Društvo

Suzana Gašić za SRPSKAINFO: Svaki dan dobijemo STOTINU ZAHTJEVA za turističke vaučere

Izdato je više od 3.800 turističkih vaučera u Republici Srpskoj, a svakodnevno dobijamo oko 100 novih zahtjeva. To govori da su građani prepoznali ovaj projekat, kaže u intervjuu za Srpskainfo ministarka trgovine i turizma Suzana Gašić.

Suzana Gašić za SRPSKAINFO: Svaki dan dobijemo STOTINU ZAHTJEVA za turističke vaučere
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Reč je o projektu po kojem punoljetni građani Republike Srpske imaju pravo da dobiju vaučer u vrijednosti od 100 KM, a koji isključivo mogu da utroše za smeštaj u nekom od turističkih kapaciteta u Srpskoj. Predviđeno je finansiranje 50.000 vaučera.

-Moramo biti svjesni i trenutne epidemiološke situacije i toga da se veliki broj građana još ne usuđuje putovati, što je i razumljivo. Ipak, sve veći broj ugostiteljskih objekata koji se svakodnevno prijavljuju za učešće u projektu nam govori da su i oni prepoznali interesovanje građana za putovanja unutar zemlje, uz mogućnost subvencije u vidu vaučera. Očekujemo da će broj zahtjeva za vaučere rasti u narednom periodu, a posebno po stabilizaciji epidemiloške situacije u Republici Srpskoj objašnjava Gašićeva.

Zašto nema vaučera za mala porodična gazdinstva, odnosno zašto ste se odlučili da pomognete samo onima koji zapošljavaju više radnika?

Prvobitna namjera raspisivanja projekta turističkih vaučera jeste da se pomogne privrednicima i da se sačuvaju radna mjesta u sektoru turizma, kroz promovisanje i subvencionisanje smještaja naših građana. Česta su pitanja koja se odnose na minimalni broj zaposlenih radnika u objektu propisanih uredbom, ali smatramo da ukoliko uzmemo u obzir da ugostiteljski objekat koji učestvuje u projektu mora obezbijediti uslugu od minimalno tri noćenja sa doručkom, broj od četiri zaposlena radnika koliko je propisano nije niti nerealan, niti pretjeran.

Ima li spasa za turizam Republike Srpske ove godine ili ove sezone?

Pandemija virusa korona je, možemo slobodno reći, zamrzla sektor turizma ne samo u Republici Srpskoj, već svuda u svijetu. Na snazi su i dalje posebne mjere i uslovi kada su dolasci stranih državljana u pitanju i jedini, ili bar većinski, prihod koji možemo očekivati u ovoj oblasti dolazi od domaćih turista. Već smo govorili o turističkim vaučerima kao vidu podrške ovoj privrednoj grani i načinu promocije domaćih kapaciteta, a Vlada Republike Srpske je prethodno donijela i niz ekonomskih mjera kojima pomaže opstanak privrede Republike Srpske u trenutnim uslovima, a kojima su obuhvaćeni i turistički radnici. Naravno, svjesni smo da samo ukidanje vanredne situacije i normalizacija uslova poslovanja neće automatski ukloniti sve probleme koji su opteretili sektor turizma, ali sam iskreno uvjerena da spasa ima i da će mjere koje je donijela Vlada Republike Srpske pomoći opstanku ove privredne grane.

Hotelijeri, prije svega banjalučki, najavljuju da će otpustiti radnike do kraja jula ako se država ne obaveže da isplaćuje minimalne plate do kraja godine, traže jeftiniju struju… Jesu li njihovi zahtjevi opravdani ili je više riječ o ucjeni?

Ono što bih prije svega istakla jeste to da smo od samog početka krize izazvane virusom korona, u stalnoj komunikaciji sa privrednicima iz ovog sektora i da zajednički radimo na iznalaženju načina da pomognemo opstanku ovih privrednih grana. U proteklom periodu Vlada Republike Srpske se pokazala kao dobar i pouzdan partner privredi u vremenu krize koju ni mi, niti bilo ko drugi nije očekivao. Čvrsto smo opredjeljeni da partnerstvo i povjerenje privrednika opravdamo i u budućnosti i da u skladu sa razvojem epidemiološke situacije i njenim uticajem na tržište i privredu Republike Srpske, razmatramo i u skladu sa mogućnostima donosimo mjere koje će pomoći rad i oporavak naše privrede.

Pročitajte još

U aprilu ste ograničili marže naftnim distributerima što se pokazalo kao jedna od najboljih mjera sa stanovišta potrošača. Hoće li ta odluka ostati i dalje na snazi?

Uredbom o propisivanju mjere neposredne kontrole cijena određivanjem marži u trgovini naftnim derivatima sprečeno je nerealno utvrđivanje cijena kod pojedinih distributera, što je za posljedicu imalo i značajan pad cijene goriva na benzinskim pumpama u Srpskoj. Na ovaj način građanima nije samo omogućeno da po nižim cijenama kupuju naftne derivate, nego je izbjegnut i mogući rast cijena nekih drugih roba i usluga, što je posebno značajno u vremenu smanjenih privrednih aktivnosti usljed pandemije virusa korona. Svakodnevno osluškujemo situaciju na tržištu, kako kod nas tako i u regionu. Svjesni smo da bi poskupljenje goriva dovelo do rasta životnih namirnica i drugih potrepština, što bi u ovom privrednom ambijentu izazvalo dodatnu krizu i probleme, te ćemo s tim u vezi nastaviti da analiziramo stanje i donosimo adekvatne mjere.

Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija
Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija

Rad udruženja za zaštitu potrošača

Na spisku udruženja za zaštitu potrošača nalazi se njih deset koje podržava Ministarstvo, odnosno koji dobijaju novac iz budžeta za projekte. Međutim, već godinama su vidljiva dva udruženja. Da li ćete revidirati saradnju sa udruženjima za zaštitu potrošača?

U Republici Srpskoj postoji deset udruženja za zaštitu potrošača i imamo veoma dobru saradnju sa svim ovim udruženjima i bilo bi nekorektno s naše strane isticati rad samo nekih od njih. Sva ova udruženja su neprofitne organizacije i njihov opstanak i rad zavise od podrške budžeta, što kroz grantove čine i sve druge zemlje u regionu. Bitno je napomenuti da udruženja Ministarstvu dostavljaju izvještaje o utrošku doznačenih sredstava. Ako utrošen novac nije opravdan, udruženje može biti brisano iz evidencije.

Ova davanja svakako ne treba posmatrati kao rashod, već više kao ulaganje u korist potrošača, koji sve više prepoznaju ova udruženja kao mjesta na kojima mogu zatražiti besplatne informacije i podršku u ostvarivanju svojih zakonskih prava.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu