Kultura

STROGA PRAVILA ZA SVE Rad Narodne biblioteke Kotor Varoš u vrijeme pandemije

Narodna biblioteka u Kotor Varošu počela je rad sa korisnicima uz strogo poštivanje pravila u vanrednim uslovima, na prvom mjestu izbjegavanje okupljanja.

STROGA PRAVILA ZA SVE Rad Narodne biblioteke Kotor Varoš u vrijeme pandemije
FOTO: NARODNA BIBLIOTEKA KOTOR VAROŠ

JU Narodna biblioteka Kotor Varoš radila je sa korisnicima još od 30. marta, ali skraćeno radno vrijeme do 12 časova. Od 4. maja počeli su da rade puno radno vrijeme.

-Kada smo radili skraćeno sa korisnicima svi su se pridržavali propisanih, strogih mjera, kako bi i čitaoci i naši zaposleni izbjegli neželjene posljedice. Trenutno smo uveli zatvoreni tip rada biblioteke, što podrazumijeva zabranjen pristup korisnicima fondu, znači čitaoci ne ulaze u prijemno odjeljenje rekla je Bojana Vasić, direktorica JU Narodne biblioteke Kotor Varoš.

Vasićeva je napomenula da korisnici prilikom ulaska u biblioteku moraju nositi zaštitne maske i rukavice, poštovati fizičko rastojanje, a pristup knjižnom fondu i zadržavanje u prostorijama biblioteke korisnicima neće biti dozvoljeni.

-U hodniku smo napravili improvizovani pult gdje čitaoci odlažu vraćene knjige u kutiju i mi ih dalje smještamo u pripremljen prostor za karantin, gdje knjige ostaju sedam dana prije vraćanja na police. Način odlaganja vraćenih knjiga je propisala Međunraodna federacija udruženja biblioteka i Institut za javno zdravstvo RS i to uputstvo su dobile sve biblioteke. Takođe ograničili smo broj osoba koje mogu biti u holu biblioteke na dvije, sa obaveznim razmakom od dva metra. Obavezno je nošenje rukavica i maski i za zaposlene i za posjetioce, a obavezna je i dezinfekcija obuće – objasnila je ona.

Kako kaže, pandemija korona virusa je lose uticala na rad Biblioteke, kao i na sve druge kulturne ustanove, a i kompletno društvo.

Foto: Narodna biblioteka Kotor Varoš
Foto: Narodna biblioteka Kotor Varoš

-Sve planirane manifestacije smo morali otkazati, imali smo dogovoreno gostovanje Uroša Petrovića u aprilu, zatim promociju jedne vrlo zanimljive i za Kotor Varoš značajne knjige, vezane za Zavičajnu zbirku kao i predstavljanje prvog legata u našoj biblioteci. Sve to je bilo planirano za april, međutim morali smo pomjeriti – dodaje.

Biblioteka u Kotor Varošu do sada je organizovala mnogobrojne aktivnosti za najmlađe čitaoce. Mališani su često dolazili i bili dio raznih radionica.

-Sve aktivnosti koje smo imali i sa najmlađima i ostalim posjetiocima su otkazane do daljnjeg, jer je zabranjeno organizovanje bilo kakvih okupljanja više lica. U zavisnosti koje mjere donese Republički štab za vanredne situacije, krenućemo sa normalnizacijom rada biblioteke – objasnila je Vasićeva.

Trenutno su usmjereni u nabavku novih publikacija, jer kako kažu, to je jedina aktivnost koju mogu planirati. Ipak, raduju su povratku sugrađana u prostor Biblioteke.

-Nikakvi onlajn programi ne mogu zamijeniti posjete ustanovama kulture, kao što se ni čitanje elektronskih knjiga ne može porediti sa osjećajem koji imamo kada držimo knjigu u ruci. Nadam se da ćemo se uskoro izboriti sa virusom i da ćemo biti u mogućnosti da nastavimo sa radom, promocijama, književnim večerima i ostalim manifestacijama – poručila je ona.

Obogaćen knjižni fond

Prema riječima direktorice, biblioteka u Kotor Varošu broji 28.000 naslova, od kojih je 10.135 na dječijem odjeljenju, a 17.865 na odjeljenju za odrasle. Prošle godine su nabavili 729 naslova, ukupno je izdato 4.700 knjiga, a upis je obnovilo 266 korisnika. Što se tiče upisnine, za učenike predškolskog uzrasta iznosi pet KM, za penzionere i osnovce sedam KM, za srednjoškolce i studente 10 KM, a za ostale odrasle korisnike 15 KM. Kolektivno učlanjenje za učenike osnovnih škola iznosi pet KM.

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu