plavšić.

Ni ekspertski tim, formiran da predloži mjere za sređivanje stanja u ovom preduzeću, nije ispunio očekivanja. Proizvodnja drvno-šumskih sortimenata pala je za preko 30 odsto, što je poruzrokovalo i pad prodaje ovih sortimenata. U Privrednoj komori ističu da su loši vremenski uslovi jedan od faktora koji su uticali na loš dvomjesečni izvještaj.

– Vremenski uslovi su bili drugačiji. Ove godine smo imali i u januaru i u februaru, nakon dužeg niza godina, i neke padavine, koje su otežale izvođenje radova u šumarstvu, to je jedan od razloga. A jedan od razloga može biti i to što smo u januaru mjesecu imali i neke štrajkove upozorenja i nije bio taj obim proizvodnje u šumarstvu veći. Mimo ovih vremenskih uslova, koji, nadam se da će ići na ruku izvođačima radova u šumarstvu, evo imamo i ovu informaciju da je Šumama Srpske odobren kredit, tako da nadam se da je i ta neka  finansijska injekcija, koju bi trebali da prebace na izvođače radova u šumarstvu, da će i to doprinijetipovećanom obimu proizvodnje a samim tim i prodaje – ističe sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta Privredne komore Republike Srpske Igor Andrić.

Ekonomisti upozoravaju da se stanje u javnim preduzećima može popraviti samo smjenom onih koji nisu doprinijeli poboljšanju stanja u preduzeću, ali i formiranjem grupe eksperata, koji ne pripadaju ni jednoj političkoj partiji.

– Situacija u Šumama Srpske je definitivno zaslužila dubinsku analizu. Nevjerovatno je da iz godine u godinu imamo sve veće gubitke, da je kraj oblovine koja nam je prirodno izrasla u etatima koji se sijeku, pravimo gubitke, koji jednostavno nemaju opravdanje. Gubici uvijek nastaju onda kada visokokvalitetnu robu prodajete kao lošu, kao ogrijevno drvo, kada onda zaradu uzimaju oni koji su kupci, pa je dijele sa direktorima. Vidjeli smo da je situacija drastično bila čak i zaoštrena u nekim šumskim gazdinstvima, kada su se pobunili oni koji kupuju tu robu i kada su došli u poziciju da je ne dobijaju – kaže ekonomista Zoran Pavlović.

Milionske gubitke, koji s godinama postaju sve teži, novi kredit neće moći da pokrije. Ovo zaduženje samo će trenutno popraviti sutiaciju, što će finansijski dodatno opteretiti preduzeće, kada kredit bude trebalo vraćati, smatra struka.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu