Ovo će posebno pogoditi one koji se griju na struju, ali ni drugi neće biti previše pošteđeni.
Za početak, tmurni dani tjeraće nas da koristimo više vještačkog svjetla. Zbog hladnoće ćemo nositi deblje, teže i glomaznije komade garderobe – koji se pritom zbog smoga, blata ili bljuzgavice na ulicama lakše prljaju – što znači da ćemo naše veš mašine morati češće da uključujemo, i to više puta, jer one neće moći u jednoj turi da operu sav nakupljeni veš.
Takođe, zimi se obično jede nešto jača, kaloričnija i “konkretnija” hrana, a tu je i sezona praznika i slava, pa će naši šporeti i rerne raditi punom parom. Ipak, to ne znači da tokom jesenjih i zimskih mjeseci nužno moramo da uđemo “u crveno” kada je u pitanju mjesečna potrošnja električne energije.
Uz pomoć ovih 11 savjeta, koje dijele Ministarstvo rudarstva i energetike i USAID projekat “Bolja energija”, i njihovom jednostavnom primjenom, svako od nas vrlo lako može da uštedi energiju, a samim tim smanji i svoje mjesečne račune u narednom periodu.

Izolacija prostora
Jednu od najvećih “zasluga” za veliku potrošnju energije nosi loša izolovanost stambenog prostora.
Kako bismo spriječili rasipanje energije, trebalo bi da pronađemo način kako da što bolje izolujemo prozore, vrata, a ako je moguće, i fasadu.
Led sijalice
Sijalice sa užarenim vlaknom možda jesu na prvi pogled jeftinije, ali je njihov prosečan životni vijek svega 1.000 sati. Zato bi za manje račune trebalo preći na kvalitetne i štedljive LED sijalice jer traju duže od 10.000 sati. Takođe, treba što više koristiti prirodno svjetlo, pa se odlučite za što tanje i svjetlije zavjese na prozorima.
Grijte prostorije koje koristite
Što se grijanja tiče, trebalo bi da zagrijavamo samo one prostorije u kojima trenutno boravimo, ali i da ih izolujemo od ostatka kuće ili stana, tako što ćemo zatvarati vrata. Nema potrebe da zagrijavamo hodnike, prolaze i stepenište, jer to dovodi do nepotrebno velikog utroška energije.
Kako bismo spriječili bespotrebno odavanje energije u spoljašnji prostor i toplotu maksimalno usmjerili ka prostoriji koja se grije, ne bi bilo loše postaviti reflektujuću foliju iza radijatora ili peći.
Optimalna temperatura
Ne biste vjerovali koliku uštedu može da nam donese samo stepen ili dva niža temperatura. Savjet je da zimi grijanje doma održavamo na temperaturi od 20 stepeni danju, a noću do maksmalnih18 stepeni.
Pranje veša
Kada je u pitanju pranje veša ili sudova, savremeni deterdženti su toliko jaki da ne više ne zahtijevaju pranje na visokim temperaturama.

Sasvim lijepo će sve oprati i na programima sa nižim temperaturama, a dodatnu uštedu možemo ostvariti ako obje mašine prije uključivanja napunimo do vrha.
Struja jeftinija noću
Ono što mnogi ljudi zaboravljaju jeste da je struja značajno jeftinija noću. Zato bi svoje mašine za veš i sudove trebalo da programiramo da se uključuju noću, jer tako možemo da smanjimo troškove energije čak 4 puta u odnosu na dnevno pranje.
Mijenjanje filtera
Da bismo spriječili bespotrebno rasipanje energije, važno je i da redovno mijenjamo filtere u grijnim i rashladnim uređajima, poput klima uređaja, uređaja za regulaciju vazduha u prostorijama, a ne bi trebalo zaboraviti ni na redovno čišćenje filtera aspiratora u kuhinji.
Održavanje frižidera
Da bi nam frižideri i zamrzivači optimalno hladili, neophodno je da ih redovno odmrzavamo i time spriječimo da rade pod opterećenjem, koje je obično prouzrokovano velikom količinom nagomilanog leda.
Kuvanje
Što se hrane tiče, savjet je da je spremamo u poklopljenim sudovima, veličine ringle, jer tako možemo da uštedimo čak i do 10% energije.
Smanjite provjetravanje prostorija
Redovno provjetravanje prostorija jeste veoma važno za zdravlje, ali ne treba ni pretjerivati jer svako otvaranje prozora značajno hladi prostor, a samim tim troši više energije. I zato, ukoliko ste pušač, nemojte cigarete konzumirati u prostoriji koja se grije, već izađite na balkon, piše Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu