U želji da dođe do što preciznijeg dogovora, ekipa istraživača agencije NASA i renomiranog univerziteta Toho u Japanu iskoristila je superkompjuter za izračunavanje pretpostavljenog datuma smaka svijeta.
Sunce je ključ svega
Koristeći napredne matematičke modele i kompjuterske simulacije pokušali su da predvide dalji razvoj Zemljine atmosfere i otkrili da će u dalekoj budućnosti naša planeta ostati bez kiseonika, prenosi Metro.
Simulacije su predvidjele da će život na Zemlji nestati za oko milijardu godina, tačnije 1.000.002.021.
Tada više neće biti kiseonika i život na planeti biće nemoguć. Simulacijama je “praćeno” starenje Sunca, koje će vremenom proizvoditi više energije i tako uticati da osjetljivu klimu – inače fino izbalansiranu da bi podržavala život.
Postepeni, ali nepovratni proces
U studiji se ističe da se život na Zemlji neće završiti iznenada, već postepenim, ali nepovratnim tempom.
Površinske temperatuće će rasti, voda će početi da isparava, a zatim će stradati biljni svijet. Bez njega – i procesa poznatog kao fotosinteza, nestaće kiseonika.
Opet ponavljamo da je riječ o postepenom procesu, da bi na kraju, prema simulaciji superkompjutera, atmosfera na Zemlji postala slična onoj prije nastanka života. Tačnije, podsjećaće na vrijeme prije Velikog oksidacionog događaja.
Riječ je o ključnom događaju u istoriji Zemlje, prije 2,5 milijardi godina, tokom kojeg je došlo do naglog porasta koncentracije kiseonika u atmosferi.
Kako bi došli do ovih zaključaka, istraživači NASA i univerziteta Toho pokrenuli su kompjutersku simulaciju više od 400.000 puta, svaki put mijenjajući aspekte modela, prenosi Telegraf.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu