Društvo

Studenti osnovali firmu i krenuli sa radom: Grupa od 5 mladića napravila aplikaciju za RANO OTKRIVANJE DEFORMITETA kod djece

Grupa mladića iz Pirota, četvorica studenata Elektronskog fakulteta u Nišu i jedan Medicinskog fakulteta u Nišu, nakon više od godinu dana rada, lansiraće u septembru aplikaciju koja će pomoći roditeljima da primijete pojavu ravnih stopala kod mališana kako bi se na vrijeme krenulo sa korekcijom ove pojave, koja je sve zastupljenija kod djece širom svijeta.

Studenti osnovali firmu i krenuli sa radom: Grupa od 5 mladića napravila aplikaciju za RANO OTKRIVANJE DEFORMITETA kod djece
FOTO: DM HRVATSKA/YOUTUBE/SCREENSHOT

Menadžer startapa “ArchFix” Dimitrije Zdravković kaže za Ubrzanje.rs da se ideja rodila u martu prošle godine, a sa ciljem kako bi se ovim projektom predstavili na događaju “Hakaton i Mejkaton Personalizovana medicina”.

– Tu su kolege Lazar Krstić, Lazar Ignjatović, Aleksa Stančev i Miloš Jovanović došli na ideju da uz pomoć otisaka vrše ranu detekciju ravnih stopala. Na tom takmičenju osvojili su prvo mjesto, kasnije kontaktirali mene i počeli smo sa daljim razvojem aplikacije. Koristili smo pouzdane medicinske metode uz pomoć kojih se izračunava stepen deformiteta i daje preporuka vježbi koje se mogu raditi u kućnim uslovima, ili da se kontaktiraju ljekari ukoliko je riječ o ozbiljnijim odstupanjima. Ideja aplikacije jeste da ona bude spona između ljekara i roditelja, kako bi roditelji na lakši način vježbali sa svojom djecom kako bi korigovala probleme – navodi Zdravković.

Pročitajte još

Kako objašnjava, nakon hakatona prijavili su se na Raising stars, gdje su takođe dobili podršku, a zahvaljujući Naučno-tehnološkim parkovima u Beogradu i Nišu, kako kaže, osnovali su firmu i krenuli sa radom.

– Radimo na razvoju našeg algoritma, zbog toga trenutno radimo na prikupljanju otisaka, kako bismo na neki način istrenirali algoritam u cilju što je moguće boljeg prepoznavanja deformiteta. Imamo saradnju sa Pedijatrijskom klinikom Una medika iz Pirota, a posebno smo ponosni na to što su se o aplikaciji veoma pozitivno izjasnili stručnjaci iz čuvene klinike u Tiršovoj u Beogradu – kaže Zdravković i dodaje da se očekuje da aplikacija bude lansirana na tržište septembra ove godine, prenosi Ubrzanje.rs.

Osim Dimitrija, studenta medicine, u sastavu tima su još četiri inženjera elektronike.

– Lazar Krstić se bavi veštačkom inteligencijom, Aleksa i Miloš rade mobilnu aplikaciju i Lazar Ignjatović radi ceo bekend, dizajnira sve što je neophodno za aplikaciju, sajt i slično. Multidisciplinaran smo tim, a ja imam iskustva kada je o biznis strani reč, odnosno u pokretanju biznisa i vođenju istog – kaže Zdravković.

Lazar Krstić, koji se bavi razvojem algoritma kaže da rješenje zavisi od stepena deformiteta.

– Algoritam je iz medicinske prakse pretočen u veštačku inteligenciju i matematiku, pomoću koje detektujemo stepen deformiteta. I u zavisnosti od stepena deformiteta idu dalje preporuke, prevencija -objašnjava on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu