Android platforma je stalna meta špijunskih kampanja i sofisticiranih napada koji se često oslanjaju na ranjivosti nultog dana da bi se uređaji meta napada inficirali malverom sa minimalnom ili nikakvom interakcijom korisnika.
Sa Androidom 16, kompanija proširuje pojačavanje bezbijednosti na sam mobilni uređaj, izvan određenih podešavanja na nivou aplikacije. Ovaj nivo bezbjednosti na nivou uređaja objedinjuje najjače sistemske bezbjednosne funkcije Androida i sprečava onemogućavanje, zlonamjerno ili slučajno, pojedinačnih bezbjednosnih funkcija koje su dio Napredne zaštite.
Napredna zaštita na Androidu je slična Apple-ovom režimu zaključavanja (Lockdown Mode) i postaće dostupna na najnovijoj verziji mobilnog operativnog sistema.
Napredna zaštita je dizajnirana kao podešavanje na nivou uređaja koje je lako aktivirati a koje objedinjuje najjače bezbjednosne funkcije Androida u jedan sistem. Ona konkretno aktivira provjere integriteta pokretanja i izvršavanja, jak „sandboxing“, zaključavanje USB porta, izolaciju aplikacija, automatsko ponovno pokretanje uređaja kada je neaktivan 72 sata i Google Play Protect sa poboljšanim skeniranjem aplikacija. Takođe eliminiše mogućnost isključivanja ili slabljenja osnovnih bezbjednosnih podešavanja i primjenjuje bezbjednosna podešavanja u svim Google aplikacijama (Chrome, Messages, Phone), kao i u aplikacijama trećih strana koje su uključene u integraciju. Ona takođe uvodi nove zaštite poput evidentiranja upada i blokiranja automatskog ponovnog povezivanja sa nebezbijednim mrežama.
Evidentiranje upada je novi sistem koji evidentira događaje uređaja u logu koji čuva privatnost, zaštićen od neovlašćenih izmjena i čuva se u oblaku, što je korisno za istraživanje eventualnog hakovanja uređaja. Podacima će moći da pristupi samo korisnik i zaštićeni su E2E enkripcijom.
Blokiranje automatskog ponovnog povezivanja odnosi se na nebezbjedne Wi-Fi mreže koje ne zahtijevaju lozinke ili koriste WEP zaštitu.
Dostupnost nekih od ovih funkcija koje će biti uvedene kasnije ove godine, zavisiće od proizvođača i tipa uređaja.
Android 16 će donijeti i nekoliko poboljšanja bezbjednosti podataka i privatnosti kroz niz funkcija za zaštitu korisnika od prevaranata putem telefona i zlonamjernih aplikacija. Jedna od njih je „zaštita od prevara tokom poziva“ koja će blokirati rizične radnje tokom poziva sa nepoznatih brojeva, poput preuzimanja APK-ova, odobravanja dozvola za pristup ili onemogućavanja Play Protect-a.
Još jedna nova funkcija je mehanizam Key Verifier u aplikaciji Poruke za zaštitu od prevara i lažnog lažnog predstavljanja. Ova funkcija takođe može da zaštiti od napada zamjenom SIM kartice gdje se napadači predstavljaju kao neko iz kontakata žrtve.
Android 16 takođe dolazi sa poboljšanjima za otkrivanje prevara za aplikacije Poruke i Telefon integrišući vještačku inteligenciju za identifikaciju prevara vezanih za različite teme, kao što su putarine, naknade za obračun, kriptovalute, poklon kartice i nagrade, kao i tehnička podrška.
Poboljšana je i funkcija zaštite od krađe pa je sada funkcija Find My Device pretvorena u Find Hub, funkciju koja pokriva i izgubljene predmete i radi sa Bluetooth tagovima i u partnerstvu sa više avio-kompanija. Google je najavio da će kasnije ove godine Find Hub integrisati satelitsku vezu i omogućiti povezivanje sa prijateljima i porodicom čak i na mjestima bez mobilnog signala, piše Informacija.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu