Zabrinjavajuće je što se i ova tačka dnevnog reda našla u formi zajma. Stiče se utisak da se svi gorući problemi u Republici Srpskoj rješavaju kreditnim zaduženjima, kako za rješenje egzistencijalnih potreba građana, tako i za razvoj privrede koja je teško pogođena pandemijom virusa korona – istakao je Glavaš.
On zamjera što je objašnjenje za kreditno zaduženje od 22.420.000 evra napisano na manje od dvije stranice i što nije navedeno na koji će način sredstva biti raspoređena.
– Raspodjela sredstava će se prema ovom planu odvijati u dvije komponente – prva komponenta će se odnositi na pomoć zaduženju već posrnule privrede, a druga na izdvajanje sredstava za jačanje institucionalnog i programskog okvira za podršku i rast poslovnih subjekata usmjerenih na usvajanje novih tehnologija i digitalizacije. Smatram da je to nepotrebno i da se ova sredstva mogu mnogo pametnije i racionalnije iskoristiti u vidu subvencija malim privrednicima kao što su turističke agencije, ugostiteljsko-turističke i zanatske radnje kojima prijeti opasnost da prestanu biti konkurente – naveo je Glavaš.
On smatra da se prva komponenta treba odvijati preko IRB. te da to zahtjeva posebnu tačku dnevnog reda u NS RS jer još nikad nije podnesen izvještaj o finansijskom poslovanju.
Glavaš ističe da nam je digitalizacija u ovom momentu najmanje potrebna jer postoje mnogo veći problemi koje bismo mogli da riješimo od tih sredstava.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu