Kompanija Gugl postigla je sa Teksasom nagodbu u načelu i pristala da plati 1,375 milijardi dolara zbog optužbi da je prekršila zakone o zaštiti privatnosti korisnika, saopštio je državni tužilac Teksasa, Ken Pakston.
Nagodba se odnosi na dvije tužbe koje su obuhvatile tri proizvoda te kompanije, a tiču se navodnog kršenja zakona o zaštiti potrošača u Teksasu, prenio je Rojters.
– U Teksasu, velike tehnološke kompanije nisu iznad zakona. Godinama je Gugl potajno pratio kretanja ljudi, njihove privatne pretrage, pa čak i glas i geometriju lica kroz svoje proizvode i usluge. Suprotstavio sam se i pobijedio – rekao je Pakston.
Detalji nagodbe nisu objavljeni, niti je navedeno kako će novac biti iskorišćen.
Gugl je saopštio da se nagodba odnosi na navode povezane sa “inkognito” režimom, istorijom lokacije i biometrijskim podacima.
Kompanija nije priznala bilo kakvu odgovornost.
– Ovom nagodbom rješavamo niz starih optužbi, od kojih su mnoge već riješene na drugim mjestima, a koje se tiču politika proizvoda koje smo odavno promijenili – rekao je portparol Gugla Hose Kastanjeda.
Pakston je tužio Gugl dvaput tokom 2022. godine.
Takođe je optužio kompaniju da je pratila lokaciju korisnika čak i kada su oni mislili da su tu funkciju isključili, kao i da ih je obmanula u vezi sa privatnošću “inkognito” režima.
Prema navodima Gugla, nagodba ne uključuje obavezu promjene proizvoda.
Kompanija Meta Platforms, vlasnik Fejsbuka i Instagrama, pristala je prošle godine da plati 1,4 milijarde dolara kako bi riješila slične optužbe koje je takođe podnio Pakston.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu