Politika

SUMNJIVI POSLOVI Direktori ERS pod istragom zbog NAMJEŠTENIH TENDERA

Rukovodstvo Elektroprivrede RS je pod policijskom istragom, a vjerovatno slijedi i smjena čelnika ove kompanije zbog sumnje u namještene tendere prodaje struje vrijedne milione KM, saznaje “Blic”.

SUMNJIVI POSLOVI Direktori ERS pod istragom zbog NAMJEŠTENIH TENDERA
FOTO SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
Željko Kovačević

Prema dobro obavještenom izvoru “Blica”, zbog mutnih radnji rukovodstva ERS-a, predsjednik Srpske Milorad Dodik je lično dao nalog da se istraži kompletno poslovanje ove kompanije u posljednjih par godina, kao i da se svi članovi uprave stave pod mjere MUP RS.

To se posebno odnosi na direktora ERS Željka Kovačevića i izvršnog direktora za tehničke poslove Maksima Skoka.

Foto: Moja Hercegovina/RAS Srbija
Foto: Moja Hercegovina/RAS Srbija
Maksim Skoko

Svi izvještaji o sumnjivim tenderima i prodaji struje su došli i do predsjednika Dodika, koji je dao nalog da se sve dobro protrese i istraži. Uvidjevši da se radi o najvećoj pljački u istoriji RS, formiran je čak i specijalni istraživački tim koji izvještaje podnosi isključivo ministru unutrašnjih poslova RS Draganu Lukaču i predsjedniku Dodiku – kaže naš sagovornik.

Mutni poslovi

On objašnjava na koji način je ERS preko krajnje sumnjivih tendera prodavao struju.

Pročitajte još

– Prije svega, ove godine su sve elektroprivrede u regionu zbog povoljne meteorološke situacije imale viškove struje koju su izvozile. Sva ova preduzeća prodaju struju na berzi, a jedino ERS prodaje struju na tenderu iako to nije roba koja podliježe Zakonu o javnim nabavkama BiH. Da se radi o mutnim poslovima ukazuje i to što se tenderi raspisuju bukvalno dan za dan i što se uvijek javljaju dvije iste firme, GENI i EFT, koje i dobijaju posao – naglašava izvor “Blica”.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Kako on ističe, ove dvije firme ponude fening ili dva iznad cijene koštanja struje na tenderu, a preprodaju je na berzi po višestruko uvećanim iznosima.

– Tako firme koje kupuju struju od ERS, i samo je preprodaju, godišnje zarade od 45 do 60 miliona KM, dok državna elektroprivredna kompanija grca u gubicima. Problem je i u tome što je rukovodstvo ERS čekalo da voda krene preko turbina na hidrocentralama, pa da je onda prodaju firmama GENI i EFT po cijeni koštanja – navodi sagovornik “Blica”.

Kratak rok

Prema njegovim riječima, sistem prodaje struje preko tendera izgleda tako što se oni raspisuju u nenormalno kratkom roku.

– Tako je tender za prodaju struje ERS prošle godine raspisan 29. juna. U njemu se traži da se ponude dostave istog dana ili najkasnije sutradan, 30. juna, do osam sati ujutru?! Struja je roba koja se ne može lagerovati, a transport se najavljuje regulatornim organima. Nemoguće je da neko može da reaguje i isporuči energiju u tako kratkom roku, a da nije unaprijed obaviješten o sadržaju tendera i terminima za dostavljanje ponude – napominje izvor “Blica”.

Ponude do 17 sati!?

Takođe, još veću sumnju u čitav postupak prodaje struje budi tender koji je objavljen u subotu 31. marta ove godine, dan pred katolički Uskrs.

– Naime, taj dan se raspisuje tender za prodaju električne energije i, naravno, traži se da se ponude dostave istog dana, najkasnije do 17 časova?! Iako je to neradni dan u cijeloj Evropi, nekim čudom, nakon samo 19 minuta od objavljivanja tendera, stiže ponuda od slovenačke firme GENI. Vrijednost ovog posla je oko 14 miliona evra. Ostaće zapisano u analima ekonomskih nauka da se za toliki posao javi neka firma u roku od 19 minuta. Za to vrijeme je nemoguće kvalitetno pročitati tendersku dokumentaciju, a kamoli sastaviti ponudu – ističe sagovornik “Blica”.

ERS pod istragom BIA i MUP Srbije

Skoko i Kovačević su, kako tvrdi naš izvor, već duže vrijeme pod mjerama MUP-a RS.

– Odjeljenje za visokotehnološki kriminal MUP-a ustanovio je da pojedine osobe koje uopšte ne rade u EPS-u imaju pristup softveru kompanije. O kolikoj je pljački riječ ukazuje i podatak da u istrazi učestvuje BIA i vrh MUP-a Republike Srbije, jer su Skoko i Kovačević pokupovali veliki broj nekretnina u Srbiji. Kovačević je otišao čak toliko daleko da je kupio lanac luksuznih salona namještaja “Casa Bianca” u Beogradu – kaže on.

ERS: Tender je bio test, nije bilo prodaje

U ERS kažu da je tender u martu bio samo test i da na njemu nisu prodali struju. Iako su novinari “Blica” pitali nadležne u ERS za oba tendera koja se pominju u tekstu, o prošlogodišnjem nije bilo ni riječi.

– Tender za prodaju električne energije za koji ste poslali upit je imao za cilj da utvrdi kako se kreću cijene električne energije za drugi kvartal 2018. godine, kao i zainteresovanost potencijalnih kupaca. Na osnovu tih informacija donose se i odluke o remontu proizvodnih kapaciteta, kao i u kojim periodima će se obaviti prodaja električne energije. Dakle, tender je poslužio samo za ispitivanje tržišta – naveli su u ERS.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu