Politika

SVI KUKAJU... IZA LEĐA PARTNERA Koliko je iskren savez vladajućih u Srpskoj

Nedavne turbulencije u odnosima između SNSD i DNS nastale zbog dešavanja u Prijedoru, gdje je najveća stranka u Srpskoj izgurana iz vlasti od strane svojih koalicionih partnera, otvorila su brojna pitanja u javnosti, od toga koliko su iskrena partnerstva unutar vladajuće koalicije i da li je zaista sve tako idealno među njima kako se u javnosti to predstavlja.

SVI KUKAJU... IZA LEĐA PARTNERA Koliko je iskren savez vladajućih u Srpskoj
FOTO: FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
Nešić i Dodik

Sagovornici Srpskainfo iz nekoliko stranaka u Srpskoj tvrde da odavno postoji nezadovoljstvo dijela članstva u pojedinim strankama unutar vladajuće koalicije prvenstveno u DNS, Ujedinjenoj Srpskoj i Socijalističkoj partiji RS, koje smatra da ih njihovi partneri iz SNSD ne tretiraju na način kako zaslužuju.

Nezadovoljstvo se u prvom redu ogleda u činjenici da su mnogobrojni funkcioneri tih partija u institucijama, ustanovama i javnim preduzećima i dalje u statusu v.d iako su od opštih izbora prošle dvije godine.

Preletači

Naši sagovornici iz pomenutih stranaka tvrde da su u DNS i SP RS nezadovoljni i sa učešćem u vlasti, jer smatraju da im pripada daleko više, pošto su dio vladajuće koalicije preko decenije.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Nezadovoljstvo ne kriju ni kada je u pitanju rad Narodne skupštine Republike Srpske, gdje se u proteklom periodu dešavalo da neko od poslanika iz ovih stranaka predloži neki zakon ili da neki prijedlog koji vladajuća većina odnosno njihovi patneri odbace. Slično se tako ranije desilo s dva nacrta zakona koje je predložio poslanik Ujedinjene Srpske Milan Petković, a koja nisu dobila podršku čak ni kod koalicionih partnera.

Pročitajte još

Ali, nije samo nezadovoljno članstvo u tim strankama, već i u SNSD, jer smatraju da su i oni zakinuti zbog prepuštanja fotelja koalicionim partnerima. Posebno su kivni na činjenicu da mnogi „preletači“, koji pređu iz opozicije u vladajuću koaliciju, imaju bolji tretman nego neka osoba koja je godinama vjerni član SNSD.

Lokalne zajednice

To nezadovoljstvo se posebno ogleda u lokalnim zajednicama, gdje članstvo često nije sretno zbog dogovora lidera na republičkom nivou, koji unaprijed rasporede načelničke i gradonačelničke funkcije, te tako opštinske odbore dovedu pred svršen čin.

Ovo je priznao i sam lider SNSD Milorad Dodik, koji je podsjetio da su prije četiri godine na lokalnim izborima podijelili 63 opštine na SNSD, DNS i Socijalističku partiju. Zbog toga su, kaže on, imali mnogo problema u svojim lokalnim organizacijama, pa su sad odlučili da se lokalne organizacije na ovim izborima same dogovore oko zajedničkog učešća u mnogim opštinama.

Pročitajte još

Ako izuzmemo DNS, koji je u protekle dvije godine u nekoliko navrata otvoreno izražavao nezadovoljstvo, najavljivao mogući izlazak iz koalicije i javno govorio o tome šta ih muči, ostale stranke za sada mudro ćute.

Koliko su uopšte iskrena partnerstva unutar vladajuće koalicije i da li bi jedni drugima okrenuli leđa i pod kojim uslovima? Drugim riječima, da li ih veže išta osim interesa?

Interesi

Univerzitetski profesor i predsjednik Instituta za društvena istraživanja iz Bijeljine Drago Vuković kaže da je danas teško održavati i njegovati kvalitetne koalicione odnose, jer je borba za vlast iznad tih principa.

Foto: BNTV/screenshot
Foto: BNTV/screenshot

– Za demokratiju je najbolje nadmetanje i razvijanje dijaloga, koji bi doveo do kvalitetnog i dolaska i odlaska s vlasti. No, mi smo daleko od toga. Nemamo jaku i ujedinjenu opoziciju. Ona je razbijena, bez nuđenja kvalitetnih rješenja koja bi opredjeljivala birače da je ozbiljnije podrže – ističe Vuković.

S druge strane, kako ističe on, kada je riječ o poziciji, nju ujedinjuju ili razjedinjuju interesi, što je sasvim razumljivo. Vuković kaže kako mu se čini da je praksa slabljenja uticaja pojedinih partija koje učestvuju u vlasti već oprobani recept od strane najmoćnije partije kao lidera pozicije.

Pročitajte još

– Dokle će to biti produktivno, vidjećemo – ističe Vuković.

Zaborav

On je ponovio raniji stav da u Srpskoj nema principijelnih, istinskih i dosljednih koalicija. Sve su one, kako ističe Vuković, podložne promjenama isključivo iz interesa i zbog vlasti.

– Čini mi se da su se građani privikli na takvo stanje, iako reakcije na društvenim mrežama mogu pokazivati i neko neslaganje s takvim politikama. Ali, sve se to brzo zaboravlja. Rezultati izbora su nešto što ostaje kao činjenica uprkos svemu što se na njima dešava – poručuje Vuković.

Dodaje da na našim prostorima uglavnom funkcionišu interesne koalicije, uostalom – kao i politike.

I drugi analitičari već odavno ukazuju na to da se političke snage u Republici Srpskoj i BiH ne grupišu oko ideologija, ideja i vrijednosti, nego da se koalicije dogovaraju uglavnom na temelju matematike, odnosno podjela funkcija i fotelja.

Antić: Nema prijateljstva, samo interesi

Politički analitičar Velizar Antić ističe da se, uprkos tome što se u prethodnom periodu činilo da između vladajućih stranaka postoji povjerenje i prijateljstvo, u protekle dvije godine pokazalo da ono, ipak, ne postoji. To je, kaže Antić, posebno došlo do izražaja nakon izbora 2018. godine.

FOTO: BN TV/YouTube/Screenshot
FOTO: BN TV/YouTube/Screenshot

– Njih povezuje čisti interes u materijalnom značenju te riječi – ističe Antić.

Podsjeća na period kada se DNS bukvalno raspao preko noći, čemu je, po njegovom mišljenju, kumovao upravo SNSD.

– Ista sudbina je zadesila i Socijalističku partiju. Na osnovu toga možemo zaključiti da bi i Ujedinjena Srpska prošla isto ukoliko bi njena snaga došla na 6-7 odsto biračkog tijela – smatra Antić.

Dodaje da je u koalicionim odnosima očito mnogo bolje za SNSD ukoliko ima podršku većeg broja manjih stranaka, jer se na taj način smanjuje njihov ucjenjivački potencijal. S druge strane, na taj način ta stranka svoju snagu kao najjače partije dodatno uvećava.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu