Ovo za Srpskainfo kaže Nenad Stevandić, šef Tima za praćenje mjera i preporuka Republičkog štaba za vanredne situacije i zamjenik generalnog direktora UKC RS.
U Srpskoj je u oktobru i djelimično u novembru bio veliki rast zaraženih, angažovani su veći zdravstveni kapaciteti, Banjaluka je mjesec dana imala trocifrene brojeve zaraženih i ulazili smo u zimu. Tada mjere nisu pooštrene. Sada opet imamo sličnu situaciju i ulazimo u proljeće, ali su nam mjere pooštrene.

– Mjere se predlažu i donose na osnovu popunjenosti zdravstvenih kapaciteta, težine simptoma i rasta zaraženih. Mi smo tako 22. februara imali 12,2 odsto zaraženih u odnosu na broj testiranih. Sedam dana poslije, 1. marta, imali smo 33,6 odsto zaraženih u odnosu na testirane. Na osnovu tih pokazatelja i povećanja broja hospitalizovanih donesene su nove mjere u RS. Ne smije se čekati dalji rast kako bolnice ne bi bile popunjene – kaže Stevandić.
Dodaje da je sada trećina pacijenata na kiseoniku, dok je jesenas na staroj pulomologiji ležalo oko 80 pacijenata bez kiseonika.
– Zaista su sada teže kliničke slike. Od pojave simptoma do priključenja na respirator sada prođe svega četiri dana – upozorava Stevandić.
Osim toga, kako kaže Stevandić, posljednjeg vikenda februara u Banjaluci je boravilo puno ljudi iz Slovenije i Hrvatske, u kojima ne rade tržni centri i restorani. Na konstataciju da se to desilo nakon što je u Srpskoj dozvoljena muzika uživo, Stevandić odgovara da to nijedan ljekar nije predložio.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu