Ako ste imali ručak sa tjesteninom nakon kojeg imate i ostatke, ne žurite da ih bacite. Umjesto toga, iskoristite ih za pripremu hranjive tečnosti koja će da potpomogne rast biljaka. Ovako će vaše cvijeće da bude bujno i raskošno!
Naime, za pripremu ove tečnosti potrebno je vrlo malo truda. Sve što trebate da učinite je da ostavite ostatke kuvane tjestenine – oko četvrtine posude u blender i da dodate vodu. Nakon što sve dobro izmiksate, dobićete hranjivu tečnost koja će da bude idealna za zalijevanje biljaka.
Integralna tjestenina sadrži lutein i zeaksantin, materije koje poboljšavaju imunološki odgovor biljaka, dok bijela tjestenina sadrži folate koji podstiču rast biljaka.
Uz to, u tjestenini možete da pronađete i druge hranjive materije poput brašna, šećera i jaja, koji igraju važnu ulogu u zdravlju biljaka.
Postoje i mnogi drugi jednostavni i efektivni trikovi koje možete da koristite kako biste podstakli rast vaših biljaka.
Evo još nekoliko korisnih savjeta.
Kora jaja
Usitnite koru jaja i stavite ih u zemlju ili u vodu za zalijevanje. Korice su bogate kalcijumom koji pomaže da sobno cvijeće ojača svoje ćelijske zidove.
Kafa
Ostatak taloga od kafe je bogat dušikom, što može pomoći da vaša biljka raste snažnije. Pomiješajte talog sa zemljom ili ga pospite oko biljaka.
Korice banane
Korice banana su bogate kalijumom, fosforom i kalcijumom. Stavite ih u vodu za dan ili dva, a zatim tu vodu koristite za zalijevanje biljaka ili ih zakopajte direktno u zemlju.
Voda od kuvanog povrća
Kada kuvate povrće, sačuvajte vodu nakon što se ohladi. Ta voda je bogata nutrijentima koji mogu pomoći rastu biljaka.
Pravilno zalijevanje
Zalivajte biljke rano ujutro ili kasno popodne kako biste spriječili brzo isparavanje vode. Izbjegavajte zalijevanje sredinom dana kad je sunce najjače.
Okretanje saksija
Redovno okrećite saksije sa biljkama kako bi sve strane biljke dobile podjednaku količinu svjetlosti. To pomaže biljci da raste ravnomjerno.
Kompostiranje kuhinjskog otpada
Korišćenje domaćeg komposta može obogatiti zemlju u vašem vrtu i poboljšati rast biljaka. Dodajte ostatke voća, povrća, ljuske jaja i trave u svoj kompost.
Pepeo od drveta
Pepeo od drveta je dobar izvor kalijuma i kalcijuma. Pomiješajte mali količinu pepela sa zemljom za dodatne nutrijente.
Sok od aloe vere
Razblažite nekoliko kašičica soka od aloe vere u vodi i koristite to kao sredstvo za zalivanje. Aloe vera sadrži enzime i aminokiseline koje mogu pomoći biljkama da bolje apsorbuju hranjive materije.
Cimet
Pospite malo cimeta na sječene dijelove biljaka pri presađivanju. Cimet ima antimikrobna svojstva koja spriječavaju pojavu gljivica i bolesti.
Bijeli luk
Napravite rastvor od bijelog luka tako što ćete usitniti nekoliko češnjeva i ostavite da odstoji u vodi. Sprejajte ovaj rastvor po biljkama kako bi ih zaštitili od raznih štetočina.
Ricinusovo brašno
Ricinusovo brašno može pomoći u rastu biljaka jer sadrži esencijalne minerale i azot koji ubrzava rast, prenosi ŽenaBlic.
Ovi domaći trikovi i savjeti mogu da pomognu vašim biljkama da rastu zdravije i snažnije. Uvijek je dobro pratiti reakciju biljaka na ove metode i prilagoditi brigu prema njihovim potrebama.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu