Da li je zaista moguće posvetiti se nekome dovoljno dugo i kada feromoni prestanu da djeluju, a da se, s vremena na vrijeme, ne posvađate oko novca ili ko je trebalo da plati račune? Svađa nimalo nije loša za jedan emotivni odnos, sve dok je ona zdrava i u granicama normale.
– Ljudi su skloni da misle kako je mnogo sukoba znak da nešto nije u redu sa emotivnom vezom, a odsustvo sukoba znači da ništa nije u redu. Ali često kada se sukob izbjegava, ta osjećanja se gomilaju i stvaraju ogorčenost ili pronalaze izlaz negdje drugdje, a to može biti problematično – ističe bračna terapeutkinja Džoana Harison.
Ona kaže da svađe koje ostavljaju nekog od partnera nebezbjednim ili svađe koje su neprijateljske, posebno ako ima djece – nisu zdrave svađe. Ali kada je riječ o svakodnevnim sukobima i smetnjama u dugogodišnjim vezama, rješavanje problema često nije samo normalno, već je neophodno.
– Zapravo, svađanje je važna vještina za parove. Istraživanja su pokazala da tokom mnogih godina, ‘parovi koji se svađaju zapravo ostanu zajedno mnogo duže nego parovi koji se ne svađaju – slaže se Stefani Volters psihoterapeutkinja.
Tehnika svađanja može da se nauči
Dobra vijest je da možemo postati bolji u načinu kako se svađamo, kaže Voltersova.
– To je vještina koju treba da vježbamo i učimo. Možda smo vidjeli roditelje koji su ili izbjegavali jedni druge ili su samo galamili jedno na drugo. Ali možemo vježbati i razvijati alate koji pomažu da to bude bolje – kaže ona, prenosi Ona.rs.
Ali kako?
Najvažnija stvar, mada ne i najlakša, jeste da prestanemo da pokušavamo da pobijedimo.
– Ovo nije takmičenje. Ovdje se radi o tome kako da se bolje razumijemo. Kada se naljutimo, razmišljamo crno-bijelo: pobjeđujemo ili gubimo, u pravu smo ili griješimo. Morate pronaći kompromis – kaže klinički psiholog Linda Bler.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu