Amerikanci su bili, prema mojim informacijama, na strani Bosne i Hercegovine, državnih organa Bosne i Hercegovine, ali ne oštro kao što je to učinio, konkretno, izravno, Stejt Dipartment preko ambasade u Sarajevu – rekao je Aldžezirin reporter Ivica Puljić.
Bosna i Hercegovina nalazi se u teškoj političkoj krizi, nakon što je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u prvostepenom postupku osuđen zbog nepoštovanja odluka Visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH, jer je omogućio objavljivanje zakona kojima su u Republici Srpskoj pokušali zabraniti sprovođenje presuda državnog Ustavnog suda BiH i odluka Visokog predstavnika.
Kao odgovor, Narodna skupština Republike Srpske pod kontrolom Dodika usvojila je set zakona kojima se zabranjuje rad državnog Tužilaštva BiH, Suda BiH, SIPA i Visokog sudskog i tužilačkog savjeta, na području Republike Srpske.
Bude li osuđen i u drugostepenom postupku, Dodiku prijeti godina zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja.
U pismu koje je ranije preko Ruske Federacije Savjetu bezbjednosti uputila članica tročlanog državnog Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Željka Cvijanović stoji da je optužnica i presuda Dodiku posljedica intervencije u domaće zakonodavstvo Nijemca Kristijana Šmita, kojeg institucije Republike Srpske ne priznaju za Visokog predstavnika, koji je nepoštovanjem njegovih odluka proglasio krivičnim djelom.
– Gospodin Kristijan Šmit, njemački političar koji lažno prisvaja titulu Visokog predstavnika, djeluje nezakonito i mimo svakog legitimnog mandata, vodeći Bosnu i Hercegovinu prema rubu propasti – stoji u pismu Željke Cvijanović.
Rusi su podržali stavove iz Republike Srpske porukom da je u Bosni i Hercegovini sada na vlasti kolonijalni sistem, ističući da je slučaj Milorada Dodika unutrašnje pitanje Bosne i Hercegovine.
Visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu u ime međunarodne zajednice zadužen je da nadgleda sprovođenje civilnih aspekata Dejtonskog mirovnog sporazuma potpisanog 1995. godine.
U Republici Srpskoj, uz podršku Rusije, insistiraju na zatvaranju Kabineta visokog predstavnika.
– Englezi, Grci, Danici, Francuzi posebno, bili su protiv ruskih stavova. Rekli su ono što smo mogli čuti tokom dana od međunarodne zajednice, od Evropske unije do SAD, o važnosti poštovanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, teritorijalnog integriteta i suvereniteta Bosne i Hercegovine, poziv na poštovanje odluka Visokog predstavnika, da se sudske odluke moraju poštovati kao vladavina prva, da se suzdrži od retorika podjela i da se svi suzdrže od akcija koje mogu uzrokovati nestabilnosti – rekao je Puljić, pozivajući se na izvore, prenosi N1.
Neformalne konsultacije Savjeta bezbjednosti o stanju u Bosni i Hercegovini održane su iza zatvorenih vrata.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu