Svijet

SUDBINA UKRAJINE JE ZAPEČAĆENA Tramp radi sve kako bi gurnuo Zelenskog u stranu

Izgledalo je kao da stvari za Ukrajinu ne mogu postati gore. Onda se oglasio američki predsjednik Donald Tramp i, čini se, zapečatio sudbinu ove zemlje.

Tramp i Zelenski
FOTO: FORBES BREAKING NEWS/YOUTUBE/SCREENSHOT

Nakon niza optužbi na račun Ukrajine, Tramp je napao i predsjednika Volodimira Zelenskog lično. Ako je do sada i bilo rezerve o tome da će mirovni sporazum biti skrojen po mjeri Rusije i Vladimira Putina, sada je ostalo malo mjesta za sumnju.

Nakon što je predsjednika Zelenskog isključio iz prvih razgovora sa Rusijom o okončanju rata, Tramp je optužio Ukrajinu da je započela sukob koji je opustošio njenu zemlju i ubio hiljade ljudi.

U prilično neprijateljskim komentarima prema ukrajinskom lideru, Tramp je iznio još jednu optužbu, koju je Putin često pominjao – da je vrijeme za izbore u Ukrajini, što je očigledan pokušaja da guranja Zelenskog u stranu.

Komentari američkog predsjednika su podstakli i nove strahove u Evropi, koja je takođe bila isključena iz pregovora SAD i Rusije u Saudijskoj Arabiji , da će Tramp pokušati da nametne mirovni sporazum koji favorizuje njegovog prijatelja u Kremlju.

Njegove primijedbe su takođe direktno u suprotnosti sa izjavama državnog sekretara Marka Rubija nakon sastanka sa ruskom delegacijom. Rubio je naglasio da bi svaki eventualni mirovni sporazum morao da bude prihvatljiv za sve strane.

A Trampov napad na Zelenskog, koji je u Sjedinjenim Državama ranije hvaljen kao heroj zbog otpora ruskom napadu na Kijev na početku rata, bio je slikovit znak kako je nova američka administracija preokrenula stav Vašingtona. Umesto podržavanja žrtve invazije, čini se da sada nagrađuje agresora.

Imamo situaciju u kojoj nismo imali izbore u Ukrajini, gde imamo vanredno stanje – rekao je Tramp novinarima i tvrdio da je procenat podrške Zelenskom oko četiri odsto i da je “Ukrajina raznijeta u paramparčad“.

Pročitajte još

Pouzdano ispitivanje javnog mnjenja bilo je teško sprovesti usred ratne zone u kojoj su hiljade Ukrajinaca postale interno raseljene ili su pobegle iz zemlje. Iako su nedavna istraživanja pokazala da je popularnost Zelenskog značajno opala u odnosu na skoro univerzalno odobravanje koje je uživao na početku rata, to nije ni blizu nivoa koji je naveo Tramp.

Znate, oni žele mjesto za stolom, zar ne bi narod Ukrajine morao da ima riječ, kao što je to bilo mnogo puta od kada smo imali izbore? – upitao je Tramp.

Očigledno osjetljiv na kritike da u svojim izjavama o ratu ponavlja rusku propagandu, Tramp je insistirao: “To nije stvar Rusije, to je nešto što dolazi od mene”.

Trampov najnoviji pokušaj da promeni američko raspoloženje oko Ukrajine sličan je mnogim njegovim prethodnim naporima da zamagli istinu u nastojanju da stvori prostor za svoje političke aspiracije.

U Mar-a-Lagu je takođe pokušao da promeni činjenice u vezi ruske invazije pre tri godine, kada su Putinove snage prešle granicu nezavisne zemlje i prekrojile mapu Evrope. Danas sam čuo: “Ma dobro, nismo pozvani”. Pa, tamo ste već tri godine. Trebalo je da završite ovo posle tri godine. Nikada nije trebalo ni da započnete. Mogli ste da se dogovorite – rekao je predsednik Amerike, pozivajući se na pritužbe Ukrajine da joj nije dozvoljeno da učestvuje u mirovnom procesu u Saudijskoj Arabiji.

U suštini, čini se da Tramp sugeriše da je Ukrajinci trebalo da sklope sporazum sa Rusijom kako bi generalno izbegli invaziju. To bi, u praksi, podrazumevalo potčinjavanje Moskvi ili jednostavno odustajanje od borbe kako bi pobedu u startu odneo Putin, prenosi Blic.

Trampov odgovor na saudijske razgovore, za koje je rekao da bi mogli biti praćeni sastankom sa Putinom do kraja meseca, rizikovao je da udvostruči ono što je već bila pobeda ruske strane. Njegovi komentari će takođe verovatno dodatno učvrstiti protivljenje učešću Evropljana u mirovnom procesu, za koje njegova administracija kaže da moraju biti odgovorni za sprovođenje svakog budućeg sporazuma o prekidu vatre.

Ostalo je nejasno kako bi izgledao mirovni sporazum u Ukrajini, jer Tramp naglašava da je njegov glavni cilj dogovor bilo koje vrste, koji bi mu omogućio da proglasi ličnu političku pobedu. Njegovi kritičari strahuju da bi to moglo da podstakne novi sukob u budućnosti.

On je rekao da će biti otvoren za mogućnost da evropske trupe sprovedu eventualni sporazum, iako su tu ideju odbili izaslanici Moskve na pregovorima u Saudijskoj Arabiji. On nije komentarisao upozorenje britanskog premijera Kira Starmera da bi takve snage bile održive samo uz podršku SAD. Ovo je usledilo posle prošlonedeljnog upozorenja američkog ministra odbrane Pita Hegseta da nikakve američke trupe neće biti uključene u očuvanje mira u Ukrajini. Starmer, koji se predstavlja se kao most između SAD i Evrope, sledeće nedelje će se sastati sa Trampom u Vašingtonu.

“Putin ima crno srce i želju za krvoprolićem”Ali Trampov entuzijazam koji je usmeren prema Putinu ne dele najmanje dva visoka republikanska senatora.

Rodžer Viker, koji predsedava Odborom za oružane snage, rekao je da ne misli da se ruskom lideru može vjerovati. Senator iz Misisipija rekao je za CNN da je “Putin ratni zločinac i da bi trebalo da bude u zatvoru do kraja života, ako ne bude pogubljen”.

I senator Džon Kenedi se složio sa oštrom ocjenom svog kolege o ruskom lideru, iako je prestao da kritikuje Trampov pristup mirovnim pregovorima. Vladimir Putin ima crno srce. Očigledno ima Staljinovu želju za krvoprolićem. Nisam vidio da preduzimamo bilo kakve korake da skinemo pritisak sa Putina – rekao je senator iz Luizijane.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu