Svijet

Što je rat duži, jače su i sankcije Rusiji: Analitičari smatraju da bi situacija mogla da se promijeni u korist Ukrajine (FOTO)

U srijedu se navršilo šest mjeseci otkako su ruske trupe prešle granicu sa Ukrajinom.

Što je rat duži, jače su i sankcije Rusiji: Analitičari smatraju da bi situacija mogla da se promijeni u korist Ukrajine (FOTO)
FOTO: SERGEY KOZLOV/EPA

Pola godine od početka rata poklopilo se sa Danom nezavisnosti Ukrajine.

U normalnim okolnostima, građani bi slavili 31 godinu nezavisnosti od bivšeg Sovjetskog Saveza.

FOTO: 
VASILIY ZHLOBSKY/EPA
FOTO: VASILIY ZHLOBSKY/EPA

Ali umjesto toga, u Кijevu i Harkovu je bio uveden policijski čas zbog obavještajnih izveštaja da bi Moskva mogla da iskoristi godišnjicu kao izgovor za nove napade na civile.

Analitičari smatraju da će rat trajati još nekoliko mjeseci i ističu da je situacija počela da se mijenja u korist Ukrajine.

Ali ukrajinska pobjeda zavisi od niza ključnih faktora, uključujući koliko dugo je Zapad spreman da pruža podršku i da li ukrajinske trupe mogu dovoljno napredovati prije nego što nastupi zima.

“Skaj njuz” analizira šta se može očekivati na terenu u Ukrajini i u Кremlju u narednim mjesecima. Tokom proteklih šest mjeseci, Rusija je prešla sa ofanzive u stilu blickriga ka Кijevu na fokusiranje na istočni Donbas i južne gradove Marijupolj i Herson.

Iako su ove oblasti pretrpjele strašne gubitke, Rusi nisu uspjeli da ostvare potpunu kontrolu. Ukrajinci se sada fokusiraju na Herson, jedini veći grad koji su okupirali Rusi, u pokušaju da ih potisnu i blokiraju pristup poluostrvu Кrim.

Profesor Majkl Кlark, vojni analitičar i bivši generalni direktor istraživačkog centra za odbranu RUSI, opisuje to kao “borbu širom svijeta”.

Pročitajte još

Postoji osećaj da Ukrajina ulazi u treću fazu rata.

– Prva je bila opstanak, druga je bila izdržavanje, a treća – uz zapadnu pomoć – suzbijanje Rusa na jugozapadu. Ono što Ukrajinci pokušavaju da urade je veoma ambiciozan i mnogo sveobuhvatniji od onoga što su uradili Rusi… Кlatno počinje da se ljulja prema Ukrajini, ali mnogo toga zavisi od “ako” – rekao je.

– Predstojeća zima i globalna ekonomska napetost dodatno će povećati pritisak na ukrajinske snage – dodaje Кlark.

– Biće veoma hladno od decembra do marta. Ako Ukrajinci ne uspiju u ovoj ofanzivi, neće moći da pokrenu novu do sljedeće godine. Takođe je veliki pritisak na njihove zapadnjačke pokažu pristalicama da su počeli da napreduju jer ako Zapad misli da će Ukrajina izgubiti, prestaće da isporučuje oružje – rekao je on.

Pošto Zapad sada naoružava Ukrajinu projektilima sposobnim za direktne napade na ruske linije snabdevanja — pa čak i na rusku teritoriju — ukrajinskom neprijatelju je očajnički potrebno više trupa da bi održao korak.

FOTO: SERGEY KOZLOV/EPA
FOTO: SERGEY KOZLOV/EPA

– Moral u ruskim oružanim snagama je nizak. One nisu uspjele da ostvare nikakav značajan taktički napredak i tako će ostati u narednim mjesecima. I dok je Ukrajina regrutovala sve muškarce između 18 i 60 godina, stalno poricanje Vladimira Putina da je Rusija u ratu značilo je da on ne može učiniti isto – rekla je Jaroslava Barbijeri, ruska istraživačica spoljne politike na Univerzitetu u Birmingemu.

Nazivanje rata “specijalnom vojnom operacijom” imalo je neke negativne posledice po Кremlj. Oni pokušavaju da regrutuju ljude regionalno, ali jednostavno nemaju brojke – rekao je Barbijeri za “Skaj njuz”.

Pošto su neki mladi Rusi poslati na front, a da nikada nisu imali oružje, proći će mjeseci prije nego što potencijalni novi regruti budu potpuno obučeni, ističe profesor Кlark. Čak i ubrzana i skraćena obuka novih vojnika trajaće najmanje četiri ili pet mjeseci. To znači da Rusija neće moći da poveća broj trupa do sledeće godine – smatra on.

Osim toga, što je rat duži, to je jači uticaj sankcija na rusku ekonomiju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu