Svijet

STANOVNICI BJEŽE SA OSTRVA Santorini pod prijetnjom jačih zemljotresa

 Profesor seizmologije na Univerzitetu Aristotel u Solunu, Manolis Skordilis, izjavio je da je situacija na grčkom ostrvu Santorini izuzetno ozbiljna i da su mogući zemljotresi jačine i iznad šest stepeni Rihterove skale, objavio je portal Hellas Now, navodeći da stanovnici postepeno napuštaju ostrvo.

STANOVNICI BJEŽE SA OSTRVA Santorini pod prijetnjom jačih zemljotresa
FOTO: NISAN KANDILCIOĞLU/ANADOLIJA

Ljudi žurno kupuju karte za odlazak sa ostrva, pa su sinoć ispred šaltera za prodaju karata u Firi na Santoriniju bili veoma dugi redovi.

Zbog velike potražnje, ostalo je malo karata za letove Egeana i Skaj ekspresa, tako da su bespovratne karte dostigle 200 evra.

Mnogi stanovnici spavaju u svojim automobilima ili na otvorenom dok opasnost ne prođe, navodi grčki portal.

Skordilis je rekao da se intenzivna seizmička aktivnost tokom posljednja 24 sata dogodila u oblasti gdje su se u prošlosti dogodili zemljotresi jačine iznad sedam stepeni Rihterove skale.

Naveo je kao primjer zemljotres jačine 7,3 stepena po Rihteru u Amorgosu registrovan 9. jula 1956. godine.

Zemljotresi su na tektonskom rasjedu koji ide sjeveroistočno prema Santoriniju – rekao je Skordilis.

Zemljotresi u oblasti Santorinija su neprekidni, a nekoliko potresa je imalo jačinu iznad 4,1 i 4,3 stepena Rihterove skale.

Više od 200 zemljotresa registrovano je tokom 48 sati u okolini grčkog ostrva Santorini, a pojačana seizmička aktivnost izazvala je zabrinutost vlasti i naučnika, zbog čega je premijer Grčke Kirjakos Micotakis juče održao sastanak sa predstavnicima nadležnih službi.

Veliki broj zemljotresa bio je jačine četiri stepena Rihterove skale, a najjači jačine 4,7 stepeni Rihterove dogodio se sinoć, prenosi “Prototema”.

Pročitajte još

Grčke vlasti savjetovale su stanovnicima Santorinija da danas zatvore škole, izbjegavaju dva mala pristaništa i ne okupljaju se u zatvorenim prostorima.           

Spasilačke ekipe i ljekari sa vozilima Hitne pomoći i opremom upućeni su na ostrva Santorini, Ios i Amorgos, a na Santoriniju će biti uspostavljen operativni centar za upravljanje mogućom vanrednom situacijom.

Ministar civilne zaštite Vasilis Kikilias rekao je nakon sastanka sa Micotakisom da su preduzete mere preventivne.

– Informacije će se dobijati kontinuirano. Ispituju se svi elementi seizmičke aktivnosti – rekao je on.

Vulkanolog-istraživač Helenske uprave za geološka i rudarska istraživanja Jorgos Vugiukalakis rekao je da su epicentri zemljotresa uglavnom na Anhidrosu, nenaseljenom ostrvu u blizini Santorinija.

Prema njegovim riječima, vlasti su odlučile da prošire mere bezbjednosti na susjedna ostrva Amorgos, Anafi i Ios, kako bi se izbjegle panične situacije i obezbijedila zaštita stanovnika.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu