Društvo

STRAHUJU DA SU SAMO MAMAC ZA DONACIJE Kuća Prijedorčanina poplavljena 11 puta

Prijedor bi mogao izbjeći veće poplave ukoliko bi se uklonili dijelovi nasipa kod mosta u Brezičanima i kod kanala u Raškovcu.

STRAHUJU DA SU SAMO MAMAC ZA DONACIJE Kuća Prijedorčanina poplavljena 11 puta
FOTO: BOJANA MAJSTOROVIĆ/RAS SRBIJA

Ovo tvrdi mještanin Raškovca Dako Kovrlija, čija je kuća 11 puta bila u poplavama.

Kovrlija za Srpskainfo objašnjava da je za usko grlo na rijeci Sani najveći krivac nasip kod bivšeg željezničkog mosta u Brezičanima, koji sje osam kilometara udaljen od centra grada.

– Nasip visok četiri metra na obje obale Sane pravljen je 1949. radi postavljanja mosta preko kojeg je voz prevozio rudu iz Ljubije. Taj nasip usporava protok vode i on je 60 odsto uzrok poplava. Potom je 1954. završena izgradnja kanala u gradu u koji se ulijevaju Puharska, Glibaja i Zuka, ali i čitava gradska kanalizacija. Ovaj kanal se u Raškovcu ulijeva u Sanu pod uglom od 35 stepeni. Kanal ima svoj nasip, koji je visok oko dva metra i u taj nasip udari voda, a na suprotnoj obali je Mataruško brdo, pa nema protoka. Ovaj nasip kanala je 40 odsto uzrok poplava – priča Kovrlija.

FOTO: BOJANA MAJSTOROVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: BOJANA MAJSTOROVIĆ/RAS SRBIJA

Navodi da prijedorsko polje površine oko šest kvadratnih kilometra postaje akumulaciono jezero. Zbog uskih grla od Raškovca do Brezičana tokom većih poplava na obali bude voda visine oko dva i po metra.

– Postoji ideja političara da čiste korito od Rasavaca do Novog Grada, ali oni mogu najviše izvući do 60 centimetara pijeska. Naredne godine toliko bi se ponovo nataložilo pa bi tih šest miliona maraka, koliko kažu da im treba za čišćenje, bilo bačeno. Najbolje je oko 300 metara nasipa u Brezičanima na desnoj obali Sane srušiti, a lako se može napraviti vijadukt ako se bude vozila ruda iz Ljubije. To sve ne bi koštalo kao čišćenje korita – smatra on.

FOTO: BOJANA MAJSTOROVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: BOJANA MAJSTOROVIĆ/RAS SRBIJA

Navodi da bi trebalo srušiti takođe i do 300 metara nasipa na kanalu za kanalizaciju u Raškovcu.

– Moja porodica se doselila u Raškovac 1924, a poplave su bile 1955. Tada je vojska minirala i srušila oko 50 metara nasipa sa obje strane kanala, ali oko 250 metara dalje od njegovog ušća u Sanu, jer mu nisu mogli prići. Tu voda svakako prolazi kada su poplave, ali ako bi se uklonio veći dio nasipa, brže bi voda odlazila. Na tom području ima oko 20 dunuma zemlje koja je napuštena, obrasla šibljem i puna otpada. I ta šikara zaustavlja vodu – objašnjava on.

FOTO: BOJANA MAJSTOROVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: BOJANA MAJSTOROVIĆ/RAS SRBIJA

Ističe da se zbog ova dva uska grla voda zaustavlja uzvodno od Brezičana. U visoku Sanu ne može tada da ulijeva i niža rijeka Gomjenica, pa i ona, kao i Sana, plavi svoja okolna mjesta.

– Tako je u Dragotinji, koja je nizvodno od Brezičana, nivo Sane u maju 2014. bio tri metra, a u prijedorskom polju 5,47 metara, što znači da ne funkcioniše zakon spojenih posuda – smatra Kovrlija.

Podsjeća da su štete iz maja 2014. procijenjene na oko 15 miliona maraka, a iz 2019. na oko četiri miliona maraka.

– S tim novcem se mogao ovaj most pozlatiti, a kamoli ukloniti nasip. Smiješno je da od 1955. do danas nikom nije to palo na pamet. Mi koji smo ugroženi poplavama imamo utisak da lokalna vlast to namjerno čini, jer nakon svake poplave dolaze donacije koje grad trpa u svoj budžet, ali građani postaju kolateralna šteta – upozorava on.

FOTO: BOJANA MAJSTOROVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: BOJANA MAJSTOROVIĆ/RAS SRBIJA

Predsjednik Savjeta mjesne zajednice Raškovac, Muris Čirkić, kaže da svake godine Gradskoj upravi šalju zahtjeve za rješavanje problema poplava u Raškovcu.

– Na neke dopise nema uopšte odgovora, a na neke su nam usmeno odgovorili da je to skupo i da treba ići prema zajedničkim institucijama. Smatramo da je neophodno čišćenje korita Sane i konstantno vađenje pijeska iz nje. Potrebno je i uklanjanje nasipa u Brezičanima kod mosta – kaže Čirkić.

Radovi

Iz „Voda Srpske“ kažu da je Grad Prijedor uradio projektnu dokumentaciju za neophodne radove kod mosta na Sani u Brezičanima.

– Potrebno je uraditi dva pločasta propusta uz nožicu mosta. U narednom periodu će se tražiti adekvatno rješenje za finansiranje i realizaciju ove mjere – poručuju oni.

U planu je čišćenje korita Sane od Oštre Luke do Novog Grada. U nasipe na Sani, Gomjenici i Bereku, te čišćenje Miloševice uloženo je oko 1.750.000 KM.

Navode da će naredne godine biti uloženo 3,1 milion maraka u čišćenje korita Miloševice. Međutim, mještani Raškovca poručuju da to, kao ni pločasti propusti u Brezičanima, neće spasiti Prijedor od poplava ako se ne ukolone sporni nasipi. Pitaju nadležne šta će biti s Prijedorom ako padavine obore rekord iz maja 2014. godine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije