Društvo

"Svaki sat je bitan, a oni odlažu sastanke" Majke tvrde da su bebe dobila meningitis u bolnici, KCUS negira

Roditelji oboljele djece tvrde da su oni dobili meningitis na KCUS, dok iz ove zdravstvene ustanove tvrde da to nije tačno.

"Svaki sat je bitan, a oni odlažu sastanke" Majke tvrde da su bebe dobila meningitis u bolnici, KCUS negira
FOTO: MOUNT SINAI PARENTING CENTER/YOUTUBE/SCREENSHOT

Iz KCUS-a kažu da su na odjel neonatologije primljena su tri novorođenčeta koja su pokazivala simptome sistemske infekcije i meningitisa.

– Na osnovu rezultata internog i eksternog nadzora, možemo sa sigurnošću potvrditi da nije došlo do intrahospitalne infekcije. Uzročnik infekcije nije bolnički soj, već je to prirodni dio fiziološke flore crijeva, koji je visoko osjetljiv na antibiotike“, istakla je prof. dr Hajrija Maksić, v.d. generalne direktorke KCUS-a.

Oglasila se majka oboljele djevojčice

Majka oboljele djevojčice za N1 je ispričala svoju stranu priče.

– Dijete je požutilo, nije jelo i jecalo je. Otišla sam odmah  u bolnicu Jezero i oni su je hospitalizovali. Taj dan je bila hospitalizovana sa dijagnozom sepse. Naredni dan je odmah dobila dijagnozu bakterijskog meningitisa. Narednih par dana meningitis je prerastao u gnojni meningitis. Doktori neonatologije su dali svoj maksimum da spase živote. Svaka beba ima teška oštećenja mozga, sada se borimo sa neurohirurzima. Prognoze nisu dobre niti za bilo koju bebu. Bol tugu koju osjećamo je neopisiva i teško nam je pričati o tome. Zamislite šta nas tek čeka. Teško je ne primjetiti demante KCUS-a. Vjerujem da su uradili kako oni kažu u svom demantu “Interni nadzor obuhvatio je višekratno uzimanje mikrobioloških uzoraka od 17. do 23. januara 2025. godine, kako na Klinici za ginekologiju i akušerstvo, tako i na Klinici za pedijatriju.”. 17.01. su ta djeca uveliko bila u bolnici na liječenju. Posljedica te bakterije je meningitis. Prvo je sepsa, pa iz sepse je preraslo u meningitis, pa iz meningitisa u gnojni meningitis. Ja znam da sve mame i očevi žele da se zahvale svim ljekarima neonatologije i sestrama koje su gore kao i infektolozima i svim ostalim ljekarima koji ulažu veliki napor za tu djecu. Problem je u GAK-u. Najviše je razočarenje demant koji nema veze sa realnošću i ne podudara se sa činjenicama – kazala je ona za N1.

Pročitajte još

Ispovijest druge mame

Još jedna majka je govorila za N1. I ona je razočarana zbog onoga što je KCUS naveo u saopštenju za javnost

– Pored sve muke koju prolazimo, jos je tužnije gledati njihove konstantne demante povodom ove teme. Porodila sam se 07.01. na GAK-u, sve je prošlo uredno i sutradan su nas otpustili iz bolnice uz ocjenu 10/10. Nakon par dana smo primjetili promjene na djetetu. Požutio je, odbijao je hranu, jecao je i imao je momente kad se skroz ukoči. Nakon pregleda na Jezeru, dijete su odmah ostavili na neonatologiji, a sutra smo saznali da je dijagnoza sepsa sa meningitisom. Već skoro osam sedmica čekamo neki pomak, međutim djeca su u jako ozbiljnoj situaciji sa jakim oštećenjima na mozgu. Svaki sat je bitan, a oni odlažu sastanke jer ni oni ne znaju šta da urade po ovom pitanju, a sve vrijeme nas ubjeđuju kako su se već susretali s ovim problemom – navela je ona za N1.

Iz KCUS-a su naveli da prema podacima iz medicinske literature, primarna novorođenačka sepsa javlja u 2-8 na 1000 živorođene djece, dok se meningitis javlja u 10-15% tih slučajeva.

– KCUS je posvećen pružanju sigurne i kvalitetne zdravstvene usluge svim pacijentima. Zahvaljujemo se medijima i javnosti na razumijevanju i kontinuiranoj podršci. Pozivamo sve medije da izvještavaju odgovorno i tačno, kako bi se spriječilo širenje panike i dezinformacija među stanovništvom – zaključila je prof. dr. Maksić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu